Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Necm Suresi 39. Ayet Ne Anlatıyor?

05.07.2020
133
A+
A-
Necm Suresi 39. Ayet Ne Anlatıyor?

Kur’an’ı Kerim 114 sûre 6666 ayetten oluşur. Necm suresi de bulunamktadır. Bu sûrelerin her birinin dönemine göre iniş amacı vardır. Kur’an’ı Kerimin 53. sûresidir. İçeriğine baktığımızda 66 ayetten meydana gelir. Sûrenin adı Yıldız anlamına gelmektedir.

Bazen Kur’an içindeki ayetler hüküm verici, uyarıcı boyutunun dışında o an da meydana gelen olaylar ve sözler üzerine de inebilmektedir.

Necm Suresi 39. Ayet Ne Anlatıyor?

Necm suresi 39. ayette “Bilsin ki insan için, kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.” ayetini ihtiva eder.

İnsan dünya üzerinde varlığını sürdürürken hem maddi boyutta hem de manevi boyutta yalnızca kendi çabaları ile olumlu bir sonuca varabilir.

Bir insanın işlemiş olduğu sevap nasıl ki sadece o kişiye Allah katında kazanım sağlıyorsa; bir başkasının işlemiş olduğu günahlarda başkasını etkilemez.

Necm Suresi Hakkında Bilgiler

Bu ayet için Peygamberimizin sevgili kızı HZ. Fatıma’ya öğüt niteliğinde olduğu da söylenir. Nitekim bir meclis ortamındayken Peygamberimiz; İyilik yapmaktan, namaz kılmaktan ve Allah’a itaatten vazgeçmeyin. Öyle ki bana en yakın olan kişi kızım Fatıma’ya bile o gün geldiğinde Allah katında faydam dokunmaz demiştir.

Kişi sadece emeklerinin karşılığını alır. En yakın arkadaşımıızın, ailemizin sorumsuz ve günaha meyilli tutumları bizleri etkilememektedir.

“Herkesin kazandığı iyilik kendilerine, kötülük de kendi aleyhinedir…” (Bakara, 2/286) ayetiyle de bu ayet desteklenir.

Peygamberimizin müslümanlara karşı şefaat hakkı bulunmaktadır. Salih kullardan alınan dualarda bizleri etkiler. Ancak Allah’a kullukta gevşeklik gösteren birisine hiçbir kulun ne faydası ne duası kazanım sağlamaz.

O gün geldiğinde ahiret azığı olarak herkesin yaptıkları levh-i mahfuz adı verilen kitapta sunulacaktır. Bizler de hak ve hakikat yolunda çabalamaktan ve bizi cennete kavuşturup, rızaya nail olmamızda fayda sağlayacak amellerin peşinde olmalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.