Categories: İslami Makaleler

Mehir Nedir?

Mehir, dini nikah esnasında erkek tarafından kadına verilen para, altın, mal veya menfaattir. Erkek tarafından kadına menfaat olarak ev, araba, dükkan gibi varlıklar verilebilir veya taahhüt edebilir. Mehir dört İslami mezhepte de geçerlidir.

Mehir Ne Kadar Olmalıdır?

Üst sınır olarak herhangi bir limit belirlenmemesine rağmen, alt sınır iki mezhep tarafından belirlenmiştir. Habeli ve Şafii mezhepleri bir alt sınır belirlememiştir. Ancak Hanefi mezhebinde bu alt sınır 10 dirhem gümüş, Maliki mezhebinde ise üç dirhem gümüş olarak belirlenmiştir. Türkiye şartlarında İslami hukukçular tarafından İstanbul için belirlenen alt sınır ise 11 Reşat altınıdır. Erkeğin kadına mehir vermesi şarttır. Kadının “benim nikahım mehirsiz olsun.” deme hakkı yoktur. Ancak erkek kadına mehir verdikten sonra ve mehir kadının hakkına geçtikten sonra, kadın mehiri kocasına bağışlayabilir. Bunu yapması büyük sevaptır. Mehirsiz yapılan dini nikah da geçerlidir. Ancak nikahtan sonra erkek tarafından kadına mehr-i misil verilir.

Mehir Türleri Nelerdir?

        Mehir evlilik esnasında belirlenip belirlenmemesine göre ikiye ayrılır. Bunlar mehr-i müsemma ve mehr-i misil’dir.

Mehr-i Müsemma Nedir?

Kadın ve erkeğin nikahtan önce konuşup üzerinde anlaştıkları mehirdir.

Mehr-i Misil Nedir?

Bu mehir çeşidi de herhangi bir sebeple nikah esnasında belirlenmeyip daha sonra kadının baba soyundan, yoksa akranı veya emsali arasında dengi olan birine verilen mehirdir.

Mehir ödenme biçimine göre ikiye ayrılır. Bunlar mehr-i muaccel ve mehri müecceldir.

Mehr-i Muaccel Nedir?

Bu mehir çeşidi, nikahtan önce veya nikah esnasında verilmesi gereken mehirdir. Bu bir takı veya eşya olabilir. Halvetten önce muhakkak kadına verilmelidir. Geciktirmek caiz değildir. Eğer kadın boşanmak isterse veya ayrılığa sebebiyet verecek bir durumda bulunursa mehir verilmez. Eğer erkek boşanmak ister veya boşanmaya sebebiyet verecek bir durum yaparsa, mehirin yarısı verilir.

Mehr-i Müeccel Nedir?

Mehr-i müeccelin hemen verilmesi gerekmez. Ödenmesi daha sonra yapılabilir veya belli bir vadeye yayılabilir. Kadın ne zaman isterse erkek o zaman mehiri ödemelidir. Halvet olmuş ise veya taraflardan biri vefat etmiş ise ödenmesi vacip olur. Kadın ölünce erkek mehiri kadının varislerine verir. Eğer erkek vefat ederse, erkeğin mirasından kadına verilir. Boşanma durumunda halvet gerçekleşmiş ise mehirin tamamı verilir. Eğer gerçekleşmemiş ise yarısı verilir. Bununla ilgili Kuran-ı Kerim’de Bakara süresi 237.ayetinde şöyle anlatılmaktadır; ‘’El dokunmadan boşadığınız kadınlara, mehrin yarısını verin!’’.

İslamiyet’te mehir parası evlilik için değildir. Kadının güvencesidir.  Evliliğin mutlu ve huzurlu olmasını sağlar. Çünkü erkek zor ödeyeceği veya hiç ödeyemeyeceği bir mehir ile evlenen kadını boşayamaz. Bu durumda mehir verme korkusu erkeğin hanımı ile iyi geçinmesine sebep olur. Aynı zamanda mehir kadını, erkeğin elinde oyuncak olmasını kurtarırır. Boşanma durumunda kadın mehir parası ile geçinme imkanı bulabilir. Erkeğin, boşadığı kadına mehri ödememesi kul hakkına girer ve ahirette şiddetli azabı vardır. Kuran-ı Kerim’de Nisa süresi 4.ayetinde şöyle izah edilir; ‘’ Kadınlara mehri gönül rızası ile verin; kendi arzuları ile mehrin bir kısmını size hediye ederlerse, onu da afiyetle yersiniz.”

Güvenilmeyen erkekten mehir çok istenebilir. Ancak Allah korkusu olan bir erkekten fazla mehir istenmemelidir. Mehir miktarı düşük tutulmalıdır. Fazla miktarda istenen mehir, düşmanlık yaratabilir. Hazreti Ömer’in buyurdu ki: “Mehri çok istemeyin! Mehri çok almak fazilet olsaydı Resulullah bunu yapardı.”

Salih bir erkekle evlenen bir kadın, mehri fazla istememeli. Hads-i şerifte buyurulduğu gibi ‘’En iyi mehir kolay ödenendir’’.

Anlaşılacağı üzere mehir vermek, İslam dininde zorunludur ve kadını güvence altına alır. İslamiyet’te kadının yerinin önemli olduğu ve bir varlık malı olarak görülmesinin yersiz olduğu da apaçık gösterilmiştir. Verilmesi gereken mehir verilmediği taktirde, erkek için hem azap hem de kul hakkına girmekten dolayı günahı vardır. Evlilik yapan kadının, erkeği malı olmadığını ve bir değerinin olduğunu, her ne kadar kadın için eşine hizmet etmek sevap olsa dahi bu durumun kötüye kullanılmasının önüne bu şekilde geçilmektedir. Boşanmalar söz konusu olduğunda mehrin ödenmesinin zorunlu olması durumu, erkeğin hanımına karşı daha saygılı ve şefkatli olmasını sağlamaktadır. Hiçbir erkek Allah katında kadından üstün tutulmamıştır ve böyle düşünüp, kadına eziyet edenlere de büyük cezalar vardır.

Admin

Share
Published by
Admin

Recent Posts

Abdestin Sünnetleri

Abdestin Sünnetleri

Abdestin sünnetleri Sual: Abdestin sünnetleri nelerdir? CEVAP Bazıları şunlardır: 1- Abdeste başlarken, Besmele okumak. 2-…

7 ay ago
Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresi Nedir? Bu süre Yusuf’un rüya görmesiyle başlar. Yusuf rüyasında on bir yıldızla güneşin…

7 ay ago
Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz? Rüyalar, bilinçaltımızın bizlere sunmuş olduğu birer illüzyondur. Sekiz saniye sürmediğine yemin edebilir…

7 ay ago

MEKKE TARİHİ

MEKKE TARİHİ    Mekke, İslam’ın beşiği olarak isimlendirebileceğimiz Suudi Arabistan’da yer alan bir şehirdir. Asırlar…

7 ay ago
Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep ayı nedir faziletleri nelerdir ? Recep ayı kameri ayların yedincisidir. Recebin kelime anlamı saygı…

7 ay ago
Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır ? İslam alimlerinin bu konuda…

7 ay ago