Categories: İslami Makaleler

Tefekkür Etmek Nedir? Nasıl Tefekkür Edilir

Tefekkür etmek derinlemesine bu kainatı, görülen ve görülmeyen bütün varlıkların nasıl yaratıldığını ve neden yaratıldığını düşünmek anlamına gelir.

Tefekkür Nedir Nasıl Tefekkür Edilir

Bunun yanında bazı İslam düşünürlerinin ifade ettiği gibi etrafımızda var olan bütün nesnel dünyanın bir amaç için yaratılmış olduğunu idrak etmek olarak bilinir. Ve bunların bir yaratıcısının olduğunu aklın verileri doğrultusunda kavramak ve bu bilincin getirdiği Şükran duyguları ile huzur ve mutluluk içinde Allah’a ibadet etmek insanlara yardımcı olmak hizmet etmek daima iyi şeyler yapmayı düşünmek ve bu kısacık hayatı Hep iyilikler yaparak, sonunda cezalandırmanın olduğu korkunç bir azaptan korunmak için var gücüyle ve dikkatlice yaşamın her saniyesini dikkatlice yaşama bilincini kazanmak için yapılan bir eylemdir.

Zeka akıl ve sezgiler

İnsan zihni, insan istese de istemese de sürekli olarak bir şeyler düşünür, problemler ortaya çıkarır ve çözümler sunar. Zihnimiz kendi başına sürekli devinim halinde olan öğrenen bilgi depolayan ve bu bilgiler arasında Bağlar kuran bir mekanizmaya sahiptir. Tefekkür konusunu ele aldığımız bu makalemizde akıl ile zekanın birbirinden farklı şeyler olduğunu burada vurgulamamız gerekiyor. Akıl adı verilen Meleke yavaş yavaş büyüyerek hatalar yaparak ya da öğrenerek gelişen bir bilgisayar programına benzer.

Alış veriş yaparken, yatırım yaparken, bir ev satın alırken aklımızı kullanırız. Bir matematik problemini çözerken aklımızı kullanırız. Bu bakımdan herkesin bir aklı vardır. Fakat zekanın kaynağı farklıdır. Nice insanlar görmüşsünüzdür ki bu insanlar hiçbir eğitim almadıkları halde söz konusu alanda çok iyi eğitilmiş insanlardan bile çok daha pratik çözümler sunabiliyorlar. İşte bu akıl ile değil zeka ile olmaktadır. Zeka tamamen Sezgi yolu ile Bize gelen ve kozmik bilgi alanı adı verilen tamamen gizemlerle dolu devasa bir bilgi hazinesinden kalbimize olan bir bağ yolu ile bize ulaşan sesler görüntüler ilhamların kaynağıdır. İnsan beyni ve zihni ve tabi aklı sınırlıdır, zekası ise sınırsızdır. Sadece zeki insanlar, bu insanlığın önünü açmışlardır. Sadece sezgisi çok kuvvetli insanlar, bu insanlığa yol göstermişlerdir. İşte tefekkür bir başka açıdan bakıldığında, zeka ve sezgi kapılarını açma çabasıdır. Eğer başarılırsa, evrenin bir çok gizli sırrı kişiye ifşa olur.

Bazı düşünürler, toplumların bu yolu tercih etmesini istemezler. Sorulan derin sorulara ya bildiklerinden ya da bilmediklerinden dolayı “ fazla kurcalama!” diye geçiştirirler. Oysa insan gerçeği bilmek istediğinde, nereye ve kime başvuracaktır?

Tefekkür İçe Doğru Olmalıdır

Ne var ki dışarıdaki tüm insanlar da aynı şekilde sınırlı bir akla sahiptirler. Kişi aklın yetmediği derin soruları sorma olgunluğuna eriştiğinde, aklın çerçevesi içinde kalarak bunu yaparsa, delirebilir. Bu tehlike daima vardır. Ama sessiz kalıp iç alemine dönerse, Allah’tan, yalnızca ondan yardım dileyip,  letaiflerini de açarsa, işte dışarıdan alınamayacak tüm bilgilere ve sırlara vakıf olur. Tasavvuf, tefekkürün temelidir. Zikir yaparak, kalp gözünüzü açtığınızda, sezgi kanalınız ve zekanı da açılır. Tefekkür ettikçe sırlar tek tek açılmaya başlar. O hal de iç alemimizde saklı olan cevaplara erişmek için, dışarıdan soyutlanmak ve içe dönüş sağlamak bize tefekkürü kullanıp gerçeği bulmamıza yardım edebilir.

Tefekkür Nedir ve Tefekkür Nasıl Yapılır?

Tefekkür derinlemesine sessiz kalmak, kalbi Allah’a teslim etmek ve sezgi kanallarının açılması için kalben dua etmekle başlar. Alim olmak isteyenlere alimlik, arif olmak isteyenlere de Ariflik verilir. Eğer bir kimse, tefekkür etmek için yeterli istek ve olgunluğa geldiyse, o kimse kendini şanslı hissetmelidir. Doğru yol göstericileri takip ederse, tefekkür ile doğru yolu bulur. Ama yanlış yönlendirilirse de tefekkür onu ateşe götürebilir.  Kişi bundan sakınmak için, Allah’a sığınmalıdır.

Admin

Share
Published by
Admin

Recent Posts

Abdestin Sünnetleri

Abdestin Sünnetleri

Abdestin sünnetleri Sual: Abdestin sünnetleri nelerdir? CEVAP Bazıları şunlardır: 1- Abdeste başlarken, Besmele okumak. 2-…

7 ay ago
Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

Yusuf Suresi Nedir? Bu süre Yusuf’un rüya görmesiyle başlar. Yusuf rüyasında on bir yıldızla güneşin…

7 ay ago
Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz? Rüyalar, bilinçaltımızın bizlere sunmuş olduğu birer illüzyondur. Sekiz saniye sürmediğine yemin edebilir…

7 ay ago

MEKKE TARİHİ

MEKKE TARİHİ    Mekke, İslam’ın beşiği olarak isimlendirebileceğimiz Suudi Arabistan’da yer alan bir şehirdir. Asırlar…

7 ay ago
Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep Ayı nedir Faziletleri nelerdir?

Recep ayı nedir faziletleri nelerdir ? Recep ayı kameri ayların yedincisidir. Recebin kelime anlamı saygı…

7 ay ago
Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır?

Namazda kaç rekât kıldığı konusunda tereddüt eden kimse ne yapmalıdır ? İslam alimlerinin bu konuda…

7 ay ago