Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Gök Gürültülü

Melekler Ve Görevleri

21.06.2020
265
A+
A-
Melekler Ve Görevleri

Melekler ve görevleri hakkında bilgi vermeden önce melek kelimesinin terimine bakalım. Melek sözlükte, “haberci, elçi, güç ve kuvvet” benzer biçimde anlamlara gelir. Bunlar, allah’ın emriyle çeşitli görevleri yerine getiren, yaratılış gayesine uygun olarak faâliyet gösteren, gözle görülmeyen nûrânî ve rûhânî varlıklardır.

MELEKLERİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Âyet ve hadislerde sayıları hakkında bir informasyon bulunmayan fakat bir çok oldukları anlaşılan meleklerin temel görevleri, tanrı’a ibadet ve verilen görevlleri eksiksiz yerine getirmektir. Melekler görevleri bakımından aşağıda belirtilen grupllara ayrılarak incelenebilir:

  • CEBRAİL (A.S): Kur’an-ı Kerim’de, Rûhu’l-Emîn, Rûhu’l-Kudüs ve Rûh biçiminde adlarla da anılır. Tanrı ile peygamberleri arasında elçilik görevi yapar. Tüm peygamberlere allah’ın vahyini bu melek getirmiştir. Cebrâil (a.S)’dan Kur’an-ı Kerim’de şöyle söz edilir:

“O (Kur’an’ı), ihtarcılardan mümkünn diye, senin kalbine Rûhu’l-Emîn indirmiştir.” “De ki: Onu, Rûhu’l-Kudüs, Rabbinin kattından, inananları güçlendirme, teslim olanlara yol gösterme ve bir müjde olmak üzere, gerçekle indirmiştir.”

  • AZRAİL (A.S): Görevi ölüm esnasında canlıların ruhunu almak olduğu için “melekü’l-mevt (ölüm meleği)” adı ile anılmıştır. Onun bu görevi Kur’an’da şöyle bildirir: “De ki; size vekil kılınan ölüm meleği canınızı alacak, sonra da Rabb’inize döndürüleceksiniz.”

İSRAFİL (A.S)

Kıyametin kopması ve yine diriliş için olmak üzere iki sefer sûra üfürmekle görevlidir. Kur’an-ı Kerim’de, canlı varlıkların sonu olan bu olay şöyle ifadesini bulur: “(Birinci) sûra üfürülmüş, artık allah’ın diledikleri haricinde, göklerde kim var, yerde kim varsa hepsi düşüp ölmüştür. Sonra sûra bir kere daha üfürülür. Onlar da derhal ayağa kalkarak beklleşirler.”

MİKAİL (A.S)

Dünya ve dünya dışı bir ekip fizik vakaların, yağmur, rüzgâr ve ekinlerin bitmesi gibi oluşumların meydana gelmesinde görevli bir melektir. Kur’an-ı Kerim’de Mikâil (a.S)’dan şöyle söz edilmiştir: “Kim, tanrı’a, meleklerine, peygamberlerine, Cibril’e ve Mikâil’e düşman olursa bilsin ki, allah kâfirlerin düşmanıdır.”

DİĞER MELEKLER

Bu dört büyük melekten başka, çeşitli ibadet, taat ve işlerle görevli bir takım melekler daha vardır. Bunlardan özel görevleri bilinenlerin başlıcaları şunlardır:

Kiramen Katibin ( Yazıcı Melekler )

Bunlara “kirâmen kâtibîn” denir. İnsanın sağında ve sollunda bulunan iki melektir. Sağdaki melek iyi iş ve davranışları, soldaki ise kötü iş ve davranışları yazmakla görevlidir. Bunlar kıyamet günü hesap sırassında

yapılan işlere tanıklık da edeceklerdir. Kur’an’da bu melekler hakkında şöyle buyurulur: “Sağında ve solunda oturan iki melek yaptıklarınızı yazmmaktadır. İnsan aslabir söz söylemez ki, yanında hazır bir gözetleyici bullunmasın.” “Şüphe yok ki, üzerinizde kati, bekçiler, değerli yazıcılar vardır. Onlar yapmakta olduklarınızı bilirler.”

Hamele-i Arş (Arşı Taşıyan Melekler)

“Hamele-i Arş” denilen bu melekler, arşın yükünü üstlenen meleklerdir. Âyette şöyle buyurulur: “Arşı yüklenen, bir de onun çevresinde bulunanlar Rablerini hamd ile tesbih ederler, O’na inanç ederler..“Melekler, onun çevresinde duracaklar, o gün Rabb’inin Arşı’nı onlardan başka sekiz tanesi taşıyacak.”

Arşın taşıyıcıları olan bu melekler rivayete nazaran dört olup, yukarıdaki âyete gore kıyamet gününde bunların sayısı sekize çıkacaktır. Arşı yüklenmeleri; onu koruma ve yönetme ile görevli olduklarını ifade eder, yahut Cenâb-ı Hakk’a yakınlıkları ve şerefleri yüzünden bu biçimde anılmışlardır. Ancak Kurr’an’da Arşın çevresini kuşatan meleklerin çok sayıda olduğu belirtilir.  Arşı yüklenenlerle birlikte hepsine “kerûbiyyûn (allah’a en yakın melekler)” denilir.

Münker ve Nekir ( Sorgu Melekleri )

Ölümden sonra kabirde sorgu ile görevli iki melekttir. “Bilinmeyen, tanınmayan, yadırganan” manasına gelen münker ve nekir, mezardaki ölüye, hiç görmediği, yadırgayacağı bir biçimde görünecekleri için bu adı almışlardır. Bu iki melek kabirdeki kişiye; “Rabbin kim? Peygamber’in kim? Kitabın ne?” diye soracaklar, alacakları cevaba nazaran ölüye iyi ya da kötü davranacaklardır.

Bu tarz şeylerin haricinde meleklerin, savaşlarda mü’minlere yardım etmeleri,  Alllah’ı zikir ve tesbih etmeleri,tanrı’a itâatları, peygamberlere yakarış etmeleri, insanoğluı gözetlemeleri, mü’minler için yakarış etmeleri, bu iş ve görevler arassında sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.