ALTIN 498,41
DOLAR 8,1641
EURO 9,6466
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Sisli

Tarikat nedir?

10.04.2018
52
A+
A-
Tarikat nedir?

Tarikat nedir?

Tarikat kelimesi “tarik kelimesinden gelir ve manevi anlamda insanın izlediği yol anlamına gelir. Tasavvufi anlamda diğer tüm sevgileri ve kötü arzuları bir kenara bırakıp Allah yolunda amellerle gidilen manevi yol anlamındadır. Eski zamanlarda çeşitli tarikatlar vardı. Bunlar Allahın dinini öğretir yasakları ve günahları anlatırlardı. Bir nevi dini okul gibiydi. Fakat zamanla sayıları giderek azaldığı gibi Allah yolundan da saptılar. Kendi istekleri doğrultusunda tarikata yön vermeye başladılar. Şuan için de iyi tarikatlar mutlaka vardır. Ama hangisi iyi hangisi kötü anlaşılamayacağı için bunlara girmek gerekmez. Tarikatın sistemli bir şekilde ortaya çıkması Cüneyd-i Bağdadi Bayezid-i Bistami gibi zatların desteğiyle olmuştur. Mevlana Celaleddin Rumi, Abdülkadir-i Geylani gibi isimler tarikatın önemli temsilcilerindendir.

İnsan kendini ruhsal anlamda olgunlaştırmak ve dünya heveslerinden arınmak ve kötü nefsini temizlemek için bu tarikatlara katılmışlardır. Tarikatlar sadece belli bir alanda değil iş hayatı, ailede, toplumda da Allah’ın kurallarına uyulmasını öğütler. Şeriatı tam manasıyla anlamak isteyenler yolu olmuştur tarikatlar. Fakat bir tarikata girmek farz değildir. Ama evliyalar Allah yolunu öğrenmek isteyenlerin bunu tek başına zor yapabileceğini bu yüzden bir tarikata girmenin gerekli olduğunu düşünüyorlardı.

Tarikatlar genel olarak Selçuklu ve Osmanlı bünyesinde geliştiği düşünülmektedir. Günümüzde ise çeşitli tarikatlar vardır. Bunlardan bazıları Bektaşi, Nakşibendî, Mevlevi ve Halveti tarikatıdır. Tasavvufta dört kapı vardır. Şeriat kapısı, tarikat kapısı, marifet kapısı ve hakikat kapısıdır. Bu kapılardan tek tek geçerek hakikate ulaşılmaktadır. Bektaşi tarikatı daha çok halka ve askerleri konu edinirken, Nakşibendî din adamlar ve bilim adamlarını, Mevlevilik ise müzik ve sanatı konu edinmiştir.

Günümüzde Tarikata İhtiyaç Var Mıdır?

Eski zamandan farklı olarak tarikatlar artık belli bir yoldan sapmışlardır. Bu sapmalar insanlara zarar vermekte ve onları kötü etkilemektedir. Allah yolunda yürümek isteyen insanları da yollarından saptırarak dinden uzaklaştırmışlardır.

Genelde kapalı bir çerçevede ilişkilerini sürdüren tarikatlar neredeyse her kent ve köye yerleşmiş durumdadırlar. Kendini bir şeyhe bağlayan insanlar onları bir evliya olarak görmektedirler. Bu yüzden her istediklerini yaparak özgür iradeleri dışına çıktıklarından gerçeği göremez hale gelirler. Allah yolunda olmaları gerekirken çoğu tarikatlar birbiriyle çekişmeli hale gelmiştir. Hatta resmi bir şirket haline gelerek kendilerine bağlı olan insanlardan para bile toplamaktadırlar.

1925’te Mustafa Kemal Atatürk’ün kapatmış olduğu tarikatlar günümüzde vakıflar aracılığıyla yaşamlarını sürdürmektedirler. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan 15 Temmuz darbesiyle tarikatlara olan öfke giderek artmıştır. İslam’ı kendi çıkarlarına göre yorumlayan tarikatlar hem insanlara hem de dine karşı zarar vermişlerdir. Çoğu tarikat şeyhi müritlerinden bile zengin hale gelmiştir.  İnsanlar buralara kalplerini ve ruhlarını açarak geliyorlar fakat buralarda sadece kendilerini kullandırmaktadırlar. İnsanları şirke davet ederek onların ahirethayatını da zarara uğratmaktadırlar. Şeyhlerinden dualar isteyerek kendilerinin affedilmesini istemektedirler. Allah’ın kurallarının beli olduğu İslam’ı çarpıtarak kendilerine fayda sağlamaya çalışan şeylerin Allah katında cezası büyük olacaktır. Bunun gibi insanlar kendilerini adeta peygamber yerine koyarak kendilerine tapılmasını istemektedirler. Böyle insanlara karşı herkesin bilinçli olması gerekmektedir.

Ağaç yaş iken eğilir felsefesiyle yola çıkıp çocuklarımıza ufakken dini eğitimini vererek büyüdüğü zaman yanlış yollara sapmasını engellemeliyiz. Hem Türkiye’de hem dünyada insanları İslam’dan soğutarak Allah yolundan uzaklaştırmaya çalışmaktadırlar. Bu yüzden gerçek Müslümanlar üzerinde de kötü bir izlenim bırakıyorlar. Ayrıca kötü amaçlı tarikatlarda vardır. Bunlar cemaat adı altında dış ülkelere istihbarat sağlayarak ülkemizi yıpratmaya çalışmaktadırlar. Siz siz olun Allah’ı ve İslam’ı anlamak için tek yol olan Kur’an-ı Kerim’i seçin.

 

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Turgut ilhami dedi ki:

    Konunuzu çok beğendim dediginiz gibi tarikatlara vs bulaşmamak lazım namazı allah için kılmak gerekiyor islamı öğrenmek istiyorsanız en iyi yol kur’an ı kerimi okuyun , siteniz çok güzelmiş ellerinize sağlık allaha emanet