Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Sela Ne Demektir? Cenaze ve Cuma Namazından Önce Neden Sela(Salâ) Verilir?

31.10.2018
51
A+
A-
Sela Ne Demektir? Cenaze ve Cuma Namazından Önce Neden Sela(Salâ) Verilir?

Sela Ne Demektir? Cenaze ve Cuma Namazından Önce Neden Sela(Salâ) Verilir?

Sela kelimesine geniş açılardan bakmak lazımdır. Arapça ’da sela kelimesi  “dua” ve “namaz” anlamlarına gelirken Osmanlıca ’da ise “Medine’de bir dağ ismi” anlamı taşımaktadır. İslam dinine göre ise sela(sâlât) Hz. Muhammed(s.a.v) Efendimize Allah’tan rahmet ve selam muradı ile Efendimizi methetmek ve onun şefaatini istemek, kendisinin ashaplarına ve ümmetine dua etmek için tertip edilmiş dua ve saygı sözcükleri içeren belli bir makam ve yahut serbest ölçüyle söylenen güftelerin genelidir.

 Salâ verme geleneği tarihsel olarak çok eskilere dayanmaktadır. Artuklular döneminde ilk sela başlamış Selçuklular, Memlüklüler ve Osmanlı Dönemi olmak üzere günümüze kadar devam edip süregelmiştir.

Kuran-ı Kerim’in Ahzab Suresinin 33/56 ayetlerinde ve çeşitli hadislerde Hz. Muhammed’in(s.a.v) adı zikredildiği vakit ona salat-u selam getirmek gerektiği anlatılmaktadır. Selanın sözleri Arapça olup Osmanlı Döneminden beri birçok sela sözcükleri ve yazılı eserler ortaya çıkmıştır. Elaların bir kısmı bestelenmiş halde okunurken okundukları yere ve makamlarına göre Cuma salâsı, cenaze salâsı, sabah salâsı gibi çeşitleri vardır.

Türk musikisi formlarına göre sela, dini musiki koluna ayrılmıştır ve cami musikisi olarak adlandırılmaktadır. Camide söylendiği bilinse dahi farklı tasavvuf topluluklarında tekke ve zaviyelerde söylendiği de bilinmektedir. Selayı genellikle bir kişi bazı durumlarda bestesine göre birden çok kişi okuyabilir. Sela belli bir metne bağlı kalınarak söylendiği gibi doğaçlama olarak da okunabilir.

 

Cenaze ve Cuma Namazından Önce Neden Sela(Salâ) Verilir?

Hanefi mezhebindeki mensup olan kimselere ve bazı İslam ve fıkıh alimlerine göre ölen kişinin arkasından ölüm haberini kendi hısım ve evlad-u iyaline, dostlarına bildirmek caiz olmaktadır. Bu duyuru müezzin tarafından salâ şeklinde yapılmaktadır.

Cuma günleri ise vakit namazından önce veya Cuma günü, Cuma namazından önce Peygamber Efendimize salavat getirmek sünnettir.

Cuma günleri müezzin kişinin sela okumasının sebebi hem Müslümanlara Peygamber Efendimizi hatırlatmak hem de dünya telaşı ile hemhal olmuş kimselere Cuma gününün ehemmiyeti konusunda hatırlatma yapmaktır.

Cenaze ve Cuma Namazından Önce Sela(Salâ) Okumak Bid’at Mıdır?

Bid’at öncelikle kelime olarak sonradan türeyen bir şey anlamına gelmektedir. Sonradan olan bir şey ise İslam’da örneği olmayan bir şey yapmak demektir. Bu yüzden Cenaze ve Cuma namazlarından önce sela okumak kesinlikle bid’at değildir. Salavat getirmek, sela okumak önceden beri yapılan eski zamanlarda örneği olan ayrıca sure ve hadislerle yazılı halde bulunan bir icraattır.

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.