Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Namaz Tesbihatları

15.09.2021
535
A+
A-
Namaz Tesbihatları

Namaz kıldıktan sonra daha çok sevap kazanabilmek için namaz tesbihatlarını okuyabilirsiniz. Namaz Tesbihatları ve anlamları ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra her namazdan sonra siz de okuduğunuzda namazdan daha çok sevap kazanabileceksiniz.

Namaz Tesbihatları ve Anlamları

“Allahu Ekber” Anlamı: Allah en büyüktür.

“Sübhane Rabbiyel Azim” Anlamı: Ey büyük Rabb’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim.

“Semiallahulimen hamideh” Anlamı: Allah kendisine hamd edenleri işitti.

“Rabbena leke’l-hamd” Anlamı: Ey Rabbımız! Her çeşit hamd ancak sanadır.

“Sübhane Rabbiye’l-ala” Anlamı: Ey Yüce Rabb’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim.

“Esselamu aleykum ve rahmetullah” Anlamı: Allah’ın selamı üzerinize olsun

“Allahumme ente’s-selamu ve minke’s-selam tebarek-te ya-zel celali vel ikram” Anlamı: Allah’ım! Sen kurtuluş merciisin. Esenlik ve güvenlik sendedir. Ey Azamet ve Kerem sahibi Allah’ım! Senin şanın çok yücedir.

“Ala Resulina Muhammedin salavat” Anlamı: Salat Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)’in üzerine olsun

“Subhanallahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim” Anlamı: Allah eksik sıfatlardan beridir. Hamd Allah’adır. Allah’tan başka ilah yoktur ve Allah en büyüktür. Allah’tan başkasında güç ve kudret yoktur.

“Subhanallah” Anlamı: Allah noksan sıfatlardan münezzehtir.

“Elhamdülillah” Anlamı: Hamd Allah’adır.

“Lailahe illallahu vahdehula şerikeleh lehül mülkü velehül hamdüala külli vehüve şey’in kadir” Anlamı: Eşsiz olan ve ortağı olmayan Allah’tan başka ilah yoktur. Hükümranlık Onundur, hamd Onadır ve O her şeye güç yetirendir.

“Subhane Rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhab” Anlamı: Çok bahşedenlerin en yücesi olanRabb’im! Sen noksan sıfatlardan münezzehsin.

“Amin” Anlamı: (Duamın kabul olacağına) Ben inanıyor, güveniyorum.

Cuma Günü Okunacak Dualar

Cuma günü Müslümanların bayramı olarak bilindiği için o gün yapılan ibadetlerin sevabı da daha fazla olmaktadır. Cuma günü okunacak bazı dualar bulunmaktadır. Bu dualar arasında:

Cuma günü ikindi namazı ile güneş batmasına kadar olan zaman diliminde Allah’dan isteyin.Dua edin.

Cuma günü”La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavati vel erdi ya zel celali vel ikram” bu dua ile dua eder ve Allah’dan isterse ,Allah mutlaka duanıza karşılık verir.

Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala “Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et” ismini (100) defa tekrarlayıp sonrada dileğinizi dileyin, sıkıntınız gider,huzur vr rahata erersiniz.

Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurIa aydınIanır. İki Cuma arasında işIediği günahIar da affoIur.) [Tergib]

Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıIIık günahı affoIur. [Dare Kutni]

Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan ediIir. [Taberani]

Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahIarı affediIir. [İsfehani]

Cuma günü gusIedenin günahIarı affoIur. [Taberani]

Cuma günü sabah namazından önce EstagfiruIIaheIazim eIIezi Ia iIahe iIIa hüveI hayyeI kayyume ve etubü iIeyh, okuyanın, deniz köpüğü kadar da oIsa günahIarı affoIur.) [İbni Sünni]

Cuma namazından sonra, yedi defa ihIas ve muavvizeteyn okuyanı, AIIahü teâIâ, bir hafta, kazadan, beIadan, kötü işIerden korur.)

Cuma gecesi iki rekat namaz kıIıp, her rekatta bir Fatiha, bir Ayet-eI Kürsi, 15 İhlas okuyup seIam verdikten sonra bana bin saIevat okuyan, beni rüyada görür.”

AbduIIah bin Ömer buyurdu ki: Hâceti oIan bir kimse çarşamba, Perşembe ve Cuma günIeri oruç tutsun. Cuma günü temizIenip namaza gitsin. Az veya çok sadaka versin. Namazdan sonra şu duâyı okursa AIIahü teâIâ’nın izni iIe duâsı kabûI oIur. AIIahümme innî es’eIüke bismike bismiIIâhirrahmânirrahîm. Ellezî Iâ iIâhe illâ hû. Âlimül ğaybi veşşehâdeti hüverrahmânürrahîm. Ve es’eIüke bismike bismiIIâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyülkayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Ellezî meIeet azametühüsse-mâvâti vel arde. Ve es’eIüke bismike bismiIIâhirrahmânirrahîm. Ellezî Iâ iIâhe illâ hüve ve anet IehüI vücûhü ve haşe’at lehül ebsâru ve veciIetiI kuIûbü min haşyetihi en tusalliye alâ Muhammedin ve en tu’tînî hâcetî, diyerek hâcetini söyIemeIidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.