Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Şeriat Nedir? Şeriat Hakkında Detaylar

22.06.2020
47
A+
A-
Şeriat Nedir? Şeriat Hakkında Detaylar

Şeriat Arapça kökenli bir sözcük olup; “yol, mezhep, metod, âdet, insanı bir ırmağa, su içilecek bir kaynağa ulaştıran yol” manasına gelir. Şeriat Nedir konusunda; Dinimizdeki terimsel anlamı ise “ilâhî buyruk ve yasaklar toplamı”, “mukaddes kitabımız Kur’an’ın âyetleri, Peygamberimiz Hazreti Muhammed (Sallallahu aleyhi ve Sellem)’in söz ve fiilleri (sünnet/hadis) ve İslâm bilginlerinin görüş birliği içinde bulundukları hususlara dayanan ilâhî kanun”dur.

Şeriat Nedir?

Bu açıdan anlam olarak din terimine benzeyen şeriat teriminin din teriminden değişiklığı kullanım şeklindedir. Zira şeriat, “dinin insan eylemlerine (amel) ilişkin hükümlerinin bütünü”, “dinin dışa yansıyan görüntüsü ve dünya ile alakalı hükümlerinin tamamı”, “İslam Hukuku” gibi anlamlar için kullanılıyor. Şeriat Nedir denilince; kısaca dini hükümlerin tümü ve dinin dünyevi ve maddi yönü olarak tanımlanır.

ŞERİATIN ÜÇ ADET ANA HATTI NEDİR?

İslam hukuku (fıkıh) âlimleri, şeriatı üç en temel bölümde incelemiştir: İbadetler, muâmeleler ve ceza hukuku.

İbadetler: İbadet İslam’da, genel itibari ile tanrı’ın hoşnut ve razı olduğu her türlü eylemi kapsamına alır. Özel anlamda ise, âyet ve hadislerde özel şekil ve koşulları belirlenen ibadetlerin uygulanması kastedilir. Namaz, oruç, hac, zekât ve kurban bu ibadetlere örneğin verilebilir.

Muameleler: İnsanlar arasında medenî, ticarî, ekonomik ve sosyal bütün ilişkileri, insanoğluın devletle ve devletlerin de birbirleriyle münasebetleri bu bölümde yer alır. İslam dini doğumdan ölüme kadar evlenme, boşanma, nafaka, velâyet, vekâlet, vesâyet, miras, alış-veriş gibi toplum hayatının gereği olan tüm medenî muâmelelere ve hatta devletler hukukuna ilişkin hükümler getirmiştir.

Ceza hukuku: İslam şeriatının kullanımda olduğu bir İslam ülkesinde, İslam dininin komut ve yasaklarına uymayan ve/veya toplumsal düzeni bozmaya çalışan kimselere karşı verilecek bedeni, mali ya da caydırıcı bazı cezai hükümleri kapsar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.