Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Nuh Tufanı

21.06.2019
64
A+
A-
Nuh Tufanı

Nuh tufanı denilince akla öncelikle Hz. Nuh gelmektedir. Nuh tufanı nasıl oluştu ve Nuh tufanının ilginç bilgilerini bu yazıda bir araya getiriyoruz.

Nuh Tufanı Nedir?

Hz. Nuh kavmi küfür içerisindeydi. Putlara tapıyor ve Allah’ a karşı şirk koşuyorlardı. Kibirli olmalarından kaynaklı olarak Hz. Nuh’ u küçümsemekte ve ona işkence etmekteydiler. İnsanlar ilahi yoldan çıkmışlar ve yanlış yollara girmişlerdi. Kadınlarında edep, iffet ve haya bulunmamaktaydı. Dünyanın zevk ve lezzetlerine olan düşkünlükleri nedeniyle doğru yoldan sapmalar yaşıyorlardı. Allah verdiği nimetlere şükredilmesini ve nankörlük edilmemesini emretmektedir. Fakat Hz. Nuh’ un kavmi şükür etmeye yanaşmamaktaydı. Nuh Aleyhisselam, çok şükür sahibi bir insandı. Giyinirken, yemek yerken, yaptığı her işe besmele ile başlayarak, bitirdiğinde de şükür ederdi. Bunun için Allah ona şükredici kul anlamına gelen Abden Şekura ismini vermiştir.

Nuh Kavmi Hakkında Bilgiler

Nuh Kavmi Kuran’ ı Kerim’ de 43 yerde geçmektedir. Ayrıca 71. Surenin adı da Nuh Suresi’ dir. Hz. İdris’ in önderliğinde giden salih kişilerin vefat etmesinden sonra, kavimde bozukluklar ve çarpıklıklar olmaya başlamıştı. Hz. Nuh hiçbir zaman bu bozulan kimselerden olmadı. Allah’ ın dinine dönmeleri amacıyla Hz. Nuh kavmine peygamber olarak gönderildi. Fakat çok az kişi onun izinden gitti. Hatta Hz. Nuh’ un oğullarından biri inanmayan kullar arasında Nuh Kavminde helak olmuştur.

Kavminin hidayete ermesi amacıyla 950 yılında Allah’ a kendinin izinden gelmediklerini ve bu konuda da acziyetini arz etti. Bununla birlikte Nuh Tufanı’ nın gelişmesi de başlamış oldu. Allah Hz. Nuh’ a bir gemi yapmasını ve kendine iman edenler ile hayvanlardan birer çift o gemiye almasını buyurdu. Hz. Nuh geminin inşasına başladı. Yapılan bu geminin üç katlı olduğu, 4 yıl sürdüğü rivayetler arasında yer almaktadır. Hz. Nuh gemi inşasını bitirdikten sonra içerisine iman eden 80 kişiyi dahil etti. Burada iman etmeyen oğlu gemiye binmek istemedi. 80 kişi ile birlikte orada bulunan bütün hayvan çiftlerinden de gemiye alındı. Geminin en alt katında hayvanların üst katında da insanların bulunduğu gene rivayetler arasında yer almaktadır. Hz. Nuh hazır olduğunda ve gelmesi gereken herkesi gemiye aldıktan sonra Nuh Tufanı başladı. Tufanın başlamasının ardından yeryüzünün tamamı sular ile kaplandı. Tufan tam olarak 6 ay sürdü. Tufan bittiğinde ise, yeryüzünde inanmayan insanlık yok olmuş ve sadece Hz. Nuh’ un izinden giden 80 kişi bulunmaktaydı. Yeryüzünde inanmayan tek bir canlı kalmadığında tufan sona erdi. Muharrem ayının 10. Gününde Hz. Nuh’ un gemisinin Cudi Dağları eteğine indiği rivayet edilir. Başka bir rivayet ise geminin Ağrı Dağları’ nın eteğine indiği yönündedir.

Kur’an’da Hz. Nuh

Kuran’ ı Kerimde ve hadislerde de Hz. Nuh için çok şükreden ve sabır gösteren bir kul olduğu yönünde bilgiler verilmektedir. İnanmayan kişilere karşı çok sert ve kesin davranmıştır. Çobanlıkla ve ticaret ile uğraşmıştır. Marangozculuğun piri olarak kabul edilmektedir. Bunu da yapmış olduğu Hz. Nuh’ un gemisinden ötürü söylemek mümkündür. Kendi bulunduğu kavmi sürekl, Allah’ a ibadete davet ile geçirmiştir. Hz. Nuh’ un 1300 yıl yaşadığı söylenmektedir. Hz. Nuh’ un kabrinin Mekke’ de Mescid’ i Haram’ da olduğu kabul edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.