Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Semavi Dinler

06.07.2020
112
A+
A-
Semavi Dinler

Semavi dinler peygamber gönderilmiş, belli kutsal kitapları olan dinlerdir. Bu dinler toplam 3 tanedir ve İbrahimi dinler olarak da anılmaktadır. Bu dinler hristiyanlık, yahudilik ve müslümanlıktır. Bu dinlere ilahi din adı da verilmektedir.

SEMAVİ DİNLER HANGİLERİDİR ?

1. HRİSTİYANLIK

   Hristiyanlık, semavi dinlerden birisidir. Hazreti İsa’ya gelmiş olan dinin kutsal kitabı İncil’dir. İncil, günümüze gelene kadar oldukça fazla değişikliğe uğramış ve günümüzdeki halini almıştır.

Günümüzde avrupanın çoğu ülkesinde yer alan dindar hristiyanlar, Hazreti İsa ve onun annesi olan Meryem’e inanmakta ve onları tanrı olarak görmektedirler.

Katoliklik ve ortodoksluk olarak ikiye ayrılmış olan din, pek çok farklı inanışa sahiptir. Günümüzde değişmiş olan dinde içki ve alkol ürünleri tüketmek ve zina gibi şeyler serbesttir.

Hristiyanlığın kutsal kitabı olan İncil günümüzde çeşitli kitaplara ayrılmıştır. Bu kitaplar Yuhanna, Markos, Matta ve Luka olarak bilinmektedir.

Hristiyanlık dininin ibadet yeri kilise olarak bilinirken dini sembolleri ise haç işaretidir.

2. MÜSLÜMANLIK ( İSLAM )

   Müslümanlık semavi dinler arasında son gelendir. Peygamber efendimize vahiy gelmesiyle ortaya çıkan müslümanlık, günümüzdeki tek hak din olarak göze çarpmaktadır.

Kutsal kitabı Kuran-ı Kerim olan müslümanlık, pek çok yasağa sahiptir. Örneğin islama göre zina yapmak, içki içmek ve kumar oynamak gibi şeyler yasaktır ve büyük günah olarak adlandırılırlar.

Çeşitli mezheplere sahip olan İslam’da yer alan mezhepler Hanefilik, Şiilik, Malikilik ve Hanbeliliktir. Bu mezhepler birbirlerine göre ufak ya da keskin birkaç farklılık içerir.

Allah’ın tek ve en büyük olduğuna, Hazreti Muhammed’in onun kulu ve elçisi olduğuna inanılan dinde cennet ve cehennemin varlığına ve Allah’tan gelip Allah’a geri dönüleceğine inanılır.

Müslümanlık dininin ibadet merkezi camilerken hac ve umre ibadetleri için gidilen yerler Mekke ve Medine şehirleridir. 32 farza sahip olan dinde yer alan İslamın Şartları namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, zekat vermek ve kelimei şehadeti yerine getirmektir.

3. YAHUDİLİK ( MUSEVİLİK )

   Yahudilik, ilk olarak ortaya çıkmış olan semavi dinidir. Hazreti Musa, Hazreti Harun ve Hazreti Davud’un önderliğinde ortaya çıkmış olan yahudilik dini Tevrat ve Zebur gibi kitaplara sahiptir. Bu kitaplar günümüze kadar pek çok değişikliğe uğrayarak bozulmuştur.

Yahudilik dini, İsrail başta olmak üzere pek çok ülkede yaygınken kendine göre ritüelleri olan bir dindir. Yahudiliğe göre en önemli dini aktivite şeytan taşlamaktır. Yahudiliğe inanlar bu dini ritüeli yerine getirmek zorundadır.

Tanrısı Yahova olan dinin ibadet merkezleri sinagog ve havrayken din adamları ise Haham olarak bilinir. Bu dinin sembolü ise altı köşeli yıldız, üçgen ve sekiz kollu şamdandır.

EK BİLGİ

   Üç din içinde kutsal olarak kabul edilen yer Kudüs şehridir. Bu da üç din arasındaki nadir benzerlik olarak dikkat çekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.