Categories: Kur'an

Kuran’da Cennet

Cennet, kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de sıklıkla bahsedilen bir konudur. Kuran’da Cennet hakkında ne denli güzel bir yer olduğundan mükemmelliğinin insan aklıyla kavranmayacak düzeyde olduğundan bahsedilmektedir.

Cennet, cehennemin tam tersi bir yer olan hayatını iman ve iyilikle geçirmiş insanların mükafatlandırılacağı bir yerdir. Cennete girmek için esas olan dünya hayatını başarılı bir şekilde tamamlamaktır.

KURAN CENNETTEN NASIL BAHSETMEKTEDİR ?

Allah-ü Teala, kutsal kitabımız Kuran’da cennetin akılla kavranabilecek bir yer olmadığına dikkat çekmiştir. Kuran’a göre cennete girmeye hak kazanan insanları sonsuza dek sürecek huzurlu zamanlar beklemektedir. Allah’ın varlığına ve birliğine iman eden kişiler bir şekilde Allah’ın cennetine girmeye hak kazanacaktır.

Kuran’a göre ahiret günü gelip çattığında mahşer adı verilen yerde toplanılacaktır. Ardından mizan adı verilen terazide günahlarımız ve sevaplarımız ölçülecektir. Günah ve sevaplarımız ölçüldükten sonra ise sevaplarımız ağır basarsa Allah’ın o güzel cennetinde bulunmaya hak kazanacağız.

Allah, Kuran’da cennet konusu hakkında pek çok ayette bahsetmektedir. Bu ayetlerden birinde cennetin annelerin ayakları altında olduğu söylenmektedir. Bu sebeple bir bireyin annesine iyi davranması ve anne hakkını gözetmesi gerekir. Cennet için dünyada bizim için her şeyi yapmaya çalışan annelerimize iyi davranmalıyız.

Kuran’a göre cennet öyle bir yerdir ki insan bunun hayalini bile kuramaz. Dilediğimiz her şeyin gerçekleştiği cennette ol dediğimizin olacağı Kuran’da yer almaktadır. Örneğin bir insan cennette şu an keşke elma yesem derse Allah ona bunu nasip edecektir. Bu örnek bile cennetin ne kadar büyük ve mükemmel bir yer olduğunu kanıtlamaktadır.

Kuran’da yer alan bir diğer ayetlerde ise cennette aç kalmak gibi bir durumun olmadığı, nimetlere kolayca ulaşıldığı ve çıplak kalma gibi bir durumun da olmadığından bahsedilmektedir. Kısaca cennetin tarif edilemez bir yer olduğundan Kuran’da yer alan pek çok ayet bahsetmektedir.

CENNETTEN BAHSEDİLEN AYETLER HANGİLERİDİR ?

  • Nisa suresi 13. Ayet, Hicr suresi 45. Ayet, Tevbe suresi 72 ve 100. Ayet, Bakara suresi 42. Ayet, Zümmer suresi 73. Ayet, Furkan suresi 75. Ayet, Nahl suresi 32. Ayet, İbrahim suresi 23. Ayet, Maide suresi 85. Ayet, Hadid suresi 12. Ayet, Beyyine suresi 8. Ayet, Al-i İmran suresi 15. Ayet, İnsan suresi 20. Ayet, Rahman suresi 54. Ayet, Casiye suresi 10. Ayet ve daha pek çok Kuran ayetinde cennet kavramından ve cennetle alakalı detaylardan bahsedilir.

CENNETE GİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Bu konu hakkında yazılacaklar asla bitmez ama bazı temel esasları vardır. Örneğin kul hakkı cennete girme yolunda önemli bir detaydır. Bir insanın kul hakkına girmek büyük bir günahtır. Bu sebeple hakkına girdiğimiz kişilerden helallik almalıyız.

Cennete girebilmek için bir diğer önemli şey de kuşkusuz Allahın kesin emirleri olan farzları yerine getirmektir. Allaha iman etmek, imanın şartlarına uymak, islamın şartlarını yerine getirmek cennete girmeye hak kazanmak için önemli bir yer tutmaktadır.

İnsanlara iyi davranmak, iftira atmamak, dünya hayatını boş geçirmemek, diğer insanları küçümsememek ve gıybet yapmayıp insanların arkasından konuşmamak da cennete girme yolunda önem arz eden şeylerdir. Allah’ın yolundan gidip cennete ulaşmak kısaca hayattaki en büyük gayedir.

Admin

Share
Published by
Admin

Recent Posts

Abdestin Sünnetleri

Abdestin Sünnetleri

Abdestin sünnetleri Sual: Abdestin sünnetleri nelerdir? CEVAP Bazıları şunlardır: 1- Abdeste başlarken, Besmele okumak. 2-…

7 ay ago
Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresi Nedir? Bu süre Yusuf’un rüya görmesiyle başlar. Yusuf rüyasında on bir yıldızla güneşin…

7 ay ago
Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz? Rüyalar, bilinçaltımızın bizlere sunmuş olduğu birer illüzyondur. Sekiz saniye sürmediğine yemin edebilir…

7 ay ago

MEKKE TARİHİ

MEKKE TARİHİ    Mekke, İslam’ın beşiği olarak isimlendirebileceğimiz Suudi Arabistan’da yer alan bir şehirdir. Asırlar…

7 ay ago
Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep ayı nedir faziletleri nelerdir ? Recep ayı kameri ayların yedincisidir. Recebin kelime anlamı saygı…

7 ay ago
Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır ? İslam alimlerinin bu konuda…

7 ay ago