Anasayfa / Genel / Mescid-i Haram
Mescid-i Haram

Mescid-i Haram

Mescid-i Haram, Mekke-i Mükerreme’de ortasında Kâbe’nin bulunduğu büyük bir mabeddir. Mescid-i Haram’a “Harem-i Şerif” de denilmektedir. Yeryüzünde ilk meydana getirilen mescid budur. Mescid-i Haram denilmesi, ihtiram ve saygı vacip olduğu içindir. Hadis-i Şerif de: Mescidimde (Medine’deki Mescid-i Nebevî) bir namaz, başka mescidlerde kılınan bin namazdan daha faziletlidir. Mescid-i Haram’da kılınan bir namaz ise öteki mescidlerde kılınan yüz bin namazdan daha faziletlidir. Buyuruldu.Burada ikram edeceğiniz bir bardak su, başka yerlerde yüzbin kişiye ikram edeceğiniz suya eşittir. Aynı şekilde bu kudsî beldede işleyeceğiniz bir günah ve adapsızlık da yüzbinle çarpılır.

Mescid-i Haram ve metaf (tavaf alanı) zamanımıza kadar bazen genişletilmiştir. Şöyleki: Hz.Ömer, (r.A.) etrafda bulunan kulübeleri satın alıp genişletti ve etrafını duvarla çevirip, duvarların üzerine de kandiller koydurdu. Hz. Osman, (r.A.) biraz daha genişletip, duvarları yükseltti ve duvarların üzerine sundurmalar koydurttu.Devlet-i Ali Osmaniyye, tavaf alanını şu andaki mevcut hâline genişletti.

Kenarlarına altın işlemeli varaklar (kubbe) yaptı. Amma kubbelerin Beytullah’dan yüksek olmamasına dikkat etti.Suudlar zamanında mescit kısmı son şekliyle genişletildi. KÂBE Allah’a c.C ibadet olunmak üzere, yeryüzündeki ilk meydana getirilen bina Kabe’dir. Kabe, Mescid-i Haram’ın ortasında, duvar uzunlukları 11-12 m. Arasında değişen yaklaşık 13 m. Yüksekliğinde, taştan yapılmış dört köşe bir binadır. Üzeri, her yıl hac mevsiminde yenilenen siyah bir örtü ile örtülüdür.Köşelerinden çapraz olarak iki hat geçtiği düşünülürse, bu hatların uçları ortalama olarak dört aslî yönü gösterir. Bu köşelerden herbirinin ayrı adı vardır:Doğu köşesine “Rükn-i Hacer-i Esved” veya “Rükn-i Şarkî”, güney köşesine “Rükn-i Yemanî”, batı köşesine “Rükn-i Şamî”, kuzey köşesine de “Rükn-i Irakî” denir.

Hacer-i esved Hz. İsmail’in Ebu Kubeys dağından getirmiş olduğu “Hacer-i esved” denilen taşı Hz. İbrahim, tavafa başlanacak yere işaret olarak, halen bulunmuş olduğu köşeye yerleştirdi. Bina tamamlanınca ilk tavafı icra eden Hz. İbrahim ve Hz. İsmail: “Ey Rabbımız, bizden bu hizmeti kabul buyur, kuşkusuz ki sen, duamızı duyuyor, niyetimizi biliyorsun” diye niyaz ettiler. (Bakara 127) Kabe’nin inşası tamamlandıktan sonra Cenab-ı Hak, Hz. İbrahim’e, tüm insanoğluı haccetmek üzere çağrı etmesini emretti. (Hac, 27-29) (6890)-

Hakkında paes

blank

İlginizi Çekebilir

Kurban Nasıl Kesilir ?

Kurban Nasıl Kesilir ?

Kurban Nasıl Kesilir ? Önce diz boyu çukur kazılır. Kurbanın gözleri tülbentle bağlanır. Kıbleye dönük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi