Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Gök Gürültülü

HZ. YUNUS’UN DUASININ FAZİLETLERİ

21.07.2020
13.218
A+
A-
HZ. YUNUS’UN DUASININ FAZİLETLERİ

Kur’an-ı Kerim’de Enbiya süresinde Hz. Yunus (a.s)’ın duası şu şekilde geçer.

“Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn”.

Anlamı: Yuns’u da zikret! Hani öfkeli bir halde geçip gitmiş, bizim kudretimizin kendisine yetmeyeceğini zannetmişti. Sonunda karanlıklar içinde, “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben kötü işler yapmışım” diyerek yalvardı. ( Enbiya 87 )

Hz. Yunus (a.s) Hayatı

Kur’an-ı Kerim’de yer alan peygamberlerden biri olan Hz. Yunus (a.s), Hz. Ali’den rivayet edildiğine göre Musul yakınlarındaki Ninova Halkına peygamber olarak gönderilmiştir. Putlara, heykellere, taşlara taban Ninova halkına Allah inancını anlatmaya çalışan Hz. Yunus (s.a)’a sadece iki kişi iman eder. Peygamberlerine inanmamakla kalmayan Ninova halkı, ona çeşitli sıkıntılar yaşatırlar. Bunlara dayanamayan Hz. Yunus (s.a) kavmini terk eder. Ancak vahiy gelmeden bu kararı tek başına alır.

Yolda Hz. Yunus (s.a)’a geri dönüp kırk gün daha kavmini imana davet etmesi için vahiy gelir. Bunun üzerine Hz. Yunus (s.a) geri döner. Ancak halkı onu yine dinlemez. Hz. Yunus (s.a) halkına üç güne kadar başlarına gelecek azabı haber verir, tekrar onların yanında ayrılır. Peygamberlerinin söylediği belirtiler ortaya çıkmaya başlayınca Ninova halkı korkar ve Hz. Yunus (s.a) peygamberliğine iman eder. Yüce Allah (c.c) bunun üzerine Ninova halkı üzerinden azabı kaldırır.

Bu sırada Hz. Yunus (s.a) oradan uzaklaşmak için gemiye biner. Deniz ortasında duran gemi hareket etmez. Gemidekiler aralarında bir günahkar olduğunu düşünür. Bunun için kura çekerler. Üç defa tekrarlanan kurada Hz. Yunus (s.a) çıkar. Bunun üzerine Hz. Yunus (s.a) bunun bir imtihan olduğunu fark eder ve günahkar kişinin kendisi olduğunu söyler. Gemidekilerde onu denize atar. Sulara atılan Hz. Yunus (s.a)’ı bir balık ağzına alır. Hz. Yunus (s.a) bu duruma rıza gösterir ve Rabbine tam bir teslimiyet içinde sürekli tövbe istiğfar eder.

Yüce Allah (c.c) bu dua ve yakarışları karşılıksız bırakmaz. Balık Hz. Yunus (s.a)’ı sahile bırakır. Balığın karnından kurtulan Hz. Yunus (s.a) sağlığına kavuşur. Tekrar halkının yanına döner. Bu defa halkı ona tam bir şekilde iman eder.

Hz. Yunus’un Duasının Faziletleri

Hz. Yunus (s.a)’ın duası hakkında Peygamberimizin tavsiyeleri bulunuyor. Bu duayı okuyan kişinin dertlerinden kurtulabileceği, sıkıntılarından arınabileceği ve şifa bulabileceği buyrulmuştur. Bu duanın bereketi ve fazileti oldukça fazladır. Devamlı okuyanların maddi ve manevi sıkıntılı zamanlarında feraha kavuşur.

Peygamberimiz bu duayı samimi ve ihlasla okuyanların şeytanın vesveselerinden, kötü şeylerden, yalnızlıktan, kederden, sıkıntıdan, beladan kurtulacağını buyurmuştur.

Hz. Yunus (s.a)’ın Duası Nasıl Okunmalı?

Her sabah 21 defa ““La ilahe illa ente sübhaneke innî küntü minez-zalimîn” şeklinde bu dua okunursa her türlü afet, bela, gam ve kederden mahfuz olunur.

* Bu duayı okuma alışkanlığı kazanan Müslümanlar her işinde muvaffakiyetlere mazhar olur. Allah’ın izni ve inayeti ile kul, her teşebbüs ettiği işte hayırlı sonuçlar alır.

* Her ne muradın hasıl olması, duaların kabul olması için yedi gün arka arkaya 2373 defa okunursa Allah’ın (c.c) izni ile kul muradına ya da duasına nail olur.

* Haksız yere hapis olan ya da kendisine zulüm edilmiş bir kul ihlasla bu duayı yedi gece yatsı namazından sonra 1000 defa okursa Allah’ın (c.c) izni ile düşmüş olduğu kötü durumdan kurtulur.

Hz. Yunus (s.a) bu duayı çektiği sıkıntıda kendisinin hatalı olduğunu söyleyerek Yüce Allah’tan af dilemiştir. Sıkıntılı zamanlarının her anında ağzından bir an bile duasını eksik etmemiştir. Af edilmek için sürekli dua halinde olmuştur. Bizler Peygamberler kadar sıkıntılar çekmiyor olabiliriz. Ancak çektiğimiz sıkınlar bizlere çok büyük geliyor. O halde bu sıkıntılardan kurtulmak, şeytanın vesveselerinden uzak kalmak için Hz. Yunus (s.a)’ın duasını sürekli dilimizden eksik etmemeliyiz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.