Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

İslamda Saygı ve Hürmet Adabı

21.06.2019
64
A+
A-
İslamda Saygı ve Hürmet Adabı

İslam dini insanların birbirlerine karşı saygı göstermesine ve büyüklük küçüklük kavramına, insanların birbirlerinin değerlerine hürmet göstermesine büyük önem vermiştir. Özellikle islamda saygı ve hürmet adabı konusunda çok söz bulunmaktadır. Çünkü bir toplum ancak saygı ve hürmet göstererek medeni bir toplum haline gelebilmektedir. Müslümanlar birbiri ile geçinirken saygı, sevgi, adap ve terbiye kuralları çerçevesinde geçinmek durumundalardır.

İslamda Saygı ve Hürmet Adabı

İslam’da saygı ve hürmet adabının belirli kuralları vardır. Bunlar aşağıda listelenmiştir.

  • Dinimiz herkese karşı tatlı dil ve güler yüz ile karşılık vermeyi uygun görmüştür. Gerçek bir Müslüman her koşulda güler yüz ve tatlı dilli olabilendir. İnsanlar ancak karşıdakine huzursuzluk vermeden ve eziyet etmekten kaçınarak gerçek bir Müslüman adabına uygun davranabilir.
  • Kötülüğe karşı iyilik ile yaklaşmak ne yazık ki çok az kişinin yapabileceği örnek bir davranıştır. Dinimiz bizlere kötülük yapıldığında dahi onlara iyilik ile cevap verilmesini uygun görmüştür.
  • İslamiyet’te büyüklere hürmet göstermek ve onları saymak esastır. Bu aynı zamanda millet olarak bizlerin de töre, örf ve ananelerimizde geçmektedir. Bu nedenle eğer dinimizi yaşayan bir mümin olma yolunda adım atmak istiyorsak küçüklerimizi saymak, onlara değer vermeli ve onların bir birey olduğunu, hakları olduğunu kabul ederek yaklaşmalıyız. Büyüklerimizi de koşulsuz kabul etmeli, eleştirmemeli ve onların büyüklüğünün gölgesinde hürmet ederek yaşamalıyız. Bu sayede büyüklerimizin gölgesi ve duası altında küçüklerimize örnek bir kul olabiliriz.
  • İslam’ da diğer insanlara karşı hoşgörü adabı bulunmaktadır. Bu da hümanist bir yaklaşımla insanı insan olduğu için kabul etmeyi gerektirir. İnsanların kusurlarını örtmek, ayıbını kapamak ve araştırmamak gerekmektedir. Peygamberimizin “ kim ki bir kişinin kusurunu örterse, kıyamet gününde de Allah’ u Teala da onun kusurlarını örter” şeklinde bir hadis – i şerifi bulunmaktadır. Dinimizin saygı anlayışında kişilerin ayıplarını örtmek bu derece önemlidir. Çünkü her kul hata yapar. Bunu ifşa etmek yerine bir müminin diğer müminin kusurunu kapaması gerekmektedir.

İslamda Konusu Geçen Detaylar

  • İslam’da saygı ve hürmet adabı içerisinde kişilerin hayırda birbiri ile yarışması yer almaktadır. Hayırsever olmak ve yardım ederek ihtiyaç sahiplerine hürmet göstermek gerekmektedir. Bunu yaparken de ihtiyaç sahiplerini incitici şekilde yaklaşılmamalı, bir elin verdiğini diğer el görmemeli ve kişinin yardım ettiği kişinin onuruna, haysiyetine saygı göstermesi gerekmektedir.
  • Selam vermek sünnettir. Aynı zamanda da dinimizde bir saygı işaretidir. Selam vermek kişiyi gördüğünü, olduğu gibi kabul ettiğini ve onu sevdiğini göstermektedir. Bu sayede de saygı göstermek ve hürmet etmenin başı selam vermek ile gerçekleşir.
  • İmanımızdan geldiği kabul edilen temizlik anlayışı da aslında karşımızdaki kişiye göstermiş olduğumuz saygıdan ileri gelmektedir. Kişi önce öz saygısını kazanmalı ve temizliğine dikkat etmelidir. Ardından da hem maddi hem de manevi temizliği sayesinde karşısındaki kişiye saygı duymalı ve hürmet etmelidir.
  • Dinimiz bizlere yalan söylememeyi, kalp kırmamayı, insanları sevmeyi ve hem maddi hem de manevi anlamda temiz bir kul olmamızı öğütlemektedir. Bu da İslamiyet’te saygı ve hürmet adabının içeriğini oluşturan temel değerlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.