Son Dakika
Anasayfa / Namaz ve Abdest / NAMAZ NASIL KILINIR?

NAMAZ NASIL KILINIR?

NAMAZ NASIL KILINIR?

İslam dininde yerine getirilmesi gereken en önemli vazifelerden biri de şüphesiz namaz kılmaktır. Namaz farz, sünnet, vacip ve müstahap kısımlarına ayrılmaktadır. İkişer, üçer ya da dörder rekatlı olacak şekilde namaz kılınmaktadır. Özellikle namaz nasıl kılınır diye merak edenler çin tüm detayları paylaşmak istiyoruz.

Namaz müslümanların en önemli görevlerinden biridir. Vakit namazları günlük olarak kılınmalıdır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazı olmak üzere 5 vakit namaz bulunmaktadır. Sabah namazı 2 rekat sünnet ve 2 rekat farz olmak üzere 4 rekattır. Öğle namazı 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekattır. İkindi namazı 4 rekat sünnet ve 4 rekat farz olacak şekilde toplam 8 rekat kılınmaktadır. Akşam namazı 3 rekat farz ve 2 rekat sünnet olarak kılınır. Yatsı namazı ise toplamda 13 rekat olarak kılınmalıdır. İlk önce 4 rekat yatsı namazının sünneti kılınır. Daha sonrasında 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet kılınmalıdır. Bunun ardından 3 rekat vitirvacip namazı kılınarak yatsı namazı tamamlanmış olur.

Vakit namazlarının dışında bayram namazı, cenaze namazı, Cuma namazı, kaza namazı ve nafile namaz kimi farklı namazlar da bulunmaktadır. Bayram namazı 2 rekattır. Bunun dışında 9 da tekbir bulunmaktadır. Cenaze namazı ayakta kılınır ve toplam 2 rekattır. Cuma namazının farzı 2 rekattır. Camide ve cemaatle kılınması zorunludur. Kaza ve nafile namazları da her zaman kılınabilmektedir. Müslümanlar için farz olan namaz hem bedenen, hem de ruhen çok faydalı bir ibadettir. Namaz kılmak için öncelikle abdest almak gerekir. Daha sonrasında tekbir getirilerek niyet edilir. Niyet, döndüm kıbleye, kıblem kabeye, niyet ettim Allah rızası için diyip hangi namazı kılıyorsanız ona niyet edilmelidir.

Namazda Hangi Süreler Okunur?

Namaz kılarken okunması gereken sureler şu şekildedir. Niyet edip namaza durduktan sonra ilk olarak Subhaneke duası okunmalıdır. Daha sonrasında Fatiha ve herhangi bir zamlı süre okunarak ruküye gidilmelidir. Secdeye gittikten sonra ise dualar okunmalıdır.

Namazda Hangi Dualar Okunur?

Namazda okunması gereken dualar da bellidir. Niyet edip namaza durduktan sonra ilk dua Subhaneke duasıdır. Selam vermeden önce yerde otururken Et Tahiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunmalıdır. Kılınan namaza göre farklı dualar da okunabilmektedir. Süreleri okurken besmele çekilmesi şarttır. Duaları okurken ise besmele çekilmesi zorunlu değildir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Yapılan ibadet ve amellerin her türlü şüpheden uzak olması gerekir. Kıldığı namazın kaç rekât olduğunda …

1 Yorum

  1. Emirhan münsal

    Çok ama çok teşekkür ederim birde ayrı bir konu açarak namazda ki süreleri yazarmısınız rica etsem ezberlemek için sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi