Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Vacip Nedir? Farz ile Farkları Nelerdir?

08.06.2020
26
A+
A-
Vacip Nedir? Farz ile Farkları Nelerdir?

VACİP NEDİR?
Vacip nedir sorusuna İslam hukukçuları ve Hanefiler farklı cevaplar vermektedir. Oldukça ilgi çekici bir konu olmasına karşın ikiye bölünmüşlük söz konusudur. İslam hukukçularına göre vacip farz ile aynı anlama gelmektedir. Fakat bu durum Hanefiler için geçerli değildir, vacip nedir sorusuna Hanefilerin verdiği cevap farz ile farklı anlamlar taşıdığıdır. Genele bakıldığında vacip ve farzı birbirinden ayıran unsurlar mevcut olsada benzer özellikler de taşımaktadır.
Vacip İbadetler Hangileridir?
Vacip ne demek sorusuna verilecek en net cevap Allah’ın istediği buyrukların yerine getirilmesidir, bu buyruklar ile ilgili kesin unsurlar olmaması farz ile ayrılmasında en önemli etkidir. Vacibin yapılması kesin olarak belirtilmediği için, vacibi reddeden kişiler kafir sayılmamaktadır. Farz kadar kesin tanıları ve özellikleri bulunmaması sebebiyle konu üzerinde birçok teori bulunmaktadır. Sünnetten daha kuvvetli olduğu düşünülmektedir. Vaciple ilgili ortaya atılan teoriler ne yazık ki kesinliği ile ilgili net cevaplara ulaşılmasın da rol oynamamaktadır. Vacibi reddeden kişinin dinden çıkmaması vaciple ilgili olan kuralların sorgulanmasına sebebiyet vermektedir, bu sebeple farz ve vacip birbirinden net olarak ayrılmaktadır. Farzlarını yerine getiren bir kişinin vaciplerini yerine getirmemesi durumu olağan dışı karşılanmamaktadır. Kurban kesmek ve bayram namazı kılmak vacip ile ilişkilendirilmektedir. Örneğin Rabbin için kurban kes ve namaz kıl buyruğu direkt olarak Hz. Peygamberi kapsamaktadır. Bu buyruğun diğer Müslümanları kapsayıp kapsamadığı ve içeriği ile ilgili birçok algı oluşmuştur. Allah’ın yazılı bir şekilde buyurmadığı emirler olduğu düşüncesi Müslüman aleminde oldukça yaygındır. Genele bakıldığında sünnetten çok daha güçlü olan vacibin yerine getirilmesi İslam hukukçuları tarafından önerilmektedir. Günümüzde halen süren bir zıtlaşma söz konusu olsada vacip Allah’ın buyrukları olarak ifade edilmektedir.
Vacip olan ibadetlere birçok örnek verilebilir, bunlar şu şekildedir;
•Yapılan adağın yerine getirilmesi
•Secdeleri birbiri arkasında yapmak
•Bayram namazı kılmak
•Vitir namazı kılmak
•Başlayan nafile namazını kılmak
•İlk iki rekatta Fatiha okumak
•Kurban keserken Bismillah veya Allahu Ekber demek
•Gıybetten kaçınmak
•Dört mezhepten birinde bulunmak
Vacip İle Farz Arasında Ki Farklar Nelerdir?
Vacip ve farz arasında oldukça belirgin farklar bulunmaktadır. Vacip ile farz günümüzde sıklıkla birbirine karıştırılıyor olsada gerekli araştırmalar yapılarak arasında ki fark kolaylıkla anlaşılabilir. Farz aynı anda inanılması ve yapılması gereken şeylerdir, vacip ise inanması zorunlu olmayan fakat yapılması gereken şeylerdir. Vacip olduğuna inanmayan kişilerin kafir olması gibi bir durum söz konusu değildir, fakat Farz’a inanmayan kişiler dinden çıkmaktadır. Farz olan buyrukların yerine getirilmesi zorunludur fakat vacip olan buyruklarda bu durum söz konusu değildir. En basit anlatımı ile vacip’ler yapılması zorunlu olmamasına karşın yapılması gerekli olan buyruklardır. Bayram namazı kılınması Vacip’e örnek olarak gösterilmektedir. Kuran’da bayram namazı kılın gibi bir buyruk yer almamasına karşın yapılması gerekli olan bir eylemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.