Anasayfa / Dini Günler / Üç Aylar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Üç Aylar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Recep, Şaban ve Ramazan aylarının halk arasındaki kabul edilen ismi olan üç aylar, peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in nafile oruçlar tuttuğu aylardır. Üç aylar, dinimizce kutsal kabul edilmiş, oruç tutulması sünnet olan aylardır.

Üç Aylar Oruçları Farz Mıdır?

blank

Recep ve Şaban aylarında oruç tutmak sünnet iken; Ramazan ayında oruç tutmak dinimizce farz arz etmektedir. Recep ve Şaban ayları, Ramazan ayının habercisi ve müjdeleyicisi olmakla birlikte bu aylarda yapılan ibadetlerin daha çok sevaba ve Allah rızasına layık görüldüğü bilinmektedir.

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayında ve Şaban ayında sürekli olarak oruç tutmak farz değildir. Fakat bu iki ay içerisinde sağlıklı ve mümkün olunan günlerde nafile orucu tutmak, dinimizce tasvip edilen ve önerilen bir ibadettir.

Üç Aylar Ne Zaman Tutulur?

Dinimizde üç aylar her yıl 10 gün kadar daha önce başlamakta olup 2019 Üç Ayları 19 Nisan 2019 tarihinde başlamaktadır. Üç aylar içerisinde olan Recep ve Şaban aylarında peygamber efendimiz sık sık oruç tutardı fakat her iki ayı tamamen tutmazdı. Çünkü Recep ve Şaban ayı Ramazan ayı ile karıştırılmamalıydı. Recep ve Şaban aylarında nafile orucu tutan müslümanlar, bu yönüyle Ramazan ayına hazırlık yapmaktadırlar. Bu nedenle ilk iki ayda devamlı oruç tutmak zorunlu değildir.

Bir hadis-i şerife göre Recep ayının ilk günü oruç tutmak üç senelik günahların bedeli olarak sayılmaktayken; ikinci günü tutulan oruç iki senelik ve üçüncü günü tutulan oruç bir senelik günahlara bedel sayılmaktadır.

Üç Aylarda Kaç Gün Oruç Tutulur?

Üç aylar, yapılan ibadetlerin en çok karşılık gördüğü, sevapların kat ve kat yazıldığı aylardır. Bu aylarda tutulan oruçlar da bir o kadar kıymetlidir. Recep ve Şaban aylarında zorunluluğu olan bir oruç tutma gün sayısı yoktur. Fakat yapılan her ibadet gibi oruç da bu aylarda çok daha kıymetlidir. Ramazan ayının 30 günü de oruç tutulması farz günlerdir. Sonuç olarak üç aylarda en az 30 gün oruç tutmak dinimizce farz olmaktadır.

Üç Aylarda Nasıl İbadet Edilmelidir?

Üç aylarda ibadet çok önemli bir konudur. Üç aylar, dinimizin inananlarına verdiği en büyük hediyedir. Bu aylarda yapılan her ibadet affedilmeyi ve amel defterinin güzel işlerle doldurulmasını sağlar.

Üç aylar, namazın düzenlenmesi, oruç tutma alışkanlığının ve becerisinin kazanılması, duanın hayat felsefesi haline gelmesi için sunulmuş çok önemli bir fırsattır. Bu aylarda kişiler kendi iç muhasebelerini yaparak manevi olarak ne eksikleri olduğunu, hangi ibadetleri ne kadar tam yapabildiklerini tartmalıdırlar. Kendi muhasebesini doğru şekilde yapan müminler üç ayların faziletinden yararlanarak, dine yönelmelidirler.

Üç aylar, tövbe kapılarının açıldığı aylardır. Bolca tövbe ile doğru yola ulaşmak bu aylarda çok daha kolay olacaktır. İnsanlar bilmelidirler ki, yarınlarının garantisi yoktur. Belki bir sonraki senenin üç aylarına kavuşmak nasip olmayacaktır. Bunu bilerek yaşamak, 19 Nisan 2019 tarihinde başlayacak bu mübarek günlere dopdolu girmek gerekmektedir.

Hakkında Admin

blank

İlginizi Çekebilir

blank

09/EYLÜL/2019

                              …

Bir cevap yazın

TUTSELA Müslüman Dini Sitesi