Son Dakika
Anasayfa / Hz. Muhammed / Peygamberimiz, küçük çocuklarım var demiş midir

Peygamberimiz, küçük çocuklarım var demiş midir

Soru Detayı

Peygamberin Hz. Sevde ile evlenmesi
Havle Hatun, Hz. Peygambere Hz. Hatice’nin vefatından sonra şöyle dediği rivayet edilmektedir: “Ey Peygamber senin küçük çocuklarına bakacak biri bekar diğeri dul bayan lazım. Havle Hatun küçük çocuklarına bakacak cümlesini kullanmış mıdır? Çünkü o sıralar peygamberin bütün çocukları büyümüştü.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

– Kaynaklarda, Peygamber Efendimizin, “küçük çocuklarım var” dediğine dair bir rivayet bulamadık.

Konuyla ilgili Peygamber Efendimizin dediği şey, “Hatice, çocuklarımın anası, evimin de görüp gözeticisiydi.” şeklindedir:

“Bir gün, Osman bin Maz’un Hazretlerinin hanımı Havle Hâtun, Habib-i Kibriyâ Efendimizin huzuruna geldi ve “Yâ Resûlallah! Yanına girince birden Hatice’nin yokluğunu hissettim.” dedi.

Resûl-i Ekrem, bunun üzerine, “Evet, o çoluk çocuklarımın anası, evimin de görüp gözeticisi idi.” (İbni Sa’d, Tabakât 8/58) buyurarak aile hayatında Hz. Hatice-i Kübra’nın ebedî aleme irtihali ile meydana gelen boşluğu ifade etmeye çalışmıştı.

Bazı bilgilere göre, Hz. Fatıma, miladi 604’te doğmuştur. Hz. Hatice ise 620’de vefat etmiştir. Buna göre, Peygamberimizin en küçük çocuğu olan Hz. Fatıma, annesinin vefatında 16 yaşındadır.

Bazı Şia kaynaklarında verilen bilgiye göre, Hz. Fatıma Peygamberliğin ikinci veya beşinci yılında doğmuş, sekiz yaşında iken annesi vefat etmiştir. Buna göre daha çok küçüktür.

Kanaatimizce 16 yaşında da olsa küçük sayılır.

Şayet söz konusu rivayet sahih ise bu ifadede bir sakınca olmaz. Fakat ne kaynaklarda ne de Arapça internette böyle bir bilgiye rastlayamadık.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

Peygamber Efendimizin eşyaları neden Mısır’a gitmiştir?

 Peygamber Efendimizin eşyaları Arabistan’da da var mı ve neden Mısır’a gitmiştir eşyaları? ​- Mukaddes Emanetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi