Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü

Kurban Nasıl Kesilir?

23.06.2020
147
A+
A-
Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban bayramı yaklaştıkça herkesin aklında aynı soru; Kurban nasıl kesilir? Adım adım bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

Kurban Nasıl Kesilir ?

Önce diz boyu çukur kazılır. Kurbanın gözleri tülbentle bağlanır. Kıbleye dönük olarak sol yanı üzerine yatırılır. Boğa, tosun şeklinde büyük baş hayvanların rahat kesilebilmesi için çengele asılması caizdir. Boğazcaı çukurun kenarına getirilir. İki ön ve bir arka ayakları, uçlarından bir araya bağlanır.

Üç kere bayram tekbiri okunur. Sonra, bismillahi allahü ekber diyerek, deveden başka hayvanın, boğazcaından kesilir. Bismillahi derken, h’yi belli etmek gerekir. Belli edince, allahü teâlânın ismi olduğunu düşünmek lazım olmaz. H’yi açıkça belli etmezse, tanrıü teâlânın adını söylediğini düşünmek gerekir. Bunu da düşünmezse hayvan leş olur, yenmez. Bismillahirrahmanirrahim demek de caizdir. Fakat evlâ olanı, (Bismillahi allahü ekber) anlama gelir.

2- Besmele çekilince, derhal kesmek şarttır. Besmele çektikten sonra bıçağı bilerse, Besmeleyi yeniden etmesi gerekir. Besmele çektikten sonra, hayvan yerinden kalkarsa, yatırdığı zaman tekrar Besmele çekmesi gerekir; fakat bir kelime söylemek, bir lokma yiyecek ve bir yudum su içmek benzer biçimde azca bir ara vermenin zararı yoktur. Besmele çektikten sonrasında, elindeki bıçağı bırakıp, başka bir bıçak alsa, Besmeleyi tekrar çekmesi gerekmez.

3- Bir hayvan için Besmele çekildikten sonrasında, onu bırakıp başka bir hayvan kesilecek olsa, Besmeleyi tekrar çekmek gerekir.

4- Arka arkaya birkaç hayvanı boğazlayacak bireyin, hepsi için ayrı ayrı Besmele çekmesi gerekir; fakat hayvanları, üst üste yatırıp kesecek olsa, bir Besmele kâfidir. Bir hayvanı iki birey kesse, ikisinin de Besmele çekmesi gerekir.

Kurban Kesimi Hakkında Bilgilerin Devamı

5- Besmele unutulursa zararı olmaz. Kasten Besmelesiz kesmek haramdır.

6- Hayvanın boğazında yiyecek, nefes borusu ve iki yanda birer kan damarı vardır. Bu dört damardan üçü aniden kesilmelidir.

7- Şafii’de, yiyecek borusuyla nefes borusu kesilirse kâfidir. Sadece gırtlak düğümü baş tarafında kalmalıdır. Gırtlak düğümünün tamamı vücut tarafında kalırsa, kesilen hayvan yenmez.

8- Kurban kesenin, kıbleye karşı dönmesi sünnettir.

9- erkek ve kadın Müslümanın, cünübün, delinin, bunağın, çocuğun ve sarhoşun Besmeleyle kestiği hayvan yenir. Ehl-i kitabın [Hristiyan veya Yahudi’nin] kestiği de yenir. Fakat ehl-i kitaba kurban anlamak mekruhtur. Dilsiz ve sünnetsizin, hayvan kesmesi mekruhtur.

10- Solak bir kimsenin, sol eliyle kurban kesmesinde sakınca yoktur. Temiz işleri yaparken, sağdan adım atmak sünnet-i zevaiddir, şu demek oluyor ki müstehabdır. Bir özürle soldan adım atmak mekruh olmaz. Yani sol elle kesilen hayvan ve kurban yenir.

11- Bir ihtiyaç var ise, kurbanı bayıltıp kesmek caizdir. Başını bir kerede koparıp kesilen de yenir; fakat öyle kesmek günah olur. Hayvanı ensesinden kesmek haramdır; fakat eti yenir.

12- Kurban hayvanını yüzmek için, şişirmek caizdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.