Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kur’an-ı Kerim Hakkında Bilgiler

22.06.2020
769
A+
A-

Kur’an-ı Kerim hakkında bilgiler edinmek hepimizin dinini iyi tanımasını sağlayacaktır. İşte hepimizin bilmesi gereken Kur’an-ı Kerim hakkında bilgiler ve detaylı açıklamaları.

Kur’an-ı Kerim Hakkında Bilgiler

1. Kur’an-ı Kerim 6666 ayet ve 114 sureden meydana gelmektedir.

2. En uzun suresi 286 ayetle Bakara Suresi’dir. En kısa suresi ise 3 ayetle Kevser Suresi’dir.

3. Kur’an-ı Kerim 600 sayfadır ve 30 cüzden kaynaklanır (Her cüz 20 sayfalık bölümlerden ibarettir).

4. Kur’an-Kerim indirilmeye başlandığı ilk yıllarda taşlara, yapraklara ve ceylan derilerine yazılıyordu.

5. Kur’an-ı Kerim’in bir tüm halinde değil de belirli aralıklarla bölüm bölüm indirilmesi ezberlenip öğrenilmesini basit hale getirmiştir.

6. Kur’an-ı Kerim İlk Halife Hz. Ebubekir vakitında kitap haline getirilmiştir.

7. Kutsal kitabımız Halife Hz. Osman zamanında da çoğaltılmıştır.

8. Kur’an-ı Kerim indirilmeye başlandığı 610 yılından beri hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar ulaşmıştır.

9. Tevrat, Zebur ve İncil’den sonrasında indirilen Kur’an-ı Kerim son mukaddes kitaptır.

10. Yalnızca Müslümanlara değil tüm dünyaya indirilmiş ve bütün insanlığın gereksinimlerini karşılayacak bir mukaddes kitap özelliği taşımaktadır.

KUR’AN’IN ÖZELLİKLERİ

Kur’an-ı Kerim hakkında bilgiler denilince özelliklerini de belirtmek gerekiyor. Hz. Peygambere Cebrail (r.A.) aracılığıyla Arapça olarak gönderilen ve bizlere kadar tevatür yoluyla gelen Kur’an’ın başlıca özellikleri şunlardır:

1- Kur’an-ı Kerim, Peygamberimize diğer kutsal kitaplarda olduğu şeklinde tamamı aniden değil, zamanın ve vakaların gereğine nazaran ayetler ve sûreler halinde parça parça indirilmiştir.

2- Kur’an, en son tanrısal kitaptır ve ondan sonrasında başka bir kitap gelmeyecektir. Getirmiş olduğu hükümlerin ve hakikatlerin geçerliliği kıyamete kadar sürecektir.

3- Kur’an bize kadar hiç bozulmadan ve değişmeden gelmiştir ve kıyamete kadar da öyle kalacaktır.

4- Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in (s.A.V.) peygamber olduğunu gösteren mucizelerin en büyüğü ve devamlı olanıdır.

5- Kur’an’ın kapsadığı ilahi hakikatler kıyamete kadar tüm insanoğluın ve çağların ihtiyacını karşılayacak değerdedir. Bilimin ve aklın, ondaki gerçeklerde çelişki bulacağı bir süreın gelmesi düşünülemez. Çünkü bilim, Kur’an’ın asırlar öncesinden anlattığı gerçekleri teyit ederek O’nu arkasından takip eder.

6- Onun bir başka üstünlüğü kolayca ezberlenebilmesidir. Bugüne dek milyonlarca insan onun tamamını ezberlemiş Kur’an hafızı olmuştur. Kıyamete kadar da ezberlenmeye devam edilecektir. Bu özellik tarihte aslabir kitaba nasip olmamıştır.

7- Kur’an, insanoğlunun ferdi, toplumsal, bedeni, içsel tüm problemlerine çözüm üreten bir şifa deposudır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.