Son Dakika
Anasayfa / İslami Makaleler / Söz Nedir? Söz Taşımak (Nemine) Nedir?

Söz Nedir? Söz Taşımak (Nemine) Nedir?

Söz Nedir? Söz Taşımak (Nemine) Nedir?

Dini bir kavram olarak Söz Taşımak (Nemine); iki veya daha çok kişi arasında, nifak çıkarmak, bozgunculuk yaratmak, düşmanlığa, kin ve nefrete sebebiyet vermek amacı ile duyduklarını aktarmasına denir

Söz, Yüce Allahın tüm canlılar içinde insana verdiği en güzel hediyedir. Söz, en basit anlamı ile insanın kendini anlatabilmesidir. İletişim kurması, ihtiyaçlarını giderebilmesi, yaşamını idame ettirebilmesidir. Söz dualarımız, yakarışlarımızdır. Çok basit bir eylem olarak kabul edilen söz, aslında bir insanın aşını, işini, yaşamını bir anda alt üst edecek kadar etkili, kılıçtan keskin, kurşundan ağırdır. Kuranı Kerim’in Hac suresinde ”Onlara sözlerin en güzelini söylemek nasip edilmiştir…” diyerek, söz söylemenin basit bir iş olmadığı, aksine güzel söz söyleyen konuşan insanlara, bunun bir lütuf olarak verildiği belirtilmektedir. Bu neden ile pek çok insan, söylediği sözlerin ne anlam içerdiğinin, ağzından çıkan sözlerin nereye gideceğinin farkında bile değildir. Elbette Yüce Allah yaratığı kullarının hakkında her şeye vakıf olduğu gibi, bahşettiği bu özelliği de kullarının nasıl kullanacağını da bilmektedir. Bu nedenle müminlerin konuşma ve söz ahlakı ile ilgili Kuranı Kerim’de ayetler bulunmaktadır. Ayrıca birçok hadiste, fıkıhta ve Peygamber efendimizin (s.a.s) sohbetlerinde konuşma ve söz ahlakından bahsedilmektedir.

Söz Taşımanın Dinimizde Ki Yeri

Peygamber efendimiz edebin ve az konuşmanın imanın göstergesi olduğunu, çirkin ve çok konuşmanın ise nifakın göstergesi olduğunu hadislerinde belirtmiştir. Bundan daha önemli bir konu ise, sürekli laf taşıyan, arkadaşlar ve aile arasına nifak tohumları eken, sırlarımızı ifşa eden insanların varlığıdır. Bu nedenle söz taşımak (nemine),Kuranı Kerim’de günah (haram) olarak kabul edilir ve yapanların ahirette cezalandırılacağı belirtilir. İster duyduğunuza hiçbir ekleme yapmadan taşıyın (koğuculuk), isterseniz yalanlar ekleyerek (iftira) taşıyın, her iki durumda da günaha girmiş olursunuz. İslam dini, adaleti, hakkı, barışı, huzuru savunan ve buna çok değer veren, ebedi bir din olarak gönderildiği için, söz taşımak suretiyle, nifak tohumları ekmek, günah olarak bildirilmiştir. Bitmek üzere olan bir evliliği kurtarmak için karı koca arasında söz taşımak veya aile arasında barışı ve huzuru sağlamak için söz taşımak özetle, İyilik ve hayır için söz taşımak, günahtan müstesnadır.

Kuranı Kerim’in kelam suresinin 68/10-12 ayetlerinde ” Çok yemin eden alçaklara, ayıp arayan koğuculukla söz getirip götürenlere……” ve hadislerde, söz taşımakyasaklanmış olup çok kesin bir dille söz taşıyanların günah işlediği ve cennete giremeyeceği belirtilmiştir.

Söz taşıyanlar şüphesiz günah işlemektedir. Ancak konuşmalarına ortak olduğumuzda, onların söyledikleri sözlerin doğruluğunu araştırdığımızda veya sözlerine inandığımızda, söz taşımak (nemine) günahına ortak olacağımızın bilinciyle, bu tip insanlardan uzak durmamız bizim için daha hayırlıdır.

Hakkında Admin

İlginizi Çekebilir

BEDEN TEMİZLİĞİ

BEDEN TEMİZLİĞİ İslamiyet’te beden temizliğine oldukça önem verilmektedir. Abdest ve gusül gibi insana farz olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi