Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / Övmek ve Övünmek Ne Demektir? Neden İhtiyaç Duyulur

Övmek ve Övünmek Ne Demektir? Neden İhtiyaç Duyulur

Övmek ve Övünmek Ne Demektir? Neden İhtiyaç Duyulur

Bir şeyin en güzelini veya en doğrusunu yaptığının farkında olan insanlar dahi  birilerinden takdir ve onay almak yani övülmek isteler. Bu insanın yaratılışında olan bir olgudur. Övmek insanları motive eder, güveninin yerine gelmesine, mutlu olmasına, beşeri ilişkilerinde daha yapıcı, daha pozitif olmasına neden olur. Övünmek ise, kişinin kendi kendine bir takım methiyeler dizmesi, çoğu zaman zaten olmayan, ya da yapamadığı şeylerden, yapıyormuş gibi bahsetmesidir. Kibir ile böbürlenmenin karışımı bir olgudur övünmek. Bu tip davranışlar toplum tarafından hoş karşılanmadığı gibi çok da iticidir aslında. Mümin suresinin 35. ayetinde ” Allah, kendini beğenmiş her zorbanın kalbini işte böyle mühürler” diyerek kullarının övünmemesini buyurmaktadır.

Hak ve adalet gözetildiği sürece, hak eden insanları övmek, ayetlerde, toplumda ve hadislerde yeri olan bir ödüllendirme, taltif ve takdir etme şeklidir. İnsanları doğruya, iyiye ve güzele yönlendirmek, diğer insanların örnek alabileceği kişileri övmek, hem toplumsal huzurun ve adaletin sağlanmasına hem de toplumsal erdemin ve hoş görünün artmasına neden olmaktadır.

Övmek ve Övünmenin Dinimizde Ki Yeri

Her şeyde olduğu gibi Yüce Allah, övmek ve övünmek konusunda da bir takım kuralların olması gerektiğini, aksi takdirde toplumda kin ve nifağa neden olunabileceğini belirtmiştir. Ayrıca hadislerde de övmek, övünmekkonularında  bir takım kıssalara yer verilmiştir.

Abartılan övgü ve övünmek üzerine Lokman Suresinin 18 ayetinde ”Allah, böbürlenip kendini övenleri sevmez” diyerek bu konuda inananların daha dikkatli olmasını buyurmaktadır. Sevgili Peygamberimiz ise bir hadis’inde ”Kendisini övenlerin yüzlerine toprak serpiniz” diye buyurmuştur. Al-i İmran Suresi 188 ayette ”Yapamadıkları ile övülmekten hoşlananlar, sanma ki azaptan kurtulacaklardır” diyerek sadece övülmekten hoşlananların değil, hak etmeyen kişileri de övenlerin azaptan kurtulamayacağını belirtmiştir.

Bir kimsenin, övgüyü hak etse bile bu konuda aşırıya gidilmemesi gerektiği, aksi halde o insanın kibre yönelebileceğini, peygamberimiz bir hadisinde ”Andolsun ki siz onu kibre yönelterek helak ettiniz” diyerek ne güzel açıklanmıştır.

Bazı İslam alimleri ise övmek ve övülmek kim tarafından yapılırsa yapılsın, yalnızca Allaha has olacağını savunarak ”hamd” kelimesine atıfta bulunmaktadırlar. Hac Suresi 64 ayette ” Göklerde ve yerde ne varsa hepsi onundur. Doğrusu Allah hiç bir şeye muhtaç değildir. Gani’dir, bütün övgüler O’nadır” denmektedir.

İnsanın fıtratında olan övmek, övülmek ve övünmek duygusu aşırılığa kaçmadan yapıldığı sürece hoş karşılanabilecek davranışlardır. Tüm övgülerin Allah için yapılması gerektiğini bildiğimiz halde yinede duymaktan mutlu oluruz.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

BEDEN TEMİZLİĞİ

BEDEN TEMİZLİĞİ İslamiyet’te beden temizliğine oldukça önem verilmektedir. Abdest ve gusül gibi insana farz olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi