Anasayfa / Hayvanlar / KURBAN

KURBAN

Kurban

Kurban, Allâhü Teâlâ’ya yakınlık için, ibâdet niyetiyle kurban bayramı günlerinde, kurbana müsait bir hayvanı kesmektir.

Kendisine fıtır sadakası vâcip olan kimselere kurban da vâciptir. Yâni nisaba mâlik olan hür, mukîm, her müslümana vâciptir.

Kurban, kesenin kendi nefsine bedel olarak kesilir. Allâh rızâsı için hâlisâne bir niyetle kesilen kurbanın akan ilk kanı ile birlikte kurban kesen mü’minin günahlarının bağışlanacağı beyân olunmuştur.

Kurbanın Kesilme Vakti, Şekli ve Niyet

Kurbanın kesilecek vakti, Kurban Bayramı’nın birinci, ikinci ve üçüncü günüdür. Ancak, günlerin tesbitindeki hesap hataları göz önünde bulundurulmalı ve imkân nisbetinde üçüncü güne bırakmamaya gayret etmelidir. Zaten efdal olan da birinci günü kesmektir.

Kurbanı Kesme Şekli

Kurbanlık hayvan incitilmeden kıbleye karşı yatırılır.
Ayakta iken duâsı okunur.
Üç defa “Allâhü ekber, Allâhü ekber lâ ilâhe illellâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhilhamd” diye tekbir alınır ve şöyle niyet edilir:
– “Yâ Rabbi! Şu vücûdum sana karşı o kadar hata, o kadar isyân etti ki, affedilebilmem için bu vücûdu sana kurban etmem icabediyor. Fakat sen şerîatınla insan kurban etmeyi haram kıldığından vücûduma bedel olarak bu hayvanı kesiyorum, kabul eyle Yâ Rabbi, Bismillâhi Allâhü ekber.” deyip kurban kesilir.
Evlâ olan, kişinin kurbanını kendisi kesmesidir. Ancak, kesmek elinden gelmeyenin, müslüman birini vekil edip yanında durması efdaldir.

Kurbanın eti üçe taksim edilir. Bir parçası kendi ailesine nafaka, ikinci parçası dost ve ahbaba ziyafet, üçüncü parçası da fakirlere sadaka olarak verilir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

www.tutsela.com

Peygamberimizin hayvanlara olan

Cevap Değerli kardeşimiz, Yüce dinimiz İslam, kainatta her şeyin bir denge ile yaratıldığını bildirir. Kainattaki …

4 Yorumlar

 1. blank

  Kurbanın eti üçe taksim edilir. Bunu öğrendiğim çok iyi oldu aslında yazının tamamı ilgimi çekti ve doğru bir konuya değinmişsiniz şimdiden teşekkürler size

 2. blank

  Kurban bayramıda yaklaşıyor kurbanı adabıyla nasıl keseriz nasıl niyet ederiz öğrenmiş oldum tşklr admin

 3. blank

  Teşekkür ederim din ödevime yardım ettiğiniz için

  Teşekkürlerimi sunarım.

  Sizi seviyorum…

  :):)

 4. blank
  Ozan fırat duran

  Borcum olmasaydı kurban kesecektim bu yıl kesemiyeceğim allah affetsin inşallah kurban bayramımız şimdiden hayırlara vesile olsun inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi