Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / Orucun Farzları ve Orucun Bozulması

Orucun Farzları ve Orucun Bozulması

Orucun Farzları ve Orucun Bozulması

Oruç, islam aleminde ve diğer semavi dinlerde uygulanan, insanın fiziksel ve ruh sağlığını koruyan, iç aleme yönelip dünyanın gelip geçici bir sınav alanı olduğunu idrak etmeyi kolaylaştıran bir ibadet şeklidir. İslam dininde ise oruç, dinin şartlarından biridir. Oruç ibadetinin kadim tarihi incelendiğinde, neredeyse insanlık tarihi kadar eskiye gittiği görülebilir. En son ve Allah katında kabul gören din olan islam dininden önce de çeşitli semavi dinlerde ruhsal disiplini sağlamak amacı ile yılın belirli zamanlarında oruç tutulurdu. Orucun, toplumsal yararları olduğu gibi, bireysel anlamda fiziksel ve ruhsal yararları vardır.  Bu makalede yeri geldikçe bu yararlara değineceğiz.

İnsanca Yaşam İçin Oruç Tutmak

İnsanların insan gibi bir arada barış içinde, birbirlerini anlayarak ve güçlü bir empati yeteneği ile yaşamalarını ve birbirlerinin haklarına riayet etmelerini idame edecek tek otorite din olduğundan, dinin gereklerini tam olarak yerine getiren toplumlarda birlik merhamet, yardımlaşma, dayanışma ve imtihan hayatını en başarılı şekilde yürütme yetenekleri gelişir.

Oruç tutmak, kul bilincinin bir gereği olarak, Allah’ın emirleri doğrultusunda hareket etmenin bir gereğidir.  İslam tarihi kaynaklarında ilk orucun Hz. Adem tarafından tutulduğu bilinmektedir. Hz. Adem her Arabi ayın 3 gününde oruç tutmuştur. Yine Hz. Süleyman (a.s) da tüm yıl, her ay başında oruç tutardı.  Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de orucun tüm Müslümanlara farz kılındığı belirtilmektedir.

Oruç Tutulan Diğer Dinler

Hinduizm, Brahmanizm, Sabiizm, Hristiyanlık, İslam dini gibi semavi dinlerde ruhu terbiye etmek için oruç tutulur. Brahmanların kutsal kitaplarında dahi, güneş tutulması sırasında insanların hiçbir şey yememesi ve içmemesi gerektiği şeklinde bir kural vardır. Bu kural, onların kutsal kitapları olan Vedalar’da geçer. Aynı şekilde Jainizm ve Budizm dinlerinde de oruç tutulmaktadır. Budistlerin orucu, tüm gün boyunda yani güneşin doğuşu ile batışı arasında geçen süre boyunca uygulanır. Her ayın sadece 4 gününde oruç tutulur.

Dinimizde Oruç Kimlere Farzdır

İslam dininde ruhsal sağlık ve bedensel sıhhati yerinde olan her yetişkin oruç tutmakla mükelleftir. Çünkü oruç; dinin şartlarından biridir. Sağlık ve sıhhati yerinde olduğu halde, orucun bir farz olduğunu kalben teyit eden insanların, zor geldiği için oruç tutmaması onları dinden çıkarmaz, ancak fidye vermelerini gerektirir. Orucun gereksiz olduğunu savunarak ve buna inanarak oruç tutmamak, kişiyi dinden çıkarır. İslam dininin emrettiği tüm ibadetlerde, derin hikmetler aranmalıdır. İbadetler kulluğun bir gereği olmakla beraber, içten ve istenerek yapıldıklarında faziletleri ortaya çıkar. Çünkü Allah’a inanmış olan bir mümin, O’nun her şeyin yaratıcısı koruyucusu ve gözetleyicisi olduğunu da bilir.  Onun verdiği emirlerin her birinde sınırsız derin hikmetler yattığına inanır.

Oruç Nefsi Temizler

Nefis, dünya adı verilen imtihan alanında, bizleri bin bir türlü çeşitli sınavlarda başarısız olmamız yönünde etkileyen bir faktördür. Nefsin, yok edilmesi imkanı yoktur. Çünkü evren, dualite kanunları çerçevesinde işler. İyi ile kötü, karanlık ile aydınlık bir arada bulunur. Nefsin terbiye edilmesi ise dinin getirdiği yönergeler çerçevesinde mümkün olmaktadır. Oruç, dünyevi arzuların bitmez tükenmez aşırılıklarını besleyen nefsi frenlemek için alınan bir önlemdir. Kişi oruç tutmaya başladığında bunun faziletlerini kendi iç aleminde hissetmeye başlar. İnsanlara ve diğer canlılara daha merhametli yaklaşır. Nefis bencilliği emrederken, oruç bencilliği kırar. Nefis arzuları körüklerken, oruç arzuları yatıştırır. Kişiyi daha olgun ve daha sakin düşünmeye iter. Yaratılışın gizemli hikmetleri hakkında düşünmek, yaratılış amacını idrak etmek için özellikle oruç ve namaz gibi ibadetleri aksatmamak gereklidir.

Oruç İyi Bir Eğitim Aracıdır

Allah (c.c) insanların aç kalmasını, çile çekmesini istemez, ama onların iradelerini kullanarak nefislerini terbiye etmelerini ister. Allah, insanların kendisine kulluk etmesini ister. Tüm kainatta var olan; görünen ve görünmeyen her şeyin yaratıcısı Allah’tır. Her an bizleri rızıklandıran, bizlere merhamet eden Allah ( c.c) oruç ibadetini farz kılarak, insanların iyi bir ruhsal eğitimden geçmesini sağlar. İnsanların sosyal birer varlık olmaları, onları beraber yaşamak zorunda bırakır. Beraber yaşamak ise bir takım kurallara uymayı gerektirir. Bu kurallara uymak ise, olgunlaşmış ve nefsini terbiye etmiş insanların başarabileceği bir iştir.  Oruç geçmiş günahların farkına varmayı, gelecekte bu tür günahları işlememeyi öğretir. Oruç fakir insanları, açlığı ve sefaleti anlamayı sağlar. Onlara yardım etmek için gerekli merhamet duygusunu verir.

Kimler Oruç Tutmayabilir

Oruç tutma gücü olmayan, hasta olan, seyahat halinde olan veya akıl sağlığı yerinde olmayan insanlar oruç tutmayabilir. Bunun yerine, akıl sağlığı ve bedensel sağlığı yerinde olduğu halde, ramazan ayında oruç tutmasına engel olan sebepler yüzünden oruç tutamayanlara, dinimiz ruhsat verir: Bu ruhsat, tutulamayan günler adedince, yılın başka zamanlarında oruç tutmalarıdır. Akıl sağlığı yerinde olmayan insanlar, gün içerisinde ilaç alması tıbben zorunlu olan hastalar, emziren anneler, adet görmekte olan kadınlar ve çocuklar oruç tutmayabilirler. Ayrıca tıbben orucun zararlı olacağı durumlara maruz kalanlar da oruç tutmayabilirler.

Orucun Farzları

Öncelikle kişi, oruç tutmaya niyet etmelidir. Bu niyeti oruca başlamadan önce etmelidir. Orucun diğer farzı, tan yeri ağarmasından güneşin batışına ( akşam ezanına) kadar oruç bozucu tüm fiil eylemlerden uzak kalmaktır. Oruç tutmak üzere niyet etmeyi unutanlar, gece yatmadan önce niyet edebilecekleri gibi, sahura kalkmış olmaları dahi niyet sayılmaktadır. Ayrıca gece niyet etmeyi unutarak sahura kalkmayanlar da öğle saatinden önce niyet edebilirler. Toparlayacak olursak; orucun farzları şöyle listelenebilir:

 • Oruca niyet etmiş olmak
 • Oruç saatlerinde oruç bozan şeyleri yapmamak

Oruç tutamayan Hastaların Hükmü

 • İnsülin iğnesini gündüz almak zorunda kalanlar
 • Kalp hastaları
 • Gün içinde ilaç alması gerekli tansiyon hastaları
 • Yemek yemezse hastalanacak olanlar
 • Aşırı yaşlılar ve çocuklar
 • Emziren kadınlar

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir

Oruç saatinde yemek cinsel ilişkiye girmek, içmek orucu bozar.

 • Mastürbasyon yapmak
 • Vücuttan kan almak-aldırmak
 • Kusmak ( Kasten)
 • Adet kanının gelmesi

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

İblisi Üzen Yedi Güzel Haslet

İnsanın Bâzı Davranışları, Şeytânın Feryâd-u Figân Etmesine ve Üzüntüden Zayıf Düşmesine Yol Açmaktadır. Rivâyete Göre …

3 Yorumlar

 1. öncelikle oruç için samimi ve istekli niyet etmek gerçekten oruç tutmayı istemek gerekir ve oruçlu iken orucun kurallarına uymak orucu bozan şeylerden sakınmak vs vs

 2. Selamun aleykum niçin oruç tutarız, neden oruc tutulur sorularını çok kısa ve net bir cevabı var: ALLAH İÇİN :

 3. Allah c.c. razi olsun güzel bir paylasim olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi