Son Dakika
Anasayfa / Namaz ve Abdest / Sabah namazının vakti ne zamandır?

Sabah namazının vakti ne zamandır?

Soru Detayı

Sabah namazının ve ikindi namazının zamanı ne vakte kadar sürer, tam olarak bir ileri süre namazın derhal evveline kadar kılabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sabah namazının vakitı imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Yani namazınızı takviminizde “imsak” yazan vakitden itibaren “güneş” yazan vakitye kadar kılabilirsiniz. Sabah namazının vakitı bu iki vakit arasıdır. Fakat Hanefilere göre güneşin doğmasına yakın, Şafilere göre ise imsaktan biraz sonra kılmak faziletlidir.

Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa Hanifilere göre namaz bozulur; kerahet vakitı çıktıktan sonra tekrardan kılmak gerekir.

Zamanında sabah namazını kılamayan bir kişi, güneş doğduktan ve kerahet vakitı çıktıktan sonra, öğlen namazı girmeden kılarsa, hem sünnetini hemde farzını birlikte kaza eder.

Sabah namazı kazaya kalmışsa ve o gün öğleye kadar kılındığı vakit hem sünnet hem de farzın kazası kılınır. Daha sonra kılındığı vakit yalnızca farzının kazası kılınır.

İkindi namazının vakitı, akşam namazının vakitınin girmesine kadar devam eder. Fakat akşam namazından evvelceki 45 dakikalık vakit “kerahet vakitı” bulunduğu için, bu vakitdan evvelce kılınmasına ilgi etmek gerekir. Eğer kerahet vakitıne kadar kılınmamışsa, kerahet vakitınde ikindinin sünneti terk edilerek yalnızca farzı kılınır.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

Abdest

Abdest nasıl alınır? Kadınlar ve erkekler için Abdest, namaz kılmak için gerekli olan temizliktir. Namazın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi