Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep ayı nedir faziletleri nelerdir ?

Recep ayı kameri ayların yedincisidir. Recebin kelime anlamı saygı ve tazimdir. İslam öncesi Araplar bu aya önem ve saygı vermişlerdir. Recep ayı gelince herkes sükûnet içinde olmalıdır. Eskiden insanlar bu ayda  kılıçlar kınına sokulur, oklar torbalarına yerleştirilir, derin ve kanlı husumetler sürdürülmezmiş. Bu kanlı husumetlerin yerini güven, huzur ve selamet alırmış. Ayrıca bu aya ‘sağır ay’ da denmektedir. Çünkü, Allah bu ayın bereketi hürmetine, bu ayda işlenen günah ve hataları manen bu ay duymamakta, müminlerin sadece ibadet ve sevaplarına şahitlik etmektedir. Böylece Allah bu ayda işlenmiş olan günahları bağışlamaktadır. Bu aya ‘recm ayı’ da denmektedir. Bu ayda müminlerin eziyet ve zahmet vermemesi için, kötü yola sürüklenmemeleri için şeytanlar bu ayda taşlanır, kovulup uzaklaştırılır. Recep ayı muahhar bir aydır bu ayda oruç tutanların günahları ve hataları temizlenir.

Recep Ayı Ne Zamandır?

Recep ayı Hicrî ayların yedincisidir. Ramazan’dan iki ay öncesi tekâmül etmektedir. Fazileti bakımından ayrı bir yeri vardır. Çünkü, Regaip ve Miraç gibi mübarek geceleri içinde bulundurmaktadır. Ayrıca, Kuran’da haram ayları olarak geçen dört aydan birisi olması, Müslüman kalbindeki yerini bir kat daha artırmıştır. Recep ayı, “üç aylar” olarak bilinen mübarek bir mevsimin ilk ayıdır.

Faziletleri nelerdir?

Recep ayında işlenen ibadet, edilen iyilik, yapılan hizmetlerin manevî ecri ve sevabı bire yüz katmaktadır. Bunun için müminler bu aydaki nasiplerini arttırmak maksadıyla daha çok gayret sarf etmeleri gerekir. Hayır ve hasenata biraz daha ağırlık verirler. Bu ayda müminler, bu aya özel ibadet, oruçlar ve dualar yaparlar. Ramazana hazırlık gibi de olmaktadır. Ramazan Allah’a yakınlık ayıdır. Recep ayı ise tövbe ve pişmanlık ayıdır. Recep ayı için namaz kılınabilir. Recep ayında otuz rekat namaz kılınır. Bu otuz rekatın on rekatı Recep ayının ilk on günü içinde kılınır; diğer on rekatı da ikinci on günü içinde kılınır; üçüncü on rekatı da üçüncü on günü içinde kılınır. Her rekatta Fatiha okunduktan sonra üç kere ihlas suresi okunur, ihlası okuduktan sonra da üç kere de Kâfirun suresi okunur. Bütün rekatlar bu şekilde okunarak tamamlanır. Bu ayın tamamını ibadetle geçirmiş olunur. Aynı zamanda geçmiş aylarda kılamadığınız namazların kazalarını da her günün sonunda yapabilirsiniz. Bu namazın kılınma zamanı nafile namazların kılınacağı vakitlerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.