Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Namaz İle İlgili Bilinmesi Gereken Temel Kavramlar

19.10.2019
133
A+
A-
Namaz İle İlgili Bilinmesi Gereken Temel Kavramlar

Namaz, Türkçe kelime olarak eğilmek anlamı taşımaktadır fakat Arapça anlamı ise Salat’tır.  Araplarda genellikle Salat kelimesi, dua manasına gelmektedir. Namaz ile ilgii hadis ve ayet konusunda büyük bir bilgi bulunmaktadır.

Namaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Namaz baştan sonra bir zikirdir. Bedenin Allah’ın rızasına uygun görevlerle meşgul olup yasaklardan uzak durması bedensel bir zikirdir. Allah ile kulun buluşma noktasıdır. Duadır, yakarış ve af dilemedir. Din kardeşlerimizin özellikle şu ayetleri bilmesi gerekmektedir:

 • “Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten sakın. Bu yüzden, başına gelenlere sabret, çünkü bunlar azmi gerektiren şeylerdir.” (Lokman 17)
 • “Namazı kılın, zekatı verin, rükü edenlerle beraber rükü edin.” (Bakara 43)
 • “Rabbini, içinden yalvararak ve korkarak yüksek olmayan bir sesle sabah ve akşam zikret! Gafillerden olma!” (A’raf 205)

Tekbir

Tekbir’in ifadesi, “Allah’uekber”’dir. Bu yalnıza, Allah büyüktür değil; Allah’tan başka hiçbir şeye inanmamak, Allah’ı büyük tanımak, kendisini yüce ve büyük tanıyan tüm insanları ilan etmek, kurum ya da bir bünyenin büyüklüğüne karşı gelmektir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır:

 • “Rabbini tekbir et!” (Müddesir 3)
 • “Ve O’nu tekbir edebildikçe tekbir et!” (İsra 111)

Tesbih

Tesbih’in kelime anlamı; Allahu Teala’yı noksan sıfatlarından tenzil etmektir. Allah’ı yüceltmek, O’nu her türlü şüpheden uzak tutmak demektir. Kur’an-ı Kerim’de teşbih ile ilgili şunlar geçmektedir:

 • “Azim olan Rabbinin adını tesbih et!” (Vakıa 96)
 • “Yüce olan Rabbinin adını tesbih et” (A’la 1)
 • Gecenin bir bölümünde O’na secde et ve geceleyin uzun uzadıya O’nu tesbih et! (İnsan 26)

Tesbih kelimesi Kur’an-ı Kerim’de namazı emretmek için kullanılmıştır.

Hamd

Hamd kelimesinin tam anlamıyla karşılığı yoktur. Teşekkür ile medih arasında bir sözcüktür. Özel bir övgüden ibarettir. Bazen şükür olmayan hamdlar şükür olan hamdlar da bulunmaktadır. Hamd, delile dayanan haklı bir ümidin sevinci ile yapılmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de hem hamd hem de tesbih şu şekilde beyan edilmiştir:

 • “Rabbini hamd ile tesbih et ve secde edenlerden ol!” (Hicr 98)
 • “Akşam sabah Rabbini hamd ile tesbih et!” (Mü’min 55)

Kunut ve İnabe

Bu kavramlar, Allah’a yönelmeyi, O’nun huzuruna çıkmayı, huşu içinde divanına durmayı, O’na gönülden boyun eğmeyi ifade eden ve namazı hatırlatan kavramlardır. Kunut, divana durmak manasındadır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle bahsedilmektedir:

 • “Namazları ve orta namazı koruyun; gönülden bağlılık ve saygı ile Allah’ın divanına durun.” (Bakara, 238)
 • “Ey Meryem! Rabbine divan dur, secde et ve rükü edenlerle beraber rükü et!” (Al-i İmran 43)
 • “Yoksa o, gece saatlerinde secde ederek, ayakta durarak kunut eden, ahiretten sakınan ve Rabbinin rahmetini umut eden midir? (Zümer 9)

İnabe

Gönülden itaat eden ve tam anlamıyla Rabbine bağlı olandır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle bahsedilmektedir:

 • “Yalnız O’na inabe ediciler olun ve O’ndan korkun; namazı kılın ve Allah’ ortak koşanlardan olmayın.” (Rum 31)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.