Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Yusuf Suresi ve Faziletleri

05.07.2020
1.594
A+
A-
Yusuf Suresi ve Faziletleri

Yusuf suresi, sadece 1, 2 ve 3. ayetleri Medine’de inmiştir. Sonra kalan ayetleri Mekke’de inen ve toplamda 111 ayetten oluşan bir suredir.

Kur’an-ı kerimin on ikinci suresidir. İçeriğinde Yusuf Aleyhisselamın kıssasından bahsedildiği için bu ismi almıştır. Bir rivayete göre, Yahudiler Resulullah (sav) Efendimize, Hz. Yusuf aleyhisselamın kıssasını sormuşlardır. Yusuf suresi, bu sorunun üzerine inmiştir.

Yusuf Suresi Hakkında Bilgiler

Yusuf suresi Mekke’de inmiş bir sure olmasıyla bilinir. Buna rağmen, içeriğine baktığımızda gayet sade bir üslupla karşılaşacağımız, güzel, hoş, bağışlanma ve yardım gibi hususiyetleri içeren bir suredir. Mekke’de inen diğer surelerde, ana fikir olarak kabul edebileceğimiz sürekli karşımıza çıkan uyarı, korkutma ve ceza gibi durumlar bu surede karşımıza çıkmamaktadır.

Resullah (s.a.v) Efendimiz bu sureyi okurken, bir Yahudi grubun bu sureyi duyup, kendi kitaplarına ve değerlerine uygunluğu nedeniyle Müslüman oldukları rivayet edilir. Ayrıca Yusuf suresi okumak, evlenmek isteyen kişinin, gönlündeki kişi ile evlenebilmesi ya da evleneceği kişiyi rüyasında görmesini de sağlar.

Resulullah (s.a.v) bir hadislerinde şöyle buyurmuştur: “Mühakkak herhangi bir Müslüman Yûsuf suresini okursa yahut evlatlarına, ehline veya hizmetçilerine öğretirse, Allah-u Teala sekerât-ı mevtini (ruhunu teslim etme anını) kolaylaştırır ve ona o kadar iman kuvveti verir ki, o kişi hiçbir Müslümana karşı haset etmez.” (Kadı Beyzavi, Beyzavi Tefsir (Envarut-Tenzil ve Esrarut-Te’vil), 1/499)

Yusuf Suresinin Faziletleri Nedir?

Yusuf suresinin faziletleri şöyle sıralanabilir:

  • -Bir mümin izzete ve saadete nail olup, bahtının açılmasını istiyorsa Yusuf suresini okuyup dua etmelidir.
  • – Çok fazla hasret duyarak bir kimseye kavuşmak isteyen kişi, bu sureyi okursa o isteği en kısa sürede gerçekleşir.
  • -Eğer bir mümin Yusuf suresini her gün okursa, herkese şirin gözükür ve Rabbine ruhunu kolay teslim eden kullarından biri olma şerefine nail olur.
  • -Bir mümin Yusuf suresini bir kâğıda yazdıktan sonra bu kağıdı bir suda bekletirse ve ardından o sudan devamlı olarak içerse Allah onun dualarını kabul eder ve herkes tarafından sevilen bir insan olmasını sağlar.
  • -Eşi tarafından çok sevilmeyi ve namusunu her daim koruyabilmeyi isteyen kişi, Yusuf suresini bir kâğıda yazıp eşinin boynuna asarsa bu isteği gerçekleşir.
  • -Bir şeyler yapmak istediği halde isteksizlik ve tembellikten şikayet eden işinde çalışma isteği isteyen bir kişi şunları yapmalıdır:

Kameri ayların ilk Perşembe günü oruç tutup, gecesinde de Yusuf suresini okumalı, sonrasında Cuma günü de oruç tutup, Cuma namazından sonra ikindi vaktine kadar Yusuf suresinin 54-56. ayeti kerimelerini bir kağıt üzerine yazmalı.

Akşam iftar ettikten sonra Yusuf suresini baştan  sona tekrar okuyup 100 kere “Sünhanellahi vel-hamdü lillahi velâ ilâhe illlahü vallahü ekber” ve 100 kere de istiğfar edip öyle uykuya dalmalı, sabah uyandığında hiç kimseye kötülük yapmayacağına söz verip daha önce yazmış olduğu ayeti kerimeyi iş yerinin ön kapısına asmalıdır. Allah’ın izniyle tembellikten ve isteksizlikten kurtulacaktır.

Yusuf Suresi Hakkında Detaylı Bilgiler

-Eğer bir kişi suçsuz yere hapse atılmışsa veya zalim bir kişiden zulüm görüyorsa bu durumlardan kurtulmak için, Yusuf suresinin 99-100. ayetlerini bir kâğıda yazıp, bu kâğıdı muska şekline getirerek sağ pazısına bağlamalı ve bu ayetleri devamlı olarak okumalıdır.

-Yusuf suresini her gün okuyan kişiye, Allah-u Teala kıyamet günü geldiğinde Hz. Yusuf Aleyhisselamın güzelliğini verir. Kıyamet gününde o kişi hiçbir şeyden korkmaz ve Allah’ın seçkin ve liyakatli kullarından olma şerefine nail olur.

-Çocuğu olmayan kişi çocuk sahibi olabilmek için, Yusuf suresini her gün birer defa olmak üzere 7 gün boyunca okursa, Allah onun isteğini yerine getirir.

-Hamile kişi sık sık okursa veya dinlerse uysal, iyi ahlaklı bir çocuğa sahip olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.