Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Az Bulutlu

Kuran-ı Kerim Nasıl İndirilmiştir?

29.09.2018
434
A+
A-

Kuran-ı Kerim Nasıl İndirilmiştir?

Kuran-ı Kerim son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)’e indirilmiştir. İslam dinin kutsal dört kitabından en büyüğü olarak kabul edilen Kuran-ı Kerim, son peygamberin kendi ile her zaman baş başa kalmak için gittiği Hira Mağarası’nda dört büyük melekten biri olan Cebrail tarafından “Oku!” emri ile ilk vahy gerçekleşti. Bunun üzerine Hz. Muhammed (s.a.v) “Ne okuyayım?” dedi ve cevabına karşılık olarak “Yaratan rabbinin adıyla oku. O seni bir kan pırtısından yarattı.”  İfadeleri olan beş ayetin tebliği ile beraber Kuran-ı Kerim nazil olunmaya başlamıştır.

Kırk yaşında gelen peygamberlik tebliği ile beraber elçi vasıtasıyla doğrudan ve kesin bilgiler ifade eden ayetler vahyi ile indirilmiştir.Kuran-ı Kerim nasıl indirilmiştir? Sorusuna cevaben birçok yorum yapılmışsa da geleneksel bir ifade ile belirtilen 23 senede indiği bilgisi net değildir. Fakat aşama aşama şeklinde indiği bilgisi mevcuttur.

Vahiy nedir?

Allah tarafından bildirilen emir ve yasakları doğrudan doğruya ya da elçi vasıtası ile seçilmiş kişilere yani peygamberlere bildirilen kesin ifadeler içeren ayeti kelimelerin bildirilmesidir.

Kuran-ı Kerim Neden Aşama inmiştir?

Kuran’ın ayet ayet inme sebebi vahy ile bildirilen ayeti kelimelerin tesiri insanların kalbine yerleşsin ve Allah’ın belitmiş olduğu emir ve yasakların özümsemesi içindir. Bu dinin daha sağlam adımlarla ilerlemesini sağlayarak bugün ki İslam dininin süre gelmesini sağlamıştır. Bu durum Kuran-ı Kerim’de Furkan Suresinin 32. ayeti kelimesi, Ta-Ha Suresi 114. ayeti kelimesi ve Kıyamet Suresi 16. Ve 19. ayeti kelimesinde şöyle anlatılmaktadır;

  • (Furkan, 32) “İnkâr edenler dediler ki: “ Kur’an ona toptan, bir kerede indirilseydi ya!” Biz böyle yaptık ki, onunla senin kalbini dayanıklı kılalım. Biz ona parça parça okuduk.”

 

  • (Ta- Ha, 114) “O hak hükümdar olan Allah, yüceler yücesidir. Sana vahyi tamamlamadan önce, Kur’an hakkında aceleci olma. Şöyle de: “Rabbim, ilmimi artır!”

 

  • (Kıyamet, 16-19) “Onu aceleye getiresin diye dilini onunla hareketlendirme! Onu toplamak ve okumak bize düşer. O halde, biz onu okuduğumuzda, sen onun okunuşunu izle. Sonra onu açıklamak da bizim işimiz olacaktır.”

 

Miladi takvime göre 610 tarihide Ramazan ayının ilk Pazartesi gecesi,  gelen ilk vahiyardından Cebrail (a.s) aracılığıyla başlayıp Kur’an tamamlana kadar devam etmiştir. Kuran-ı Kerim’in bazen ayet şeklinde bazen de parça parça olarak inmesi ile geleneksel kabul edilen 23 yılda tamamlandığı bilinmektedir.

Yüce Allah’ın peygamberleri aracılığı ile bildirdiği ayeti kelimeler kutsaldır. Faziletleri, faydaları saymakla bitmeyen bu kutsal kitap için En’am Suresi 6/155 de şöyle ifade ediliyor;

  • (En’am, 6/155) “İşte bu Kur’an muazzam bir kitaptır. Onu biz indirdik. Çok mübarektir. Artık buna uyun, emirlerine bağlanın ve Allah’tan korkun. Ta ki merhamet olunasınız.”

Kuran-ı Kerim, koruyucusu yine Kur’an’ın sahibi olan Allah’tır. Bundan dolayı Kur’an hiçbir değişikliğe uğramaksızın günümüze ulaşmış ve kıyamete kadar da bu şekilde korunarak ulaşacaktır.  Değişmesinin mümkün olmadığını Alla hu Teâla, Hicr Suresinin 9. Ayeti kelimesinde şu ifadelerle teminat sağlamıştır;

  • (Hicr,9) “Kur’an-ı biz indirdik, elbette yine onu biz koruyacağız.”

Kur’an-ı Kerim’in inmesinin amacı hak ile batılı ayrıt ederek, insanları hakkın yoluna yöneltmek ve imtihan dünyasından harama bulaşmadan kurtarmaktır. Bundan dolayı Kuran-ı Kerim toplu halde değil olaylar ve durumlar neticesinde parça parça indirilmesi uygun görülmüştür.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.