Categories: İmanMelekler

Tüm Yönleriyle Meleklere İman Nedir ?

Tüm Yönleriyle Meleklere İman nedir ?

Tüm Yönleriyle Meleklere İman Nedir ?
Melekler konusu eski zamandan beri insanların merak konularından bir tanesi olmuştur. Melek kimdir? Kaç tane melek var? Melekler nasıl varlıklardır? Melekler neden görünmez? Melekler ne yapar? Melekler kuranda geçiyor mu? Gibi uzayıp giden sorular insanların her zaman ilgisini çekegelmiştir. Bu konuyu sizin araştırıp istifadenize sunuyoruz. Gelin birlikte tüm yönleriyle meleklere iman konusuna göz atalım.

Melek nedir ?

Melek, sözlük manası itibari ile haber getiren, elçi, elçilik yapan gibi manalarına gelmektedir. Yüce Allah’ın emriyle birtakım görevleri yerine getiren varlıklardır ve gözle görülmezler. Nurani aynı zamanda Ruhani varlıklar olarak tabir edilebilir.

Melekler Kuran-ı Kerim’de Geçiyor mu ?

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de meleklere iman etmenin farz olduğu Bakara Suresi 285 ayetinde geçmektedir.  Yani melekler konusu, Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresi 285 ayetinde geçmektedir. Ayrıca meleklere inanmayan bir kişi bu ayetlerin hükmüne inanmadığından ötürü kafir olma durumuna düşer.  Dolayısıyla meleklere inanmamak Peygamberi ve onun getirdiği kitabı insanlara sunmuş olduğu dini inkâr etmek anlamına gelir. Çünkü dini konular melekler tarafından peygamberlere iletilmiştir.

Melekler Nasıl Varlıklardır ?

Melekler, ruhani varlıklar olup, gözle görülmeyen ve yüce Allah’ın emirlerini yerine getirmekle görevli canlılardır. Sadece Allah’a ibadet ederler, asla günah işlemezler. İnsanlar duyu organları ile hissedemezler, ayrıca melekler yemezler, içmezler ve görünmezler. Dolayısıyla bu yönleri ile insanlardan ayrılırlar.

Kaç Tane Melek Vardır ?

Kuranı kerimde ve ayetlerde meleklerin sayısı hakkında bir bilgi verilmemiştir. Lakin bilinen 4 büyük belek bulunmaktadır. Bunlar ise Azrail (as), Cebrail (as), Mikail (as), ve İsrafil (as)’dir.
Meleklerin Özellikleri Nelerdir?
Meleklerin birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri yönünden insanlardan ayrılırlar. İşte meleklerin özellikleri:
Melekler nurdan yaratılmış ruhani varlıklardır.
Melekler yemezler içmezler.
Meleklerin erkeklik ve dişilik özellikleri yoktur
Melekler evlenmez, uyumaz, yorulmaz ve usanmazlar.
Meleklerin çocukluk gençlik ve İhtiyarlık gibi dönemleri yoktur.
Melekler Allah’a isyan etmezler. Sadece Allah’ın emirlerini yerine getirir ve sadece ona ibadet eder.
Melekler çok hızlı güçlü ve kuvvetli varlıklardır.
Allah’ın izniyle ve Allah’ın kendisi tarafından kendilerine verilen bazı emirleri yerine getirmek için melekler birtakım kılıklara ya şekillere görünebilirler.
Melekler görülmezler. Çünkü insanların gözü melekleri görebilecek kapasiteye sahip değildir.  Ama melekler insan kılığına girerse insanlar o zaman görülebilir ama yine de insan karşıdaki kişinin melek olup olmadığını anlayamaz.
Meleklerde gaybı bilemezler. Eğer Allah tarafından kendilerine herhangi bir bilgi verilmiş ise ancak verildiği kadar bilebilirler.

İnsanlarmı daha üstün Melekler mi ?

Yüce Allah (cc) mübarek kitabı Kuran-ı Kerim’in Bakara suresi 30. ayetinde insanı yüceltmiş, halife olarak tabir etmiş ve dolayısıyla insanı meleklerden üstün bir konuma getirmiştir. Ayrıca ehli sünnete göre de durum böyledir. Çünkü gelen peygamberler aynı zamanda meleklerinde peygamberi olma özelliğine sahiptir. Yani bu durumda peygamberler insan olduğuna göre meleklerden üstün kişiler olarak söylenebilir.
Şeytan Konusu Nedir?
Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de iblis olarak tarif eder. Aslında şeytanda bir melek olup kendini insanlardan üstün görmesi ve Allah’a isyan etmesi sonucu hak yoldan saparak inkâr edicilerin arasına girmiştir. Aynı zamanda kıyamete kadar varlığının sürdürecek olan iblis, kötülük yaparak insanları yoldan çıkarmaya çalışacaktır. Kendisi görülmez olup ve insanlarda tarafından bilinemeyen ama varlığı kesin olup kuran ve hadislerle ispatlanmıştır.

Admin

View Comments

  • Melekler konusunda 29. Söz efsanedir ama güzel paylaşımlar için teşekkürler...

Share
Published by
Admin

Recent Posts

Abdestin Sünnetleri

Abdestin Sünnetleri

Abdestin sünnetleri Sual: Abdestin sünnetleri nelerdir? CEVAP Bazıları şunlardır: 1- Abdeste başlarken, Besmele okumak. 2-…

7 ay ago
Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresi Nedir? Bu süre Yusuf’un rüya görmesiyle başlar. Yusuf rüyasında on bir yıldızla güneşin…

7 ay ago
Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz? Rüyalar, bilinçaltımızın bizlere sunmuş olduğu birer illüzyondur. Sekiz saniye sürmediğine yemin edebilir…

7 ay ago

MEKKE TARİHİ

MEKKE TARİHİ    Mekke, İslam’ın beşiği olarak isimlendirebileceğimiz Suudi Arabistan’da yer alan bir şehirdir. Asırlar…

7 ay ago
Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep ayı nedir faziletleri nelerdir ? Recep ayı kameri ayların yedincisidir. Recebin kelime anlamı saygı…

7 ay ago
Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır ? İslam alimlerinin bu konuda…

7 ay ago