Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Müslümanlar Cennete Nasıl Girebilir?

21.06.2019
48
A+
A-
Müslümanlar Cennete Nasıl Girebilir?

Müslümanların inandığı islam dininde cennet kavramı bulunmaktadır. Ölümden sonra müslümanlar cennete nasıl girebilir, hangi konulara dikkat edilmesi gerekir bu yazımızda bazı bilgiler paylaşacağız.

Müslümanlar Cennete Nasıl Girebilir?

Müslümanlar cennete ancak iyi bir iman sahibi olarak girebilir. Bunun için de dini bütün ve amelleri oldukça hayırlı olan mümin kullardan olması gerekmektedir. İyi huy ve İslamiyet’i tam anlamı ile yaşamak cennete girebilmek için birincil kuraldır.

İmanın şartlarına inanmak ve bunları kabul etmek cennete girmenin başlıca yoludur. İmanın şartlarına inanan ve kabul eden kişi gerçek bir Müslümandır. Bu nedenle de cennete girmek için en baştaki kuralın kendisinde bulunması gerekir.

Hayatı boyunca haramdan kaçmış ve her zaman farz olan şeyleri yapmış bir Müslüman cennete girebilir. Bilindiği üzere gerçek hadisler olduğu gibi sonradan yazılmış birçok hadis de bulunmaktadır. bunun için farz olan şeyleri ve haram olan şeyleri Kur’ an- ı  Kerim’ den öğrenmek daha doğru olacaktır.

Cennet Konusunda Detaylar

Müslümanların cennete nasıl girebildiğine dair zaman içerisinde değerli din alimlerinin de yorumlamaları olmuştur. Bunlar hem Kur’ an’ dan hem de hadisi şeriflerden öğrendikleri ile bu düşünceleri yorumlama ile ortaya çıkmış olan söylemlerdir. Değerli din alimlerinin de yolundan ve izinden gitmek kişiye birçok katkı sağlamaktadır. Kinin kendine çeki düzen vermesine ve cennete gitmek için çıkılan bu yolda harama sapmaması ile uygundur.

Bir kişi beş vakit namazını kılar, farz olan oruçlarını tutar ve hem imanın hem de İslam’ ın şartlarını yerine getirerek örnek bir mümin olursa cennete gitmesinde önünde teşkil edici hiçbir durum yoktur. Gene de kimin cennete girebileceğine yalnızca Allah karar verebilir. Kul sadece cennete gidebilmek için elinden geleni yapmalı ve sürekli olarak Allah’ a hem yalvarmalı hem de şükretmelidir. Şükredici bir kul en değerli mümindir. Kişinin kalp temizliği, niyet iyiliği onu gerçek bir Müslüman yapabilir.

  • Örnek bir Müslümanın zina etmemesi ve dedikodudan uzak durması gerekmektedir. Allah’ ın verdiği rızka sürekli olarak şükreden ve hırsla gözünü kör etmeyen örnek bir Müslüman cette gitme yolunda bir adım atmış sayılır.
  • Eşine, çocuklarına, kendinden küçüklere ve büyüklere saygısızlık etmez, her zaman hoşgörü ile yaklaşır ve eziyet etmezse cennet yolunda bir adımdır.
  • Allah’ a itaat eden ve onun farzlarını yerine getirip haram kıldığı şeylerden uzak duran kişi cennete girer.
  • Allah’ a affedilmek için yaşaran, cennete girmek isteyen ve bunun için çaba gösteren kişi cennete girer, bu çok önemli bir husustur. Çünkü kişi her işe ilk önce istemekle başlar.
  • Allah yolunda şehit olan kişi şüphesiz cennete girer. Bu gerçek hadislerle sabitlenmiş bir durumdur.

Bu durumlardan her biri cennete girmek için atılmış adımlardır. Kimin cennete gideceğini Allah bilir ama kul da Kur’ an ı yol gösterici olarak alır ve peygamberimizin sünnetlerine riayet ederse, cennete gitmek için ne yapması gerektiğini öğrenecektir. Bu adımları öğrenip, cennete gitme yolunda her zaman bir adım atarsa o vakit geldiğinde elbette ki öngörülenlerden öte cennete gitmesinde bir mani yoktur. Fakat gene de kişinin amellerini ve niyetini Allah’ tan başkası bilemez. Bu nedenle de bir kişinin cennete gidip gitmeyeceği ne yazık ki bilinemez. Sadece bu uğurda çaba sarf edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.