Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Kuranda Cehennem

06.07.2020
174
A+
A-
Kuranda Cehennem

Cehennem, kutsal  kitabımız Kuran-ı Kerim’de oldukça fazla bahsedilen önemli bir konudur. Kuranda Cehennem günahları fazla olanların gireceğinden bahsedilmiş, aklımız ile düşünemeyeceğimiz kadar büyük bir azap yeri olacaktır.

KURANDA CEHENNEM NASIL BAHSETMEKTEDİR ?

Kuran, dinimize göre yapılması gereken ya da yapılmaması gereken şeylerden bahseden en önemli kaynaktır. Allah, Kuran aracılığı ile tüm her şeyi açıklamaktadır. İşte bu açıklanan konulardan biri de herkesin oldukça fazla merak ettiği cehennem konusudur.

Kuran’a göre cehenneme gireceklerin ahret günü geldiğinde mizan terazisinde günahları sevaplarına göre ağır basacaktır. Cehenneme girecek insanlar Allah’tan af dileyeceklerdir ama Allah onların cezasını ne affedecektir ne de bir miktar hafifletecektir. Çünkü Allah doğru yolun ne olduğunu kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim yoluyla bildirmiştir. Buna uymak kişinin kendi iradesindedir ama uymayanlar  için çok büyük bir azap onları beklemektedir.

Kuran’a göre cehenneme girecekler ateşe atılmadan önce çok büyük pişmanlıklar duyacaktır. Cehennemden gelen uğultu ve ateşin cayır cayır yanışı bile o an orada yok olmayı istemeye neden olacaktır.  Fakat alemlerin rabbi yüce Allah’ın bağışlayıcılığı o vakitten sonra olmayacaktır. Cehennemi hak etmiş olanları çok büyük bir acı bekleyecektir.

Allah-ü Teala kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de cehennem azabının büyüklüğünün son derece fazla olduğundan defalarca bahsetmiştir. Bu bahsedişlerinden biri de Allah’ın insanoğluna vermiş olduğu derinin cehennemde yanıp kül olacağıdır. Bu cayır cayır yanan deri yandıkça Allah insanoğlunun derisini  yenileyecektir ve böylece acı kat sayısı hiçbir zaman bitmeyecektir. Bitmemekle kalmayıp çekilen acı azalmayacaktır.

Allah, cehennem hakkında Kuran-ı Kerim’de son derece keskin ifadelerde  bulunmaktadır. Kim ki alemlerin rabbini reddederse, ondan başka ilahın olduğuna ya da hiçbir ilahın olmadığına inanırsa, hayatını hiçbir şey yapmadan sadece eğlence ile geçirirse onun sonu cehennem azabı olacaktır. Allah’a, kitabına, peygamberlere, meleklere, ahiret gününe ve kaza kaderin Allah’tan geldiğine inanmayanlar çok büyük bir cazayla karşılaşacaktır. Bu ceza cehennem azabı olacaktır ve kimse bu azaptan kurtulamayacaktır.

CEHENNEMDEN BAHSEDİLEN AYETLER HANGİLERİDİR ?

  • Büruc suresi 10. Ayet, Enbiya suresi 29. Ayet, Beyyine suresi 6. Ayet, Hac suresi 25. Ayet, Nur suresi 19.ayet, Nur suresi 11. Ayet, Sebe suresi 38. Ayet, Taha suresi 74. Ayet, Al- i İmran suresi 131. Ayet, Taha suresi 74. Ayet, Lokman suresi 6. Ayet, Mücadele suresi 8. Ayet, Maide suresi 72. Ayet, Bakara suresi 85.ayet, Tevbe suresi 75. Ayet, Tur suresi 13. Ayet, İsra suresi 18. Ayet, Bakara suresi 24. Ayet, Muhammed suresi 12. Ayet, Furkan suresi 13. Ayet ve Kuran-ı Kerim’in çeşitli surelerindeki daha pek çok ayette cehennem kavramından bahsedilmektedir.

CEHENNEME GİRMEMEK İÇİN UYULMASI GEREKENLER

Cehennem, Kuran’da kendine geniş bir yer bulmuş konudur. Cehenneme gidecekleri neler beklediğinin yanı sıra cehenneme girmemek için yapılması gerekenlerden de Kuran bahsetmektedir.

Kuran’a göre cehenneme girmemek için Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak şarttır. Bunun yanı sıra İmanın 6 şartına, İslamın şartlarına uymak gereklidir. Kısaca Allah’ın belirlemiş olduğu temel farzları yerine getirenler cehennemden kurtulabilir. Tüm farzları yerine getiren insanlar gıybet ve iftira gibi günlük yaşantımızda olan insan ilişkilerine de dikkat etmelidir. Allah’ın imanıyla yaşamak herkese nasip olmayabilir ama sizler bir şekilde Allah’a inanın ve cehennem azabından korunun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.