Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / Nuh Tufanı

Nuh Tufanı

NUH TUFANI

Hz. Nuh kavmi küfür içerisindeydi. Putlara tapıyor ve Allah’ a karşı şirk koşuyorlardı. Kibirli olmalarından kaynaklı olarak Hz. Nuh’ u küçümsemekte ve ona işkence etmekteydiler. İnsanlar ilahi yoldan çıkmışlar ve yanlış yollara girmişlerdi. Kadınlarında edep, iffet ve haya bulunmamaktaydı. Dünyanın zevk ve lezzetlerine olan düşkünlükleri nedeniyle doğru yoldan sapmalar yaşıyorlardı. Allah verdiği nimetlere şükredilmesini ve nankörlük edilmemesini emretmektedir. Fakat Hz. Nuh’ un kavmi şükür etmeye yanaşmamaktaydı. Nuh Aleyhisselam, çok şükür sahibi bir insandı. Giyinirken, yemek yerken, yaptığı her işe besmele ile başlayarak, bitirdiğinde de şükür ederdi. Bunun için Allah ona şükredici kul anlamına gelen Abden Şekura ismini vermiştir.

Nuh Kavmi Kuran’ ı Kerim’ de 43 yerde geçmektedir. Ayrıca 71. Surenin adı da Nuh Suresi’ dir. Hz. İdris’ in önderliğinde giden salih kişilerin vefat etmesinden sonra, kavimde bozukluklar ve çarpıklıklar olmaya başlamıştı. Hz. Nuh hiçbir zaman bu bozulan kimselerden olmadı. Allah’ ın dinine dönmeleri amacıyla Hz. Nuh kavmine peygamber olarak gönderildi. Fakat çok az kişi onun izinden gitti. Hatta Hz. Nuh’ un oğullarından biri inanmayan kullar arasında Nuh Kavminde helak olmuştur.

Kavminin hidayete ermesi amacıyla 950 yılında Allah’ a kendinin izinden gelmediklerini ve bu konuda da acziyetini arz etti. Bununla birlikte Nuh Tufanı’ nın gelişmesi de başlamış oldu. Allah Hz. Nuh’ a bir gemi yapmasını ve kendine iman edenler ile hayvanlardan birer çift o gemiye almasını buyurdu. Hz. Nuh geminin inşasına başladı. Yapılan bu geminin üç katlı olduğu, 4 yıl sürdüğü rivayetler arasında yer almaktadır. Hz. Nuh gemi inşasını bitirdikten sonra içerisine iman eden 80 kişiyi dahil etti. Burada iman etmeyen oğlu gemiye binmek istemedi. 80 kişi ile birlikte orada bulunan bütün hayvan çiftlerinden de gemiye alındı. Geminin en alt katında hayvanların üst katında da insanların bulunduğu gene rivayetler arasında yer almaktadır. Hz. Nuh hazır olduğunda ve gelmesi gereken herkesi gemiye aldıktan sonra Nuh Tufanı başladı. Tufanın başlamasının ardından yeryüzünün tamamı sular ile kaplandı. Tufan tam olarak 6 ay sürdü. Tufan bittiğinde ise, yeryüzünde inanmayan insanlık yok olmuş ve sadece Hz. Nuh’ un izinden giden 80 kişi bulunmaktaydı. Yeryüzünde inanmayan tek bir canlı kalmadığında tufan sona erdi. Muharrem ayının 10. Gününde Hz. Nuh’ un gemisinin Cudi Dağları eteğine indiği rivayet edilir. Başka bir rivayet ise geminin Ağrı Dağları’ nın eteğine indiği yönündedir.

Kuran’ ı Kerimde ve hadislerde de Hz. Nuh için çok şükreden ve sabır gösteren bir kul olduğu yönünde bilgiler verilmektedir. İnanmayan kişilere karşı çok sert ve kesin davranmıştır. Çobanlıkla ve ticaret ile uğraşmıştır. Marangozculuğun piri olarak kabul edilmektedir. Bunu da yapmış olduğu Hz. Nuh’ un gemisinden ötürü söylemek mümkündür. Kendi bulunduğu kavmi sürekl, Allah’ a ibadete davet ile geçirmiştir. Hz. Nuh’ un 1300 yıl yaşadığı söylenmektedir. Hz. Nuh’ un kabrinin Mekke’ de Mescid’ i Haram’ da olduğu kabul edilmektedir.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi