Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Neden Rüya Görürüz?

13.11.2020
252
A+
A-
Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?

Rüyalar, bilinçaltımızın bizlere sunmuş olduğu birer illüzyondur. Sekiz saniye sürmediğine yemin edebilir ama kanıtlayamayız ama bize aslında birçok mesaj vermekte olduğunun da çoğumuz farkında değilizdir. Nasıl yani, ne mesajı? Rüya işte, ne mesaj verebilir ki? Gibi sorular sorduğunuzu duyar gibiyim. Konu hakkında derin araştırmalar yapmadan önce ben de aynını düşünmekteydim. Fakat rüyalar aslında bize çok büyük mesajlar vermekteymiş. Hatta öyle ki bu araştırmalar sonrasında rüyalarımı kimselere anlatmamaya başladım. En güvendiğiniz, en yakınınız olan kişiye bile anlatmayın onları, suya anlatın aksın gitsin, varsın içinizde kalsın ama kimselere anlatmayın onları.

Rüyalar bilinçaltınızda olan olayların gün yüzüne çıkabildiği bir platformdur. Yani bir konu hakkında asıl duygu ve düşüncelerinizin ne olduğu rüyanızda gördüğünüz halidir diyebilirim. Ben değil gerçi, araştırmalar bunun böyle olduğunu söylemekte. Ben sadece aracıyım. Bu bilginin size aktarılmasını sağlayan bir aracı. Her neyse, rüyalar diyorduk…

Aslına bakıldığında rüyalar bizlere mesaj vermekte. Bu sebeptendir ki uyandığımızda unutmadan rüyalarımızı hatırladığımız her ayrıntıyla birlikte not almalıyız. İyi ama ben hemen unutuyorum diyebilirsiniz. Bu çok normal ama hatırlayabildiğiniz her şeyi not almaya başladıkça günden güne daha çok detay hatırladığınızın farkına varacaksınız. Zaman ve alıştırmayla olacak bir durum bu. Rüyalar kişiliğimiz hakkında birçok ipucunu içinde barındırır. Çünkü asıl duygu ve düşüncelerimizden oluşan bu rüyalar, bizi bizden daha iyi anlatmakta ve uyku halinde film gibi yaşamamızı sağlamakta. Kendi film senaryomuz ve kendimizin baş rolü, yönetmeni olduğumuz bir film. Güya sekiz saniyelik bir film ama uzunlarından çok daha anlamlı bir film.

İyi hoş, rüyalar hakkında konuşuyoruz ama hiç rüya görmüyorum ki ben diyenler ne yapacak peki? Böyle bir şey mümkün müdür? Hiç rüya görmeyen insanlar uyurken sıkılmıyorlar mı? Hiç rüya görmeyen insan kendine çok uzak olan insandır. Bilinçaltında neler olup bittiğini kurcalamayan, kendi içinde neler olduğuna şöyle dönüp de bir bakmayan insanlar rüyalarında da neler olup bittiğini göremez. Ki bu kötü bir şeydir. Kendimiz hakkında bilgi edinmek, ruh sağlığımızı iyileştirmek için rüyalarımızla ilgilenmemiz şarttır.

Rüyalarımızda gün içerisinde yaşadığımız şeyleri görmemiz çok olağan bir durum mudur ?

Rüyalarımızda gün içerisinde yaşadığımız şeyleri görmemiz çok olağan bir durumdur. Yolda giderken bir olaya tanık olduğumuzda bu olayın rüyamızda devam ediyor olması bilinçaltımızın olayı rüyamızda tamamlaması anlamına gelmektedir. Nasıl ki bir şarkı dilimize takıldığında o şarkıyı açıp dinlemeden şarkının takılan yeri sürekli aklımızda dolanıyor ve açıp dinledikten sonra geçip gidiyor bu tür geldi geçti olayları da bir bitiş istediğinden rüyalarımız bu olaylara bir son yazıyor. Ve bu sayede bilinçaltımızda bir temizlik yaparak gereksiz olayları toparlayıp kaldırıyor.

Bu rüya temizlemesinin sonrasında bir de rüyamızda görmüş olduğumuz bazı sembollerin anlamlarından söz edebiliriz. Hani şu uyanır uyanmaz rüyamda … gördüm anlamı ne diye google’a yazdığımız ya da çevremizdeki insanlara sorduğumuz semboller var ya işte o semboller. Ama benden söylemesi ne google, ne çevredeki sorduğunuz kişiler sizdeki anlamını bilemeyecektir. Kaldı ki bu sembolleri onlara söylemeyin bile. Yanlış yorumlayacakları gibi bilinçaltınızda nelerin dönüp dolaştığını da öğrenmiş olacaklardır. Bundan sonra rüyalarınızı paylaşmak konusunda daha dikkatli olun efenim benden söylemesi. Bu sembollere örnek verecek olursam eğer hızlı uçan bir uçurtma örneği verebiliriz mesela. Eğer uçurtma çok hızlı uçuyorsa hayatta da çok hızlı gittiğiniz mesajını verir bilinçaltınız. Ve uçurtmanın ipinin kimin ellerinde olduğu mesela. Eğer uçurtmanın ipi sizin elinizde değilse kendi hayatınıza kendiniz müdahale edemiyor, ipi tutan kişi müdahale ediyor diyebiliriz. Tabii bu bir örnekleme. Sizin bilinçaltınızda daha farklı bir anlama gelebilir. Bunu çok kafaya takarsanız bir rüya yorumcusuna yorumlatabilirsiniz ama çevrede ya da google’da değil, işinde gerçekten profesyonel olan birinden yardım almalısınız. Zira bilinçaltınız zarar görebilir.

Bunlar dışında bir de bazı rüyalar vardır ki her zaman bu rüyaları göremeyiz. Hatta belki hayatımız boyunca hiç görmeyiz bu tür rüyaları, ya da bir iki kere anca görebiliriz. Bu tür rüyalar olacak şeylere karşı bizlere haber verir. Nasıl ki ilkokulda öğretmenler zili çalmadan öğrencilerin sınıfa girmesi için bir zil çalıyor öyle bir rüya. Uyarıcı, haber verici bir rüya. Olacak bir şey hakkında bilinçaltımız bizi hem uyarır hem de eğer ki mesajı anlarsak duruma hazırlar nitelikte olur. Kaldı ki bu tür rüyalar diğerleri gibi çok unutulmamakla birlikte uyandığımızda da etkisini üzerimizde hissedebildiğimiz rüyalardır.

Rüyalar hakkında tüm bu bahsettiğimiz şeyler bize bilinçaltımızla iletişime geçme fırsatı vermekte. Rüyalarda kendimize yalan söyleyemediğimiz için tamamen içimizde düşündüğümüz şeyleri görmekteyiz. İç sesimiz bile bir noktada bizleri kandırabilirken rüyalar bize dürüst davranmakta ve tamamen gerçekleri gün yüzüne çıkartmaktadır. İşte bu sebeple bir defter edinmeli ve başucuna koyulmalı ki uyanır uyanmaz uykuda neler gördüğümüzü hatırladığımız kadarıyla yazabilelim. Çünkü iki saniye sonrasında hiçbirini hatırlamayacağımızı hepimiz de bal gibi biliyoruz. İşinizi erteleyin, rüyanızı not etmeyi ertelemeyin efenim. Tatlı rüyalar…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.