Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / MÜSLÜMANLAR CENNETE NASIL GİREBİLİR?

MÜSLÜMANLAR CENNETE NASIL GİREBİLİR?

MÜSLÜMANLAR CENNETE NASIL GİREBİLİR?

Müslümanlar cennete ancak iyi bir iman sahibi olarak girebilir. Bunun için de dini bütün ve amelleri oldukça hayırlı olan mümin kullardan olması gerekmektedir. İyi huy ve İslamiyet’i tam anlamı ile yaşamak cennete girebilmek için birincil kuraldır.

İmanın şartlarına inanmak ve bunları kabul etmek cennete girmenin başlıca yoludur. İmanın şartlarına inanan ve kabul eden kişi gerçek bir Müslümandır. Bu nedenle de cennete girmek için en baştaki kuralın kendisinde bulunması gerekir.

Hayatı boyunca haramdan kaçmış ve her zaman farz olan şeyleri yapmış bir Müslüman cennete girebilir. Bilindiği üzere gerçek hadisler olduğu gibi sonradan yazılmış birçok hadis de bulunmaktadır. bunun için farz olan şeyleri ve haram olan şeyleri Kur’ an- ı  Kerim’ den öğrenmek daha doğru olacaktır.

Müslümanların cennete nasıl girebildiğine dair zaman içerisinde değerli din alimlerinin de yorumlamaları olmuştur. Bunlar hem Kur’ an’ dan hem de hadisi şeriflerden öğrendikleri ile bu düşünceleri yorumlama ile ortaya çıkmış olan söylemlerdir. Değerli din alimlerinin de yolundan ve izinden gitmek kişiye birçok katkı sağlamaktadır. Kinin kendine çeki düzen vermesine ve cennete gitmek için çıkılan bu yolda harama sapmaması ile uygundur.

Bir kişi beş vakit namazını kılar, farz olan oruçlarını tutar ve hem imanın hem de İslam’ ın şartlarını yerine getirerek örnek bir mümin olursa cennete gitmesinde önünde teşkil edici hiçbir durum yoktur. Gene de kimin cennete girebileceğine yalnızca Allah karar verebilir. Kul sadece cennete gidebilmek için elinden geleni yapmalı ve sürekli olarak Allah’ a hem yalvarmalı hem de şükretmelidir. Şükredici bir kul en değerli mümindir. Kişinin kalp temizliği, niyet iyiliği onu gerçek bir Müslüman yapabilir.

  • Örnek bir Müslümanın zina etmemesi ve dedikodudan uzak durması gerekmektedir. Allah’ ın verdiği rızka sürekli olarak şükreden ve hırsla gözünü kör etmeyen örnek bir Müslüman cette gitme yolunda bir adım atmış sayılır.
  • Eşine, çocuklarına, kendinden küçüklere ve büyüklere saygısızlık etmez, her zaman hoşgörü ile yaklaşır ve eziyet etmezse cennet yolunda bir adımdır.
  • Allah’ a itaat eden ve onun farzlarını yerine getirip haram kıldığı şeylerden uzak duran kişi cennete girer.
  • Allah’ a affedilmek için yaşaran, cennete girmek isteyen ve bunun için çaba gösteren kişi cennete girer, bu çok önemli bir husustur. Çünkü kişi her işe ilk önce istemekle başlar.
  • Allah yolunda şehit olan kişi şüphesiz cennete girer. Bu gerçek hadislerle sabitlenmiş bir durumdur.

Bu durumlardan her biri cennete girmek için atılmış adımlardır. Kimin cennete gideceğini Allah bilir ama kul da Kur’ an ı yol gösterici olarak alır ve peygamberimizin sünnetlerine riayet ederse, cennete gitmek için ne yapması gerektiğini öğrenecektir. Bu adımları öğrenip, cennete gitme yolunda her zaman bir adım atarsa o vakit geldiğinde elbette ki öngörülenlerden öte cennete gitmesinde bir mani yoktur. Fakat gene de kişinin amellerini ve niyetini Allah’ tan başkası bilemez. Bu nedenle de bir kişinin cennete gidip gitmeyeceği ne yazık ki bilinemez. Sadece bu uğurda çaba sarf edilir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi