Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu

HER MÜSLÜMAN’IN BİLMESİ GEREKEN TEMEL BİLGİLER

08.06.2020
55
A+
A-
HER MÜSLÜMAN’IN BİLMESİ GEREKEN TEMEL BİLGİLER

HER MÜSLÜMAN’IN BİLMESİ GEREKEN TEMEL BİLGİLER

İslamiyeti kabul etmiş, Allah’ın tek ve bir olduğunu, herşeyin yaratıcısı olduğuna inanan ve Muhammed’in (sav) onun elçisi ve Resulü olduğuna kalbiyle ve diliyle zikretmiş olan her müslümanın bilmesi gereken temel bilgiler vardır.

Çoğumuzun çok iyi bir şekilde bildiğini düşündüğü ancak sık sık telaffuz edilmediği takdirde unutabilecegi, unutulmasa bile ne ifade ettiklerini karıştırdığınız bazı temel dini bilgileri bu makalede tüm ayrıntılarıyla açıklamaya çalışılmıştır. Bu bilgileri her anne babanın çocuğuna ergenlik dönemine gelmeden anlatması gerekmektedir. Çocuklar bir hamur misalidir. Hangi şekli vermek isterseniz o şekli alırlar.

Rabbin kimdir?

Bu soruya şu şekilde cevap verilmelidir; Benim Rabbim Allahü teâlâdır.  O herşeyin yaratıcısı tek ve birdir. Kesinlikle eşsiz ve benzersizdir. Yeri ve göğün o yaratmıştır. Kâinatta var ollan her şeyin yaratıcısı olduğu gibi tek sahibi de Allahü teâlâdır.

Dinim İslam, kitabım Kur’an-ı Kerimdir işte bu iki ifade her müslümanın cevap vermesi gereken dinî temel bilgilerdir.

Dört büyük kitap nelerdir

Allah ilk insan Adem aleyhisselam’ı yarattığı andan itibaren kendi varlığını yarattığı kullarına haberdar etmek,emir ve yasaklarını bildirmek için bir takım işaretler yollamıştır. Bir süre sonra insanların sayısının artması ve kargaşanın çoğalmasıyla sırasıyla dört büyük kitabı göndermiştir. Bunlar Zebur, Tevrat, İncil ve Kur’an-ı Kerimdir.

Kuranı Kerim dışındaki diğer üç kitabı insanlar kendi çıkarları doğrultusunda değiştirdikleri için Allah katında hiçbir geçerlilikleri kalmamıştır. Üzerinde hiçbir değişiklik yapılmayan Kur’an’ı Kerim içinde yer alan tüm hükümler sonsuza kadar geçerliliğini koruyacaktır.

Kimin ümmetisin?

Tüm İslam aleminin efendisi, son peygamber Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve selamın ümmetiyiz. Yaradan Allah Kuran’da pek çok ayette son peygamberin Hz Muhammed olduğunu, insanlara bir daha asla ne bir kutsal kitap ne de bir peygamber gondermeyeceğinden bahsetmiştir.

Kelime-i şahadet

Bir kişinin müslüman olmak için yapması gereken ilk şey kelime-i şahadet getirmektir. Peki, kelime-i şehadet nedir? Anlamı, Allah’ın bir ve tek olduğuna inanmak Hz Muhammed’in onun elçisi ve Resulü olduğunu kabul etmektedir. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve resulu. inanıyorum ki Allah bir ve tektir ve yine inanıyorum ve şehadet ediyorum ki Muhammed onun resulü ve elçisidir.

İslamiyet’in dört özelliği vardır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir; son dindir, bütün insanlara gönderilmiştir, kendisinden önce gönderilen bütün dinlerin geçerliliğini ortadan kaldırmıştır, gönderilen bütün kitapların ve peygamberlerin varlığını kabul etmektedir.

Kelime-i tevhid nedir

La ilahe illallah Muhammed’in rasulullah demektir. Manası ise Allah’tan başka bir yaratıcının olmadığına inanmak ve Hz Muhammed’in onun peygamberi olduğunu kabul etmektir.

İmanın şartları nelerdir

Allah’ın varlığına kalben inanmak

Meleklere inanmak

Gönderilen tüm peygamberlere inanmak

Tüm kutsal kitaplara inanmak

Hayr ve şerrin, kaza ve kaderin Allah’tan geldiğine inanmak tüm müslümanların iman etmeleri gereken şartlardır.

İslam’ın şartları nelerdir

Kelime-i şahadet getirerek Allah’ın varlığını ve Hz Muhammed’in onun elçisi olduğunu kabul etmek.

Ramazan ayı boyunca oruç tutmak

Günde beş vakit namaz kılmak

Mal varlığından belirli bir miktar ihtiyacı olan insanlara zekat vermek

Kutsal topraklarda hacca gitmek Allahü teâlânın müslümanlara farz kıldığı şartlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.