Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / Nasihatin Önemi ve İslam Dinindeki Yeri

Nasihatin Önemi ve İslam Dinindeki Yeri

Nasihatin Önemi ve İslam Dinindeki Yeri

Nasihatin Önemi

Nasihat, bir Müslüman’ın diğer Müslüman kardeşine samimiyetle ve uhrevi duygularla yaptığı o kişiyi doğru yöne yöneltecek telkin ve tavsiyelerdir. Nasihat eden kişi aynı yönde yoldaşlık eden kardeşinin de doğru yolda olması için kendini sorumlu hisseder. Eğer edeceğin nasihat bir kişiyi dahi yanlış yönden kurtarıp ehil yöne doğru yöneltiyorsa bunun sevabının Allah katında büyük olacağı bildirilmiştir.

Esasında nasihat etmek Müslüman kimselerin birbirlerine karşı olan manevi bir sorumluluğudur. Bu konuda hepimiz üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmalı ve her zaman rotayı iyi ve güzel olan davranışlara çevirmeliyiz. Nasihat bir bakıma insanların dünya ve ukba hayatlarını güzel amellerle imar etmeyi sağlayan nefislerini esaretten kurtarıp her zaman doğruluğa yönelten öğütlerdir.

Nasihatin önemini anlamak ve kavramak için İslam bilginlerinin ve ilim âlimlerinin rehber olacak nasihatlerine bakmak ve bunlardan ders çıkarmak gerekir. Nasihatin önemini bir örnekle anlatmak doğru olacaktır. Bir gün eski zamanın ileri gelenlerinden bir zat hakkında ahali dedikodu yaymaya başlamış. Bu dedikodular ayyuka yükselmiş ve o zatın kulağına gitmiş. Ahaliden biri zatı yolda görmüş ve onun hakkında yalan yanlış konuşmalar olduğunu söylemiş. Bu ilim ehli kişi de onu söyleyen Müslüman kardeşine şöyle bir nasihatte bulunmuş:

“Dedikodu yapan kadar o sözleri taşıyan da dedikodu yapan kadar mesuldür ”demiş. O kişi de bu nasihatten kendine çok önemli bir ders çıkarmış. Örnekte anlatıldığı gibi nasihat etmek insanları her yönüyle güzel ve doğru işler yapmaya yöneltmektir.

Nasihatin İslam Dinindeki Yeri

İslam Dininin iki temel kaynağı vardır. Bunlardan birincisi Kur’an-ı Kerim, ikincisi ise Ehlibeyttir. Bu temel kaynaklar Müslümanlar feyz alması gereken en önemli nasihatler içerir. Her bilginin tartışmasız tek gerçek olduğu Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de öğüt vermenin müminlere çokça faydalı olduğu buyurulmaktadır.

Nasihat, Allah’ın (cc.) bir kimseye verdiği nimeti dinine ve dünyasına yarar sağlaması için yayması demektir. Bu yüzden ilim ve irfan ile neşrolmuş kimseler iyiliği yaymakla ve kötülükten sakındırmakla görevlendirilmişlerdir.

Nasihatten uzak kalmış kalpler ve zihinler her zaman kararmaya yüz tutar. Çünkü nasihat ile insan doğru olmaya ve dürüst işler yapmaya başlar. Nasihatin İslam dinindeki yeri ve ehemmiyetini anlamak için nasihat ile ilgili Hadis-i şeriflere bakmak yeterlidir. Bir Hadis-i şerifte duyduğu hak sözün başka bir Müslümana söylenmesinin ne denli önemli olduğundan bahsedilmektedir. Başka bir Hadis-i Şerifte ise bir hayra sebep olursan bu hayır kadar kişiye sevap verileceği anlatılmaktadır.

Dinimizde nasihat eden kimsenin yumuşak olması ve tevazu sahibi olması gerektiği söylenmiştir. Allah-ü Teâlâ, Peygamber Efendimizin nasihat ederken her defasında yumuşak davrandığını ve bunun aksine katı olsaydı etrafında kimse olmayacağını bildirmiştir. Peygamber Efendimizin nasihatleri ve sünnetleri insanları kötülüğünün buhranından çıkarıp doğru amellere yönelten en güzel örneklerdir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

BEDEN TEMİZLİĞİ

BEDEN TEMİZLİĞİ İslamiyet’te beden temizliğine oldukça önem verilmektedir. Abdest ve gusül gibi insana farz olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi