Anasayfa / İslami Makaleler / Sela Ne Demektir? Cenaze ve Cuma Namazından Önce Neden Sela(Salâ) Verilir?

Sela Ne Demektir? Cenaze ve Cuma Namazından Önce Neden Sela(Salâ) Verilir?

Sela Ne Demektir? Cenaze ve Cuma Namazından Önce Neden Sela(Salâ) Verilir?

Sela kelimesine geniş açılardan bakmak lazımdır. Arapça ’da sela kelimesi  “dua” ve “namaz” anlamlarına gelirken Osmanlıca ’da ise “Medine’de bir dağ ismi” anlamı taşımaktadır. İslam dinine göre ise sela(sâlât) Hz. Muhammed(s.a.v) Efendimize Allah’tan rahmet ve selam muradı ile Efendimizi methetmek ve onun şefaatini istemek, kendisinin ashaplarına ve ümmetine dua etmek için tertip edilmiş dua ve saygı sözcükleri içeren belli bir makam ve yahut serbest ölçüyle söylenen güftelerin genelidir.

 Salâ verme geleneği tarihsel olarak çok eskilere dayanmaktadır. Artuklular döneminde ilk sela başlamış Selçuklular, Memlüklüler ve Osmanlı Dönemi olmak üzere günümüze kadar devam edip süregelmiştir.

Kuran-ı Kerim’in Ahzab Suresinin 33/56 ayetlerinde ve çeşitli hadislerde Hz. Muhammed’in(s.a.v) adı zikredildiği vakit ona salat-u selam getirmek gerektiği anlatılmaktadır. Selanın sözleri Arapça olup Osmanlı Döneminden beri birçok sela sözcükleri ve yazılı eserler ortaya çıkmıştır. Elaların bir kısmı bestelenmiş halde okunurken okundukları yere ve makamlarına göre Cuma salâsı, cenaze salâsı, sabah salâsı gibi çeşitleri vardır.

Türk musikisi formlarına göre sela, dini musiki koluna ayrılmıştır ve cami musikisi olarak adlandırılmaktadır. Camide söylendiği bilinse dahi farklı tasavvuf topluluklarında tekke ve zaviyelerde söylendiği de bilinmektedir. Selayı genellikle bir kişi bazı durumlarda bestesine göre birden çok kişi okuyabilir. Sela belli bir metne bağlı kalınarak söylendiği gibi doğaçlama olarak da okunabilir.

 

Cenaze ve Cuma Namazından Önce Neden Sela(Salâ) Verilir?

Hanefi mezhebindeki mensup olan kimselere ve bazı İslam ve fıkıh alimlerine göre ölen kişinin arkasından ölüm haberini kendi hısım ve evlad-u iyaline, dostlarına bildirmek caiz olmaktadır. Bu duyuru müezzin tarafından salâ şeklinde yapılmaktadır.

Cuma günleri ise vakit namazından önce veya Cuma günü, Cuma namazından önce Peygamber Efendimize salavat getirmek sünnettir.

Cuma günleri müezzin kişinin sela okumasının sebebi hem Müslümanlara Peygamber Efendimizi hatırlatmak hem de dünya telaşı ile hemhal olmuş kimselere Cuma gününün ehemmiyeti konusunda hatırlatma yapmaktır.

Cenaze ve Cuma Namazından Önce Sela(Salâ) Okumak Bid’at Mıdır?

Bid’at öncelikle kelime olarak sonradan türeyen bir şey anlamına gelmektedir. Sonradan olan bir şey ise İslam’da örneği olmayan bir şey yapmak demektir. Bu yüzden Cenaze ve Cuma namazlarından önce sela okumak kesinlikle bid’at değildir. Salavat getirmek, sela okumak önceden beri yapılan eski zamanlarda örneği olan ayrıca sure ve hadislerle yazılı halde bulunan bir icraattır.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

blank

KURANDA CEHENNEM

KURANDA CEHENNEM Cehennem, kutsal  kitabımız Kuran-ı Kerim’de oldukça fazla bahsedilen önemli bir konudur. Günahları fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi