Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

İslamiyet’te Kul Hakkı Neden Çok Önemlidir?

22.02.2019
55
A+
A-
İslamiyet’te Kul Hakkı Neden Çok Önemlidir?
İslamiyet’te Kul Hakkı Neden Çok Önemlidir? 
Kul Hakkı Nedir?
Kul hakkı herhangi bir insanın hak ve hukukunu görmezden gelerek, bile bile onun hakkına tecavüz etmek anlamına gelir. Kul hakkına girme fiilinin işlenmiş kabul edilmesi için, hakkına girilen kişinin müslüman olup olmadığı önemli değildir. Ayrıca kul hakkı çoğu kişinin anladığı gibi sadece maddi değildir. Kul hakkı temelde manevi ve ahlaki açıdan işlenen bir günahtır.
İslamiyet’te Kul Hakkının Yeri ve Önemi 
İslamiyet’te kul hakkı en önemli meseleler arasında yer alır. Bu nedenle Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette kul hakkının üzerinde kat’i bir üslupla durulur. Kul hakkı İslamiyet’e göre haram olduğu gibi, aynı zamanda büyük günahlar arasında da sayılmıştır. Zerre kadar kul hakkı yiyen bir insanın bile, bu hakkı ödemediği sürece er ya da geç Allah tarafından cezalandırılacağı, dünyada ve ahirette azaba maruz kalacağı Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerde ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in hadislerinde belirtilmiştir. Dikkat edilmesi gereken konu şudur ki; kul hakkının dünyada çekilebilecek en ağır cezasının dahi, ahiretteki cezasına kıyasla çok daha hafif olacağını Peygamber Efendimiz (s.a.v), hadislerinde açıkça ifade etmiştir. Kul hakkının doğrudan hak sahibini ilgilendirmesi nedeniyle, kul hakkının Allah tarafından bağışlaması için dünyada ya da ahirette hak sahibine hakkının verilmesi ve helallik alınması gerekir.
Genel Olarak Kul Hakkı Çeşitleri Nelerdir? 
Alınan borcun ödenmemesi, bir kişiye fiziksel veya sözlü olarak hakaret, alay ve hatta zulüm edilmesi, gıybet, iftira, hırsızlık, gasp, kadının namusuna dokunma ve tecavüz, maddi ve manevi zarara uğratma gibi çok önemli kul hakları vardır. Bunlara ilaveten, bir kimseyi dışlama ve psikolojik baskı uygulama, karşıdakini aşağılama da kul hakları arasında sayılır.
Kul Hakkını Ödemenin Yolu Nedir?
Herhangi bir insanın kul hakkına girildiğinde bu haktan kurtulmanın tek yolu o kişi ile helalleşmektir. İslam maddi ve manevi hakların ahirete bırakılmadan ödenmesi ve hak sahipleri ile helalleşme öngörür. Diğer yandan, kul hakları ödedikten sonra Allah’tan bağışlanma dileyerek tövbe edilmesi de diğer bir önemli husustur.
Helalleşme İmkanı Olmadığı Zaman Kul Hakkı Nasıl Ödenir?
Günümüzde helalleşmek istenilen hak sahibini bulmak aslında çok kolaydır. Fakat, hak sahibi vefat etmiş ise, öncelikle eş ve çocuklarına hakları verilir ve helallik istenir. Eğer onlar yoksa ya da ulaşılamıyor anne baba başta olmak üzere sırasıyla yakın varislerine aynı şekilde hakları verilip helallik istenir. Diğer yandan, helallik alınmak istenen kişinin yakınlarına ulaşılamazsa, hak sahibi adına çeşitli  hayır faaliyetleri yapılabilir ya da sadakalar verilebilir. Daha sonra, üzerindeki kul hakkının ödenmiş kabul edilmesi için dua edilir. Aynı zamanda ölmüş hak sahibi için de dua edilir. İslamiyet’e göre, bu şekilde bir yol izlenirse kişinin kul hakkından kurtulmuş olacağı farz edilir.
Kul Haklarının Ahiretteki Durumu Nasıldır?
Kur’an-ı Kerim’deki ayetler ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in hadislere göre ahirette kul hakkı için verilecek ceza çok şiddetli olacaktır. Bu nedenle kul haklarının mümkün olduğu kadar ölmeden önce hak sahiplerine verilip helallik alınması gerekir. Peygamber efendimiz (s.a.v)’ den rivayet edildiği üzere; müslüman birisi ahirete kul haklarını ödemeden giderse, dünyada yaptığı ibadetlerin sevabından hak miktarı kadar alınıp hak sahiplerine verilecektir. Sevapların tükenmesi halinde haklar henüz tamamlanmamış ise, üzerindeki tüm haklardan kurtuluncaya kadar hak sahiplerine ait günahların bir kısmının alınıp kul hakkı işlemiş olan mümine yüklenecektir. Böylece, omüminin ahirette müflis olacağı yani kaybeden kişi durumuna gelecek ve cehenneme gönderilecektir.
Kul hakkı, konusunda dünyada ne kadar titiz yaşar ve ahirete kul hakkı ile gitmemeye özen gösterir isek, ahirete gittiğimiz zaman sevaplarını kaybetmiş bir müflis olmaktan kurtulmuş oluruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.