Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Yusuf Suresinin Dualara Etkisi nedir ?

13.11.2020
311
A+
A-

Yusuf Suresi Nedir?

Bu süre Yusuf’un rüya görmesiyle başlar. Yusuf rüyasında on bir yıldızla güneşin ve ayın kendisine secde ettiğini görür ve bunu babası Yakup’a anlatır. Yakup ona, şeytanın tahrikiyle kendisine kötülük yapabileceklerini belirttiği kardeşlerine bu rüyayı söylememesini tembih eder; Cenab-ı Hakk’ın kendisini seçkin bir konuma getirip rüyaları tabir etme bilgisini öğreteceğini, daha önce ataları İbrahim ve İshak’a lütfettiği nimetleri ona ve Yakup soyuna da lütfedeceğini müjdeler. Öte yandan Yusuf’un üvey kardeşleri, babalarının Yusuf’a aşırı düşkünlüğünden duydukları rahatsızlığı dile getirerek onu öldürmeyi veya uzak bir yere götürüp bırakmayı müzakere ederken içlerinden birinin teklifiyle Yusuf’u bir kuyuya atmaya karar verirler.  Kardeşleri Yusuf’u kurt yedi diye yalan söylemişlerdir.  Yusuf (as), Mısır kervanının yardımıyla kuyudan çıkmıştır. Mısır’da hizmetkâr olarak çalışırken, Züleyha isimli firavunun karsı, Yusuf (as)’a iftira atmıştır. Yusuf (as), zindana düşmüştür. Firavunun bir rüyasını doğru yorumlayarak zindandan çıkmıştır. Mısır’da sarayda önemli görevler üstlenmiştir. Maliye işleriyle ilgilenmiş ve yükselmiştir. Babasına yaşadığının haberini göndermiştir. Yusuf (as), babası Yakup (as)’la kavuşmuştur. Yusuf (as), iffet ve izzet sahibi bir insan olarak peygamberlik hayatı boyunca örnek bir şahsiyet olmuştur.

Yusuf Suresi Kur’an’da Nerededir?

Mekke döneminde inmiştir. 111 ayettir. Bu surede Yusuf Peygamberin hayatta karşılaştığı sıkıntılar ve bunlara sabrederek nasıl başarıya ulaştığı anlatılmaktadır. İnananlar için faydalı öğütler, önemli mesajlar verilmektedir. Kur’an’da baştan sona kadar bir tek konuyu anlatan tek sure Yusuf suresidir. Yusuf suresi Kur’an-ı Kerim’de 12. Cüzde yer almaktadır.

Yusuf Suresinin Fazileti Nedir?

Yine bu surede; enbiya varislisi, Allah’a halife olmanın sırları, ruh ve kalp gibi cismani ve ruhani kuvvetlerden bahsedilmektedir. Yusuf karşısında Züleyha, nefsin sıralamalarından nefsi emareyi temsil eder. Züleyha Müslüman olur, ruhu terbiye görerek rıza makamına erişir. Sonra ruhu Yusuf ile kardeş gibi cem’ olur. Allah’a vasıl oluncaya kadar sıkıntı, iptila ve belalar, kendisini pişirip olgunlaştırır. Yusuf suresini, her kim okursa Allah-u Teâlâ’nın lütfu ile hasretine kavuşur ve bütün mahlûkatın gözüne şirin görünür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.