Anasayfa / İslami Makaleler / Nefsini Terbiye Etmek

Nefsini Terbiye Etmek

Nefs; insanın terakki ve tekemmül etmesinde bir ölçüdür. Nefsinizi tamamen etkisiz hale getirdiğinizde terakki ve tekemmül yolu kapanır, aksi durumda bu yol her zaman açık kalır. Nefsi terbiye etmek bir anlamda nefsi helal dairesinde tutmakla eşdeğerdir. Nefs, her konuda insanı yanlışa yönlendirir. Gerçek hayatta, ahiret hayatı çalışmalarında, manevi duyguların doğru yaşanmasında nefs her zaman insana zarar verir. Nefsine uyan kimseler İslam dininin gereklerini yerine getirmedikleri gibi gerçek dünya da mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayamazlar, hayatlarında her zaman duyguları eksik yaşarlar. Nefsi terciye etmek demek akla ve dine uygun olarak hareket etmek, ahiret hayatında rahat ve huzurlu olarak yaşama imkanına sahip olmak demektir. Bu nedenle islam dini nefse uymayı yasaklamış, akıl ve dinin koyduğu kurallara göre yaşamayı zorunlu kılmıştır.

İmam Gazali nefsi terbiye etmek ile ilgili olarak : ‘’ şehvetlerinizi, arzularınızı, haramlarınızı almamaya uğraşın ve bu cihadda sabredin.’’ Demiştir. Bu hadiste kişilere gerçek dünya da nefslerinin istediği haram şeylerden uzak durmaları ve bu haramlara kapılmamaları anlatılmaktadır. Nefs sadece dini doğru yaşamak değildir. Medeni hayatta da yanlışlardan ve günahlardan uzak durmak için nefsi terbiye etmek gerekir. Sivil hayatta, iş hayatında ve sosyal cemiyette medeni bir şekilde yaşamak, insanlara iyi davranmak, herkese eşit olmak, adaletli olmak, doğru adımlar atmak, şehvetlerden uzak durmak, arzularımıza hizmet etmemek ve ahiret için çalışmak nefsi terbiye etmek olarak kabul edilir. Nefisne yenik düşmeyen Müslümanlar hem ahiret için çalışır hem de medeni hayatta nefslerine yenik düşenlere yardımcı olarak sevap sahibi olurlar.

Gerçek dünyada ömrümüz aslında çok kısadır. Kısa yaşayacağımız ömrümüzü mutlu, huzurlu ve doğru bir şekilde yaşamak adına nefsimize hakim olmamız gerekir. Nefsi terbiye etmek için izlenmesi gereken yol İslam dininin getirmiş olduğu kurallara uymak ve gerçek hayatta adaletli olmaktır. Peygamber efendimi ( sav = bu konuda şöyle buyurmuşlardır. ‘’ Akıllı Müslümanlar, ölmeden önce hesabını yapan, ölümden sonra kendine yarayacak şeyleri yapan kişilerdir. Ölmeden önce yapacağınız her işi düşünerek tartarak Allah’ın rızasını kazanacak şekilde yapmalısınız. ‘’ buyurmuştur. Bu hadisten de anlaşılacağı gibi yapacağınız her işte önce Allah’ın rızasını kazanmayı düşünmelisiniz. Sonra adaletli ve hakkaniyetli olarak davranmalısınız. Tüm bunları yaptığınızda ölümden sonrası için doğru adımları atmış olursunuz.

Kuran-ı Kerim’de Zariyat suresinin 55. Ayetinde ;’’ onlara nasihat et, nasihat müminlere elbet fayda verir. ‘’ denilmektedir. Burada nasihatten kasıt nefislerini terbiye etmeleri için verilen nasihat olarak yorumlanmıştır. Mümin kişiler nefislerini terbiye ederek İslam dinini tam anlamı ile yaşayabilirler. Nefsimiz kafir olduğu için haram olan her şey hoşun gider ve bizi yanlış yönlendirir. Haramlar ve mekruh olan şeyler nefsimizin hoşuna giderken farz olan şeyler ve sünnetler genel olarak hoş olmayan şeyler olarak bize sunulur. Bu nedenle nefsimizi terbiye etmek çok önemlidir. İmam Buhar bu konuda şöyle buyurmuştur: ‘’ Cennet, dünyada nefsin sevmediği şeylerle, Cehennem de nefsin arzu ettikleri ile bezenip süslenmiştir.’’ Demiştir. Bu hadisten de anlaşılacağı gibi terbiye edilmemiş olan nefs sizi cehenneme götürürken nefsini terbiye etmek için çabalayan müminler cennete gideceklerdir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

blank

İslamiyet’in Doğuşu Öncesi Arap Yarımadası

İslamiyet’in Doğuşu Öncesi Arap Yarımadası Hak dinlerden olan Hristiyanlık ve Musevilik dinlerinin sonuncusu olarak gönderilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi