Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Gök Gürültülü

YENİ DOĞAN BEBEĞE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

29.07.2020
854.925
A+
A-
YENİ DOĞAN BEBEĞE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

İSLAM DİNİNE GÖRE YENİ DOĞAN BEBEĞE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

                Bebeklerini kucağına alan Müslüman her anne babanın evlatlarına karşı yerine getirmesi gereken bazı sorumlulukları vardır. Nitekim dünyaya yeni bir birey getirmek ve onu en güzel şekilde yetiştirmek hem topluma hem vatana hem de Müslümanlığa hayırlı bir birey olması için çok önemlidir.

Müslüman anne babaların evlatlarını yetiştirirken dikkat etmesi gereken hususların yanı sıra İslam’a göre bebekler doğduğunda da yapılması tavsiye edilen bazı şeyler vardır. İslami usullere göre yeni doğan bir bebeğe yapılması gerekenler ve peygamber efendimiz (sav) ın bu konudaki tavsiyeleri şunlardır:

BEBEĞE ANLAMI GÜZEL BİR İSİM KOYMAK ( TESMİYE )

Anne ve babaların yeni doğmuş bebeklerine karşı ilk sorumlulukları onlara İslam’a uygun, anlamı güzel olan bir isim koymaktır. Bu durumda anne babanın ilk görevi, evlatlarının dünya ve ahiret hayatı boyunca taşıyacağı adlarının anlamı çirkin olmayan güzel bir ad olmasıdır. Peygamber efendimiz (sav)’ ın tavsiyesi bu sürenin yedi günü geçmemesidir.

Peygamber efendimiz (sav)  bebeğe güzel bir isim vermenin ehemmiyetini hadislerinde sıkça belirtmiştir.

BEBEĞİN İLK GIDASI (TAHNİK)

Peygamber efendimiz (sav) bebek tok olarak doğduğundan ilk gıdasının süt olmasını uygun görmemiştir ve tahnik uygulamasını tavsiye etmiştir. Din bilginlerine göre tahnik bebeğin ilerleyen yaşlarda inançlı olması beklentisiyle yapılır.  Tahnik yapacak kişi kadın veya erkek olabilir ama bu kişinin inançlı ve güzel ahlaklı olması tavsiye edilmiştir. Ayrıca hastalığı olan vb. kişilerin tahnik yapmamasına dikkat edilmelidir.  Tahniğin hurma ile yapılması önerilir çünkü hurma islam dininde mübarek bir meyvedir.

Hazreti Aişe “Yeni doğan çocuklar Resulullah’a getirilirdi. O da bunlara mübarek olmaları için duâ eder ve ağzında yumuşattığı hurmanın suyunu çocuğun ağzına sıkardı.” (Müslim: 2147) şeklinde tahnik uygulamasını aktarmıştır.

Yani esas olan hurmanın ağızda çiğnenip yumuşak hale getirilmesi ve ardından bununla bebeğin ağzının tatlandırılmasıdır.

BEBEĞİN KULAĞINA EZAN OKUMA

İslam dininde bebeğin kulağına ezan okumak sünnettir. Hadislere göre Peygamber efendimiz (sav) torunu Hasan dünyaya geldiğine kulağına ezan okumuştur ve çevresindeki insanlara bebekleri olduğunda bu uygulamayı yapmalarını önermiştir. Bebeğin kulağına ezan okumak onun Allah ve dua ile ilk tanışması oldugundan önemlidir. Ayrıca Peygamber efendimiz (sav) hadislerinde kulağına ezan okunan bebeklerin ruhani varlıklar tarafından rahatsız edilemeyeceğini söylemiştir.

  Yeni doğmuş bebeğin kulağına ezan nasıl okunur?

Bebeğin kulağına ezan okumanın bebek yedi günlükken olması tavsiye edilmiştir. Bebeğin kulağına ezanı dini bilgisi iyi olan birisi veya bir aile büyüğünün okuması tavsiye edilir. İlk olarak bebeğin kulağına ismi söylenir ardından bebek kucağa alınıp yüzü kıbleye döndürülür. Besmele çekilir ve bebeğin sağ kulağına ezan okunur. Ezan bittikten sonra bebeğin sol kulağına kamet okunur ve daha sonra bebeğe isim koyma duası okunur. Bu duanın okunması esnasında anne ve babanın Hazreti İbrahim’in oğulları Hazreti İsmail ve Hazreti İshak a bakarken okuduğu duayı okuması tavsiye edilir. Dualar bittikten sonra bebeğe hayırlı bir yaşam sürmesi için güzel dileklerde bulunulur.

AKİKA KURBANI KESMEK

Akika kurbanı yeni doğmuş bebek için allaha şükretmek amaçlı kesilen kurbandır. Akika kurbanı kesilirken bebeklerin ilerleyen yaşlarında anne babalarına asi olmamaları için, kötü huylardan uzak hayırlı bir evlat olmaları için niyet edilebilir.  Akika kurbanı doğumdan itibaren çocuk buluğ çağına girene kadar kesilebilir ama maddi durumu iyi olan anne babaların doğumun yedinci gününde akika kurbanını kesmeleri daha faziletli olacaktır. Kurban olarak kesilebilen her hayvan akika kurbanı için de kesilebilir fakat Peygamber efendimizin tavsiyesi üzerine akika kurbanı için koyun kesilmesi uygun görülmüştür. Akika kurbanı hem kız hem de erkek bebeğe kesilebilir. Peygamber efendimiz (sav) erkek bebeklere iki, kız bebeklere ise bir koyun kurban edilmesini tavsiye etmiştir. Kurban edilen hayvanın eti aile üyeleri tarafından kullanılabildiği gibi çevrelerindeki yardıma muhtaç insanlara dağıtılması daha hayırlı olacaktır.

BEBEĞİN BAŞINI TIRAŞ ETMEK

İslam dinine göre yeni doğan bebeğin yedi gün sonra saçlarının kesilip ağırlığınca gümüşün sadaka verilmesi sünnettir. Bebeğin saçları kaç gram geliyorsa o kadar gümüş değerinde para sadaka olarak verilir. Eğer çeşitli nedenlerle bebeğin saçı kesilemiyorsa, sadaka bebeğin saçları kesilmeden de verilebilir fakat sünnete uygun olan saçların kesilmesi sonrası verilen sadakadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fulya gönen dedi ki:

    Tahnik ve akikayı bilmiyordum teşekkür ederiz