Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

Peygamberlerin Soyu

13.06.2020
80
A+
A-
Peygamberlerin Soyu

Tüm dini inanışlara göre Tanrı, insanlarla iletişim kurmak, onlara doğru yolu ve hikmetini göstermek için peygamber yollamıştır. Peygamberler vasıtasıyla insanlarla iletişime geçen Tanrı, yine peygamberler vasıtasıyla dinler kurmuş ve insanların bu dinlere yönelmesini sağlayarak, içinde bulundukları sapkın durumlardan kurtulması gerektiğini vahiy yoluyla bildirmiştir. İşte böyle bir durum içerisinde peygamberler, Tanrı ve insanlar arasında elçilik vazifesi görmüşlerdir. Yapılan araştırmalar ve dini kitapların verdiği bilgilere göre peygamberlerin soyu birbirleriyle bağlantılıdır.

Peygamberlerin Soyu Nereye Dayanmaktadır?

İslam kaynaklarına göre kimi fıkıh kitapları 120 bin, kimi kaynaklara göre ise 140 bin peygamber gönderildiğini yazmışlardır. Aynı zamanda İslam Dini’ nin kutsal kitabı Kuran- ı Kerim’ de ise Nahl Suresi 16/66 . ayetlerde Allah, ‘‘ Biz her kavime bir peygamber gönderdik.’’ diye buyurmuştur. Buradan anlaşılacağı üzere Tanrı her millete bir uyarıcı göndermiş ve kendinden haberdar etmiştir. 120-140 bin peygamberden Kuran’ da ve diğer kitaplarda geçenler 37 tanedir.

Hz. Adem Peygamber

Adem Peygamber, tüm semavi dinlerde ortak fikir olarak görülen Tanrı tarafından yaratılan ilk insandır. İslam dini inanışına göre Allah, Adem’ i Rahman sıfatında yaratmış ve ona kendi ruhundan üflemiştir. Yine bu inanışla paralel bir şekilde Allah, tüm insanlara kendi ruhundan üfleyerek can bahşetmiştir kanaatine varılır. İslam dini inanışına göre Adem Peygamber’ in topraktan yaratıldığına inanılır. Adem Peygamber, Hz Havva ile evlidir. İkisi de cennette yaşamaktadırlar. Ancak cennette yasak olan bir ağaçtan meyve yememeleri tembih edilmiştir. Daha önce Adem’ in peygamberliğini kabul etmeyen ve kibrinden dolayı ona secde etmeyen İblis, cennette Adem ve Havva’yı aldatmış ve yasak ağaçtan yasak meyveyi yemelerine sebep olmuştur. Böylece Allah, Adem ve Havva’ ya kızıp ikisini de cennetten kovmuştur. Adem Serendip Adası’na yani bugünkü bilinen adıyla Sri Lanka’ ya gönderilmiş; Havva ise Etiyopya’ ya gönderilmiştir. Daha sonra Mekke’ de Arafat’ da buluşurlar. Arafat, iki insanın yeryüzünde buluştuğu ilk yerdir. Bugün İslam Dini’nde Hac vazifesi olarak yerine getirilen Arafat’ a çıkma ritüeli bu olayı temsilen yapılır.

Adem ve Havva’nın İslam ve Yahudi kaynaklarına göre üç çocuğu vardır. Habil, Kabil ve Şit. Habil, bir kıskançlık ve husumet sonucu öz kardeşi Kabil’ in kafasını taşla ezerek öldürür ve semavi din inanışlarına göre tarihte ki ilk katildir. Şit ise Adem’ den sonra peygamber olan ilk kişidir.

Tüm bu hadiseler Kuran’ da anlatılması hasebiyle İslam dini inanışlarına göre iman edilmesi, şüphe edilmemesi gereken farz konulardır.

Hz. Şit Peygamber

Tevrat da ki anlatılara göre Şit, Adem’ den sonra peygamber tayin edilen ilk insandır. Aynı şekilde dünyaya gönderilen ikinci, dünyada doğan ilk peygamberdir. Bilindiği üzere Adem cennette doğmuştu. İslam inancına ve Kuran’ da bahsedilen ayetlere göre 50 sayfalık küçük bir kitap indirilmesi ve tebliğ vazifesi yapmasından dolayı Şit de Allah’ın bir peygamberi olarak kabul görür.  Yine İslam inanç ve kaynaklarına göre Şit’in ömrü Mekke ve çevresinde geçmiştir. Kabe’yi inşa eden ve yüzünde tüy çıkan ilk insan olarak da  yine Kuran’ da bahsedilmiştir.

Kardeşi Kabil’ in çocukları, Şit’e ve 50 sayfalık suhufa muhalefet etmiş ve peygamberliğini reddetmişlerdir. Daha sonra Nuh Tufanı’nda Kabil’ in çocuklarının helak olduğuna ve insanlığın soyunun Şit ve Nuh Peygamberler üzerinden devam ettiğine İslam dininde inanılır. Şit Peygamber, İdris Peygamber’in babası; Nuh Peygamber’ in dedesi olarak kabul edilir.

Hz. İdris Peygamber

Şit Peygamber’ in oğludur. Peygamberlerin soyu hakkında bilgi verirken; İnsanlık ilk kez onun zamanında hayvan derisine alternatif giyecek olarak kumaşı tanımıştır, kumaşı bulan kişi olarak bilinir. Aynı şekilde yazıyı da geliştirmiştir. Birçok dinler ve peygamberler tarihi araştırmacısı da İdris hakkında kalemle yazı yazan ve kumaş diken ilk insan o dur diye bahsetmiştir. Yunan mitolojisinde ki Hermes ve Antik Mısır mitolojisinde ki Thot’ un aynı kişiler olduğunu ve bunların ise İdris Peygamber olduğunu yazan birçok kaynak da vardır.

Hz. Nuh Peygamber

Tüm semavi dinlerde bahsedildiği üzere Büyük Tufan’ ı yaşayan peygamberdir. İslam inancı ve kaynaklarında geçen bilgilere göre Nuh Peygamber, 480 yaşındayken peygamber oldu ve peygamberliği 120 sene sürdü. Nuh peygamber, insanlara tebliğ vazifesinde bulunurken muhattap olduğu insanlar tarafından reddedildi ve bunun üzerine Allah, Nuh Peygambere bir gemi inşa etmesini emretti. Gemi hazır olduktan sonra Büyük Tufan başladı ve 40 yıl sürdü. Nuh Peygamber tufandan sonra 350 sene daha yaşamıştır. İnsan ırkının tufandan sonra çeşitlendiğine ve Nuh’ un çocukları sayesinde bunun olduğuna inanılır.

Bazı Peygamberlerin Soyu Hakkında Bilgiler

Hz. Hud Peygamber

İbrani dinlerde ismi geçen bir diğer peygamberdir. Kuran’ da geçtiği üzere Ad Kavmi’ ne uyarıcı olarak gönderilmiştir. Ancak bu kavim Hud Peygamberi reddetmişlerdir.  Bunun üzerine Allah, Ad Kavmini yıldırımlar ve 7 gün 8 gece süren dondurucu bir soğukla helak etmiştir. Allah’ın varlığını inkar eden Ad Kavmi’nin helak oluşu Kuran’ da  Ahkef Suresi’nde bahsedilmektedir.

Hz. Salih Peygamber

Semud Kavmi’ne tebliğde bulunması için gönderilmiştir. Hud Peygamberin de babasıdır. Ancak Semud Kavmi’nin yaratılışı, Ad Kavmi’nin yaratılışından sonra olduğu için peygamberliği de sonradır. Semud Kavmi tarafından reddedilmiştir ve Allah da bu kavmi korkunç bir sesle helak etmiştir. Semud Kavmi’nin bugün hangi coğrafyada olduğu net olarak bilinmemekle birlikte, Doğu Arabistan bölgesi olduğu tahmin edilmektedir.

Hz. İbrahim Peygamber

İslam inancına göre bir peygamber olmasına karşın diğer musevi dinlere göre bir din büyüğüdür. Oğlunu Allah’a kurban etmesi ve bu şekilde sınanmasıyla Kuran’ da yer edinmiştir. İbrahim Peygamber ve oğlu İsmail, kurban sınamasından başarıyla muvaffak olmuşlar ve teslimiyetlerinden dolayı Allah’ın takdirini kazanmışlardır. Bununla birlikte İbrahim Peygamber, oğlu İsmail ile birlikte Kabe’yi inşa etmişlerdir. İbrahim Peygamber, tebliğ için gittiği Nemrut tarafından ateşe atılmıştır. Ancak inanışa göre Allah’ın bir hikmeti sonucu yanmamıştır. İslam’da ve İslam kaynaklarında Allah’ı bulma çabasıyla da bilinir. Nemrut’ un putlarını yıkmıştır. İbrahim Peygamber’in ateşe atılması olayı Türk efsanelerine göre Şanlıurfa Balıklıgöl’de gerçekleşmiştir. İnanışa göre ateş göle, odunlar balıklara dönüşmüştür.

Hz. İsmail Peygamber

İbrahim Peygamber’ in oğludur. Babasıyla birlikte Kurban hadisesiyle sınanmıştır. İslam Dini peygamberi Muhammed’ in büyük dedeleri, atası olması sebebiyle İslam Dini inanışında yeri çok önemlidir. Arap ırkı ve soyunun İsmail Peygamber’den geldiğine inanılmaktadır. Arabistan’ da Zemzem kuyularını bulmuştur. Babası İbrahim ile birlikte Kabe’yi inşa etmiştir.

Hz. İshak Peygamber

İbrahim Peygamber’ in ikinci oğludur. İbrahim’in kısır eşi Sare’ den mucizevi şekilde doğmuştur. İshak Peygamber, Kuran’ da anlatıldığı üzere uzun boylu, kara gözlü ve diksiyonu düzgün biriydi. Babasının ölümünden sonra Şam bölgesinde peygamber olarak görevlendirilmiştir.

Hz. Lut Peygamber

Lut Kavmi’ne tebliğ vazifesi için gönderilmiştir. İbrahim Peygamber’ in akrabasıdır ve İbrahim’ in peygamberliğini ilk kabul eden kişidir. Yahudilik ve Musevilik dinlerinde Lut, bir peygamber değil sadece din büyüğü olarak bahsedilmektedir. İslam inancına göre Lut Kavmi’ne peygamber olarak gönderilen Lut Peygamber, sapkın Lut halkını uyarmakla görevlendirilmiştir. Lut halkı eşcinsel ve ensest evlilik gibi birçok sapkın hallerin içine girmişti. Lut peygamberin ikaz ve uyarılarına aldırış etmeyen Lut Kavmi Kuran’da da anlatıldığı üzere helak olmuştur.

Hz. Yakup Peygamber

İslam inancına göre kendinden sona gelen tüm peygamberlerin atasıdır. Ayrıca İbrahim Peygamber’ in torunudur. İnanışa göre Tanrı insan kılığına girmiş ve Yakup Peygamber’le güreşmiştir. Bu güreş bir neticeye varamamış ve Tanrı kendini ifşa ederek güreşi sonlandırmıştır. Bunun sonucunda sınandığını fark eden ve başarıyla muvaffak olanYakup, Tanrı tarafından İsrail adını almıştır. Böylece Yakup, İsrailoğulları’nın babası olmuştur.

Hz. Yusuf Peygamber

Yakup Peygamber’ in on iki oğlunun en küçüğüdür. Yusuf Peygamber’e Tanrı tarafından rüya tabir edebilme ilmi verilmiştir. Kardeşleri tarafından kuyuya atılmıştır. Daha sonra firavuna köle olmuş ve beraberinde gelişen olaylar neticesinde zindana atılmıştır. Firavunun gördüğü bir rüyayı tabir etmiştir ve bu tabire göre Mısır’da 7 yıl kıtlık, 7 yıl bolluğun yaşanacağını tahmin etmiştir. Daha sonra da Mısır’a hükümdar olmuştur.

Hz. Eyüp Peygamber

İbrahim’in oğlu  İshak’ın soyundan gelen bir peygamberdir. Hastalık, çile, dert keder durumlarında gösterdiği sabır sonucu bugün hala daha kullanılan Eyüp sabrı deyiminin geldiği yer olmuştur. Bu bakımdan insanlara örnek olarak gösterilmiştir. Şanlıurfa bölgesinde yaşadığı rivayet edilir ve kendi toplumuna peygamber olarak görevlendirilmiştir.

Hz. Zülkifl Peygamber

Bazı İslam bilginleri Zülkifl Peygamber’ in peygamberliğini tartışsalar da genel inanış peygamber olduğu yönündedir. Kuran’ da Eyüp Peygamber hadisesi anlatılırken gösterdiği hürmet ve yardımları bakımından övülen isimlerden biridir. Mezarının Diyarbakır’da olduğu düşünülmektedir.

Hz. Şuayb Peygember

Kuran’da Medyen Kavmi’ nin peygamberi olan Şuayb’ de İbrahim soyundandır. Musa Peygamber Mısır’dan kaçıp Medyen’ e geldiğinde Şuayb Peygamber’ in kızı ile evlenmiştir. Şuayb Medyen Kavmi’ni Allah’a itaat etmeleri gerektiği yönünde uyarmış, ancak onlar bu uyarı ve nasihatleri dikkate almamışlardır. Bunun sonucunda da Allah, Medyen Kavmini deprem ve doğal afetlerle helak etmiştir.

Peygamberlerin Soyu Nereye Dayanır?

Hz. Musa Peygamber

İsrailoğullarındandır, Yakup Peygamber’ in soyundan gelmektedir. Aynı zamanda Hristiyanlık dini peygamberi İsa’nın dayısıdır. Erkek kardeşi Harun’da kendisi gibi peygamberdir. Kuran ve Tevrat’ da geçen kıssalara göre Firavun, İsrailoğullarından doğan tüm erkek çocuklarının öldürülmesini istedi. Daha sonra erkek çocuklarının sayısının azalması sonucuyla bazı işler aksar hale geldi. Bunun üzerine Firavun, erkek çocuklarının bir sene öldürüleceği, bir sene öldürülmeyeceği emrini verdi ve bu zaman zarfı içerisinde Musa doğdu. Firavun ordularına karşı asasıyla denizi ikiye yaran peygamberdir. Musa ikiye yarılan denizden boğulmadan geçebilirken, Firavun’ da düşüncesizde olaya atlamış ve bu denizde boğulmuş, helak olmuştur. Bahsi geçen deniz bugünkü Kızıldeniz’dir.

Hz. Harun Peygamber

Musa Peygamber’ in abisidir. Tıpkı kardeşi Musa gibi İsrailoğullarına tebliğ için peygamber olarak gönderilmiştir. Harun Peygamber’ in kahenet ilmi vardı. İslam dininde ve Kuran’da adı sık geçmez ancak peygamberliği kabul edilir. Aynı şekilde Musa Peygamber gibi, İsa Peygamber’ in dayısıdır.

Hz. Hızır Peygamber

Kimi dinler araştırmacısı ve İslam bilgini Hızır Peygamber ve İlyas Peygamber’ in aynı kişiler olduğu görüşündelerdir. Türk Kültürü’nde de önemli yeri vardır. Gılgamış Destanı’nda adı geçen Hassısatra ile aynı kişi olduğu düşünülmektedir. Kısır kadınların kısırlığına derman olabilmek gibi Tanrı tarafından bahşedilen birçok hikmet sahibi biridir.

Hz. Yuşa Peygamber

Kimi inanışlara göre Musa’nın ölümünden sonra İsrailoğullarının yeni hükümdarı olmuştur. Musa Peygamber tarafından Kenan Topraklarını araştırmak üzere gönderilmiş on iki casustan biriydi. Daha sonra bu Kenan toprakları fethedilip on ikiye, on iki casus adına bölünmüştür. Kenan toprakları denen yer bugünkü Filistin, Lübnan’dır.

Hz. Kalib b. Yüfena

Hayattayken Musa Peygamber’e, öldükten sonra ise Yuşa Peygamber’e yardım etmiştir. İsrailoğullarına gönderilmiş bir başka peygamberdir. İsrailoğullarının selameti ve ihsanı için Yuşa Peygamber’in ardından bu kavme önderlik etmiştir. Kuran’da kendisinden Maide Suresi’nde bahsedilmektedir. Mısır’da vefat etmiştir.

Hz. Hızkıl Peygamber

İsrailoğullarına gönderilmiş bir başka peygamberdir. Annesi çok yaşlandığında çocuk yapamaz bir hale gelmişti ve annesi Allah’a bir çocuk için yalvarmıştı. Allah’da bu yakarışlar sonucu Hızkıl Peygamberi annesine lütfetmiştir. Kuran’da adı geçmektedir.

Hz. İlyas Peygamber

Baal Rahipleriyle girdiği mücadeleyle tanınır. İsrailoğullarına gönderilmiş bir diğer peygamberdir. Soyu ise Harun’dan gelmektedir. Baal Kavmini; ‘‘ Şüphesiz Allah sizden öncekilerin Tanrısı olduğu gibi sizin de Tanrınızdır.’’ diye uyararak Allah’a iman etmeleri konusunda uyarılarda bulunmuştur. Kuran’ da adı hayırla geçmektedir. Mesihi müjdelemiştir ve ahiretten bahsetmiştir.

Hz. Elyasa Peygamber

İlyas Peygamber’den sonra gelen peygamberdir. Rivayetlere göre İlyas Peygamber’ in amcasının oğlu olduğu söylenir. Ölüyü diriltme kudreti vardır. Kendisiyle kel kafalı diye dalga geçenleri lanetlemiştir. Bugünkü inanışa göre de kellikle dalga geçenlerin lanetli olduğu söylenir. Eyüp Peygamberi ziyarete giderken vefat ettiğine inanılır, bu düşünceyle de mezarının Urfa’da olduğuna kanaat getirilir.

Hz. Yunus Peygamber

Ninova Kavmi’ ne gönderilen bir peygamberdir. Bu kavim azaptan kurtulan tek kavimdir. Azap yaklaşırken tövbe edip iman etmişlerdir ve Allah’ da onları affetmiştir. Yunus Peygamber 33 yıl bu halka tebliğ görevinde bulunmuştur. Ancak yalnızca iki kişi ona inanmıştır. Bu durum Yunus Peygamber’i üzmüş ve Allah’dan izinsiz Ninova Halkı’nın yanından ayrılmıştır. Daha sonra Allah onu bir balığa yem etmiş ama öldürmemiştir. Yunus Peygamber balığın karnındayken hatasını anlamış, balığın karnından çıktıktan sonra tebliğ  görevine devam etmiştir. Bu kıssa Kuran’ da da geçmektedir ve Yunus Kıssası olarak bilinmektedir.

Hz. Şemüyel Peygamber

İsrailoğullarına gönderilmiştir. İsrailoğullarının yurtları çiğnenmiş ve perişan olmuşlardır. Bu mahvoluş Allah’ın onlara bir cezasıdır. Allah yolundan ayrıldıkları için komşu kavimleri Allah onlara düşman etmiş ve kırdırmıştır. Daha sonra İsrailoğulları hatasını anlamıştır ve düşmanlarını yenmek için Allah’tan bir peygamber istemişlerdir. Allah’ da Şemüyel’ i peygamber olarak onlara göndermiştir, Yakup soyundandır. Peygamberlerin soyu.

Hz. Davut Peygamber

Kuran’ da geçen kısımlara göre Davut Peygambere demiri işleme ilmi verilmiştir. O da bedeni koruyan zırhlar yapmış, demirden silahlar icat etmiştir. İsrailoğullarına gönderilmiştir. Talutla savaşa girmiş ve Golyat denen bir canavarı öldürmüştür. Adil olmakla da bilinir. Kuran’ da Davut Peygamberin sesinin çok güzel olduğu tasvir edilmiştir. Bu bakımdan davudi ses deyimi buradan gelmektedir.

Hz. Süleyman Peygamber

Yakup ve İbrahim soyundandır ve İsrailoğullarına gönderilmiştir; Davut Peygamber’in oğludur. İslam kaynaklarına göre kuşların dilinden anladığı; rüzgara, cinlere ve hayvanlara söz geçirebildiği; onlarla iletişim kurmasını bildiği söylenmektedir. Süleyman, cinlere Süleyman Tapınağı’nı yaptırırken asasına dayanır vaziyetteyken ölür ancak öldüğünü kimse anlamaz. Kurtlar asayı kemirip asa kırılıp, Süleyman düştüğünde cinler onun öldüğünü idrak eder. Peygamberlerin soyu … Kuran’ da anlatılan bu olaya göre cinlerin de gaybı bilemeyeceği anlatılmak istenmiştir.

Hz. Lokman Peygamber

İslam’a göre Lokman Peygamber’ in peygamberliği tartışmalıdır. Genel inanış bilge bir kişilik oluğudur. Ancak peygamber olduğuna kanaat getirilmez. Tıp bilimine olan ilgi ve ilmiyle tanınır. Hikmet sahibi ve hekim bir kişiliktir. Rivayetlere göre ölümsüzlük iksirini bulmuştur ve eline yazmıştır. Allah’ da o an yağmur yağdırıp elinde ki formülü sildirmiş ve Cebrail Meleği vasıtasıyla da iksiri de yok etmesini istemiştir.

Hz. Şaya Peygamber

İsrailoğullarına gönderilmiştir. Onun peygamber olduğu dönem İsrailoğulları son derece azıtmışlardır. İsrailoğulları’nın Allah’ın emirlerine uymadıkları ve kendilerine gönderilen peygamberleri öldürdükleri dolayısıyla onları lanetlemiştir. İsa ve Muhammed’ in geleceğini müjdelemiştir.

Hz. İrmiya Peygamber

Tıpkı Şaya Peygamber gibi azgın İsrailoğullarına gönderilmiş bir peygamberdir. Soyu Yakup’a dayanmaktadır. Harun’dan gelme bir soyu vardır. İsrailoğulları haramı helal yapmış, azgınlık ve sapkınlıktan Allah’ı unutmuşlar ve kendilerine gönderilen peygamberleri öldürmekteydiler. Peygamberlerin soyu İrmiya’ da onlara Allah’ı tekrar hatırlatmakla görevlendirilmiştir.

Hz. Danyal Peygamber

Diğer semavi dinlerde bahsedilmesine karşın Kuran’ da ismi geçmemektedir. Ancak Kuran’dan sonra yazılan fıkıh kitaplarında vardır ve peygamber olarak kabul edilmiştir. Babil Krallığına gönderilmiş bir peygamberdir. Hz. Ömer döneminde mezarı bulunmuştur. Mezarın Yahudiler tarafından çalınmaması ve tahrip edilmemesi için, eski yerine daha derine gömülmüştür ve yine Ömer’ in emriyle üzerinden su geçerilmiştir. Böylece mezarı korunmuştur.

Hz. Üzeyir Peygamber

Kuran’da bir kez adı geçer ve bu bakımdan peygamberliği tartışmalıdır. Kimi İslami çevreler onu peygamber olarak kabul etmez, tıpkı Lokman Hekim gibi Allah dostu biri olarak görürler. Yahudiler, tıpkı Hristiyanlar’ın yaptığı gibi Üzeyr Peygamberi Allah’ın oğlu olduğunu düşünürler. Bunun sebebi de onun söyledikleri ve Tevrat’ta yazanların tutarlılığıdır. Yahudiler bunun hikmetinin tek sebebini onun Allah’ın oğlu olmakla açıklar.

Hz. Zülkarneyn Peygamber

Üzeyir Peygamber, Lokman Hekim gibi Zülkarneyn’ in de Peygamberliği tartışmalıdır. İslam kaynaklarına göre Yecüc ve Mecüc’ü engellemek için bir set yapmıştır. Bazı Türk İslam araştırmacılarına göre Kuran’da ki Kehf Suresi ve Orhun Yazıtları’nın birbirine benzemesi bakımından Zülkarneyn’ in Bilge Kaan veya bir başka Türk Büyüğü olduğunu iddia etmektedirler. Peygamberlerin soyu Bazı İslam yorumcusuna göre insan kılığında bir melektir ve gezegenler arası seyahat eden bir zaman yolcusu olduğu şeklinde yorumlanır.

Hz. Zekeriya Peygamber

İslam inancına göre peygamber olmasına karşın, diğer semavi dinlere göre bilge bir din adamı olarak kabul görmektedir. İslam’a göre soyu Davut’a, Süleyman’a, Yahya’ ya dayanıyordu. Günümüzdeki Irak Bölgesi’nde peygamberlik vazifesini icra etmiştir. Zekeriya’nın ölümü Yahudiler tarafından gerçekleşmiştir. Yahudilerden kaçarken bir ağacın içine saklandı ve o ağacın içine girince ağaç kovuğunu kapattı. Daha sonra Yahudiler elbiselerin dışarı taşmasından dolayı onun ağacın içinde olduğuna hükmettiler ve ağacı testereyle keserek Zekeriya’yı katlettiler.

Hz. Yahya Peygamber

Zekeriya Peygamber’ in oğludur. Bazı inanışlara göre ise İsa ile de akrabadır. Ancak İsa ile akraba olduğuna inanmayanlar da mevcuttur. Zekeriya Peygamber, çocuğu olmayan bir adamdı ve öldükten sonra yerine sapkın akrabalarının peygamber olarak geçmesinden korkuyordu. Bu yüzden bir oğlu olması için Allah’a dua etti ve o da Zekeriya’ya Yahya Peygamber’i bahşetti. Zekeriya Peygamber’in ölümünden sonra, Yahya Peygamber babasının yerine geçmiş ve sapkınlıkla mücadele etmiştir.

Hz. İsa Peygamber

İsa Peygamber’ in bilindiği üzere babası yoktur ve Meryem, mucize bir şekilde hamile kalmış ve İsa’yı doğurmuştur. Hristiyanlık dininin peygamberidir ve hristiyanlar ise onun bu mucize doğumundan dolayı İsa’yı Tanrı’nın oğlu olarak görmektedirler. İsa Peygamber Yahudiler tarafından çarmıha gerilerek öldürülmüştür. Ancak İslam inancına göre, İsa’nın ölmediği; Allahın himayesi altında göğe yükseldiği şeklindedir ve yine İslam inancına göre kıyamet kopmadan önce dünyaya geri gönderilecek, İslam dini için tebliğ vazifesinde bulunacaktır.

Peygamberlerin Soyu ve Hz. Muhammed

Hz. Muhammed Peygamber

Allah’ın son elçisi, yeri ve göğü onun hürmetine yarattım dediği onun biricik kulu ve elçisi, İslam dinini peygamberidir. İbrahim soyundan gelmektedir. Arap yarımadasına gönderilmiş, ancak tüm insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. Son peygamberdir. Arap toplumunda bozulan ahlak yapısını düzeltmiştir. Allah’ı unutup puta tapan insanlara Allah’ı hatırlatmıştır. Ondan sonra bir daha peygamber gelmeyeceği Kuran’la bildirilmiştir. Muhammed’ den sonra din ve Allah’ ı tebliğ işi halifeler vasıtasıyla yürümüştür.

Görüldüğü üzere peygamberlerin soyları hep birbirleriyle ilişkilidir. Birçoğu aynı dededen, babadan peygamberlik vazifesini almıştır. Peygamberlerin hayatları ise hep zahmet ve çile ile geçmiştir. Birçoklarının peygamberliği sorgulansa da genel inanışlar bakımından tebliğ ve uyarıcı görevinde bulundukları, bilge kişiler oldukları tüm dinler için ortak fikirdir. Hz.Adem’ den Hz. Muhammed’ e kadar gelinen peygamberlik silsilesinde, peygamberlerin soyları büyük ölçüde Yakup ve İbrahim’e dayandığı saptanmıştır. Peygamberlerin hayatları ve soyları bazı medeniyetlerin mitoloji kaynaklarında da başka isimlerle karşımıza çıkabiliyor. Bu da tabi bilgiye erişimin o çağlarda günümüzde ki gibi kolay olmaması, ama bin yıl önce yazılanla bugün yazılanın birbirine benzerlik göstermesi bakımından Tanrıya olan inancı kuvvetlendiriyor. Birçok kişi ise peygamberlerin zaten birbiriyle akraba olmasından dolayı yaşanan olayların anlatılarak on bin yıl önce ki olayın şimdikiyle aynı olmasını açıkladığını belirtiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.