Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / İSLAM’DA SAYGI VE HÜRMET ADABI

İSLAM’DA SAYGI VE HÜRMET ADABI

İSLAM’DA SAYGI VE HÜRMET ADABI

İslam dini insanların birbirlerine karşı saygı göstermesine ve büyüklük küçüklük kavramına, insanların birbirlerinin değerlerine hürmet göstermesine büyük önem vermiştir. Çünkü bir toplum ancak saygı ve hürmet göstererek medeni bir toplum haline gelebilmektedir. Müslümanlar birbiri ile geçinirken saygı, sevgi, adap ve terbiye kuralları çerçevesinde geçinmek durumundalardır.

İslam’da saygı ve hürmet adabının belirli kuralları vardır. Bunlar aşağıda listelenmiştir.

  • Dinimiz herkese karşı tatlı dil ve güler yüz ile karşılık vermeyi uygun görmüştür. Gerçek bir Müslüman her koşulda güler yüz ve tatlı dilli olabilendir. İnsanlar ancak karşıdakine huzursuzluk vermeden ve eziyet etmekten kaçınarak gerçek bir Müslüman adabına uygun davranabilir.
  • Kötülüğe karşı iyilik ile yaklaşmak ne yazık ki çok az kişinin yapabileceği örnek bir davranıştır. Dinimiz bizlere kötülük yapıldığında dahi onlara iyilik ile cevap verilmesini uygun görmüştür.
  • İslamiyet’te büyüklere hürmet göstermek ve onları saymak esastır. Bu aynı zamanda millet olarak bizlerin de töre, örf ve ananelerimizde geçmektedir. Bu nedenle eğer dinimizi yaşayan bir mümin olma yolunda adım atmak istiyorsak küçüklerimizi saymak, onlara değer vermeli ve onların bir birey olduğunu, hakları olduğunu kabul ederek yaklaşmalıyız. Büyüklerimizi de koşulsuz kabul etmeli, eleştirmemeli ve onların büyüklüğünün gölgesinde hürmet ederek yaşamalıyız. Bu sayede büyüklerimizin gölgesi ve duası altında küçüklerimize örnek bir kul olabiliriz.
  • İslam’ da diğer insanlara karşı hoşgörü adabı bulunmaktadır. Bu da hümanist bir yaklaşımla insanı insan olduğu için kabul etmeyi gerektirir. İnsanların kusurlarını örtmek, ayıbını kapamak ve araştırmamak gerekmektedir. Peygamberimizin “ kim ki bir kişinin kusurunu örterse, kıyamet gününde de Allah’ u Teala da onun kusurlarını örter” şeklinde bir hadis – i şerifi bulunmaktadır. Dinimizin saygı anlayışında kişilerin ayıplarını örtmek bu derece önemlidir. Çünkü her kul hata yapar. Bunu ifşa etmek yerine bir müminin diğer müminin kusurunu kapaması gerekmektedir.
  • İslam’da saygı ve hürmet adabı içerisinde kişilerin hayırda birbiri ile yarışması yer almaktadır. Hayırsever olmak ve yardım ederek ihtiyaç sahiplerine hürmet göstermek gerekmektedir. Bunu yaparken de ihtiyaç sahiplerini incitici şekilde yaklaşılmamalı, bir elin verdiğini diğer el görmemeli ve kişinin yardım ettiği kişinin onuruna, haysiyetine saygı göstermesi gerekmektedir.
  • Selam vermek sünnettir. Aynı zamanda da dinimizde bir saygı işaretidir. Selam vermek kişiyi gördüğünü, olduğu gibi kabul ettiğini ve onu sevdiğini göstermektedir. Bu sayede de saygı göstermek ve hürmet etmenin başı selam vermek ile gerçekleşir.
  • İmanımızdan geldiği kabul edilen temizlik anlayışı da aslında karşımızdaki kişiye göstermiş olduğumuz saygıdan ileri gelmektedir. Kişi önce öz saygısını kazanmalı ve temizliğine dikkat etmelidir. Ardından da hem maddi hem de manevi temizliği sayesinde karşısındaki kişiye saygı duymalı ve hürmet etmelidir.
  • Dinimiz bizlere yalan söylememeyi, kalp kırmamayı, insanları sevmeyi ve hem maddi hem de manevi anlamda temiz bir kul olmamızı öğütlemektedir. Bu da İslamiyet’te saygı ve hürmet adabının içeriğini oluşturan temel değerlerdir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi