Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / Sevap Nedir? Kuranı Kerim’de Sevap Kavramının Anlamı

Sevap Nedir? Kuranı Kerim’de Sevap Kavramının Anlamı

Sevap Nedir? Kuranı Kerim’de Sevap Kavramının Anlamı

Allahın emir ve buyruklarını yerine getiren kullarının, iyi ve hayırlı her çeşit amellerinin karşılığı Kuranı Kerim’de sevap olarak tanımlanmaktadır. Güzel ve hayırlı işler yapan salih kullarının amelleri karşılığında sevap (ödül, mükafat) alacağı, Kuranı Kerim’in çeşitli ayetlerinde belirtilmiştir. Dinimiz bu konuya o kadar hassas yaklaşmaktadır ki; Yüce Allah kullarının yaptığı iyi ve güzel amellerinin pirinç tanesi kadar bile olsa yazılmasını emretmiştir. İnsanoğlunun neredeyse yaratılış nedeni olan, Allahın emirlerine uyma ve güzel amellerde bulunma zorunluluğu Kuranı Kerim’de Sevap Kavramının Anlamı ve önemini daha iyi gözler önüne sermektedir. Bakara suresinin 103. ayetinde ” Eğer gerçekten iman edip sakınsalardı, Allah katındaki sevapları gerçekten daha hayırlı olurdu” diyerek yapılan her türlü amelin, Allah rızası için yapılması gerektiği ve yalnızca Allah katında karşılık göreceği, bu ayet ile sabit olunmuştur.

Kuranı Kerim’de Sevap ve Çeşitleri

Sevap kelimesine ilk olarak Al-i İmran suresinin ”Kim dünya sevabını isterse ondan veririz, kim ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz” ayetinde (145) rastlanmaktadır. Yine Al-i İmran suresinde ” Bu yüzden Allah onlara dünya sevabını da, ahiret sevabını da fazlasıyla verdi” denilmektedir. Bu ayetlerden de anlaşılacağı üzere sevap ikiye ayrılmıştır ve Allah her iki hayırdan da dilediğine vereceğini bildirmektedir.

Al-i İmran suresinde ” Şüphesiz ben, erkek olsun kadın olsun sizden bir şey yapanın emeğini boşa çıkarmam” diye belirten Yüce Allah, samimi içten yapılan dualara, imana, iyi niyete,  salih amel ve sabra göre bütün inananların, Allah katında sevap (ödül, mükafat) kazanacaklarını ifade etmiştir.

Peki, dünya sevabı ve ahiret sevabı ne demektir? Dünya da verilen, nimet, kazanç, başarı gibi beşeri hayatı ilgilendiren ödüller dünya sevabı, ahiret de verilecek ödüllerde ahiret sevabı olarak tanımlanmıştır.

Sevaplar Bağışlanabilir mi?

Yapılan hayır ve ibadetlerin karşılığında kazanılan sevaplar bağışlanabilir mi? Sorusu geçmişte olduğu gibi günümüzde de halen tartışılmaya devam etmektedir. Bazı alimlere göre,  hadislerde veya fıkıhlarda, yapılan tüm ibadetlerin sevabının, ölü ya da diri müminlere bağışlanabileceği ve buna niyet edilmesinin caiz olduğu ifade edilmektedir. Bazı din alimlerine göre ise, beden ile yapılan ibadetlerin (namaz, oruç gibi) sevaplarının ölülere bağışlanmasının caiz olmadığı belirtilmektedir.

Aslında bu tartışma ve yorumlar, Sevaplar Bağışlanabilir mi? Sorusuna cevap olabilecek bir ayetin Kuranı Kerim’de yer almamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle alimler Kuranı Kerim’in bazı ayetlerine atıfta bulunarak, sevapların başkalarına bağışlanabileceği yorumunu yaparken, bazı alimlerde yine Kuranı Kerim’de bazı ayetlere dayanarak bağışlanamayacağı yorumunu yapmaktadır.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki sevap bağışlamak, kişinin kendisinin yapması gereken ibadetlerinin ve borçlarının yerine geçmemektedir. Önemli olan, Allah rızası için yapılan, her türlü ibadet ve hayır karşılığında alacağımız sevabı hayattayken kazanmak ve sevdiklerimize bağışlayacağımız sevapların kabul olması için, Allah’a yakarmak ve kabul etmesini istemektir. Şanı Yücedir ki O Allah’ın lütfundan sual olunmaz.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

BEDEN TEMİZLİĞİ

BEDEN TEMİZLİĞİ İslamiyet’te beden temizliğine oldukça önem verilmektedir. Abdest ve gusül gibi insana farz olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi